ZOO w Łodzi i piękne Orientarium
ZOO w Łodzi to Miejski Ogród Zoologiczny, Miejsce, jak w większości dużych miast, zajmujące się hodowlą różnych gatunków zwierząt. Jednak w Łodzi zoo nabrało odrobinę innego formatu, ponieważ w ramach hodowli zwierząt pomyślano tu też o uatrakcyjnieniu oferty poprzez zaprezentowanie zwiedzającym zwyczajów zwierząt oraz ich samych w sytuacjach z życia codziennego.
Odwiedziliśmy ZOO w Łodzi, dokładnie obejrzeliśmy wszystkie atrakcje i teraz dzielimy się wrażeniami z wizyty w tym miejscu.
Jak powstawało ZOO w Łodzi?
Historia ZOO w Łodzi sięga aż roku 1938, kiedy to ostatecznie ukończono prace przy jego budowie. Wg informacji, które udało się nam znaleźć, pierwszym mieszkańcem ZOO był jeleń, o wdzięcznym imieniu, Boruta, który przywędrował do centrum miasta i został tam złapany.
Wojnę ZOO w Łodzi przetrwało całkiem dobrze, co więcej trafiła tu część zwierząt ze zniszczonego ZOO we Wrocławiu. Potem rozrastało się systematycznie, sprowadzając coraz ciekawsze gatunki zwierząt.
W roku 2022 otwarto tu największą obecnie atrakcję, którą jest Orientarium, czyli kompleks hodowlany poświęcony Azji południowo-wschodniej. W rzeczywistości jest to duży budynek, w którym swój dom znalazły egzotyczne zwierzęta z obszarów azjatyckich.
I chyba nie będzie to tajemnicą, jeśli powiemy, że to właśnie głównie dla Orientarium do Łodzi przyjeżdżają tysiące turystów. Przyjeżdżają by zobaczyć słynną kąpiel słoni. A jak ona wygląda? Napiszemy poniżej.
Jak wygląda ZOO w Łodzi?
Obecnie, ZOO w Łodzi to duży kompleks, na którego terenie zgromadzono ponad 500(!) gatunków zwierząt. Naprawdę, jest ich tu bardzo dużo. Całość terenu podzielona jest na sekcje odpowiadające kontynentom. Pogrupowane jest to logicznie i wygodnie do zwiedzania. Przygotowane tablice informacyjne, rozmieszczone w kilku miejscach, nie tylko informują o rozmieszczeniu poszczególnych gatunków, ale i wskazują lokalizację punktów widokowych.
Jest naprawdę przyjemnie. Zwierzęta mają duże, ładnie skomponowane wybiegi. Co więcej w części z nich można dostrzec bardzo ciekawe elementy wystroju: samolot na wybiegu tygrysów, fragmenty budowli jak z dawnego miasta Majów, czy też wrak samolotu na dnie morza w tunelu podwodnym. Efekt? oprócz podziwiania zwierząt dostrzegamy dodatkowe elementy wystroju.
Odwiedzający ZOO, do kolejnych wybiegów dojdą wygodnymi, szerokimi alejkami. Nie ma problemu, by odwiedzić ZOO z wózkiem dziecięcym. Co fajne, w każdym miejscu można znaleźć coś ciekawego. A to taras widokowy nad basenem pingwinów, a to szyba umożliwiająca podwodne spojrzenie na życie zwierząt. Naprawdę. Nastawcie się na poznawanie, bo będziecie mieli do czynienia ze zwierzęcymi mieszkańcami całego świata.
Spacer wśród wybiegów jest bardzo sympatyczny, a jakby tego było mało, zajrzeć też można do kilku budynków, w których “ukrywa się” mnóstwo wspaniałych zwierząt.
Karmienia pokazowe zwierząt
ZOO w Łodzi przygotowało zwiedzającym bardzo ciekawą atrakcję, którą są pokazowe karmienia zwierząt. W określonych godzinach, na kolejnych wybiegach podawane jest zwierzętom pożywienie, pojawia się opiekun, który w miarę możliwości opowiada o życiu i zwyczajach gatunku.
Oczywiście nie trzeba latać na wszystkie karmienia, ale warto wybrać przynajmniej kilka. My byliśmy na karmieniach orangutanów słoni, orangutanów i pand i wszystkie nam się podobały.
Letni harmonogram karmień to:
- papuga Kea: 10.00
- słonie (bezwzględnie najbardziej popularne): 11.00 i 17.00
- kapibara: 11.30
- lemury katta: 12.30
- wyderki orientalne: 12.00
- leniuchowce: 12.00
- orangutany: 13.00
- pingwiny: 13.00
- niedźwiedzie malajskie: 13.30
- binturongi: 14.00
- pandy: 14.30
- ariranie: 14.30
- żyrafy: 15.00
- surykatki: 17.30
- pawilon nocny (czyli zwierzęta, które wiodą nocny tryb życia): 18.00
Zimą harmonogram jest inny, ponieważ i zwierzęta, z uwagi na zimno, przebywają w większości na wybiegach wewnętrznych.
Co można zobaczyć w Orientarium w Łodzi?
Na terenie ZOO znajduje się nowa, bardzo popularna atrakcja – Orientarium. Jest to duży kompleks – budynek, czy też jak to oficjalnie nazywają: pawilon, który dedykowano zwierzętom Azji Południowo-Wschodniej.
Jako ciekawostkę musimy wspomnieć, że budynek Orientarium jest tak duży, że zajmuje powierzchnię prawie 10 boisk piłkarskich. Zwierzęta mają tu duże wybiegi, wiele swobody i są dobrze zadbane.
Architektura Orientarium umożliwia podglądanie ich życia z perspektywy podwodnej, lądowej i “z góry”. Każda opcja dostępna jest zwiedzającym.
W Orientarium zapewniono możliwość życia 35 gatunkom zwierząt lądowych oraz 180 gatunkom ryb.
Kąpiel słoni
Kąpiel słoni to chyba największa, a przynajmniej najbardziej znana atrakcja ZOO w Łodzi. Wygląda to tak, że o godzinie karmienia zwierzęta są wprowadzane z wybiegu zewnętrznego na arenę Orientarium. Tam jest też basen, do którego wrzucane są przysmaki słoni.
Jedna ze ścian basenu to lustrzana ściana, przez którą można oglądać kąpiel wielkich zwierząt. Słonie wchodzą do wody, nierzadko przy tym się wypróżniając, ale i tak wygląda to fajnie.
Od strony widzów, wygląda to tak, że schodzi się poziom niżej, tam stworzona jest jakby widownia dla kąpieli słoni. Vis-a-vis szklanej ściany są tu jakby schody-siedziska, na których zajmują miejsca widzowie tego niezwykłego spektaklu.
Sporo osób, jednak, zbliża się pod samą szybę, chcąc zobaczyć jak najwięcej. Zasłaniają tym samy widok pozostałym. Dlatego, najlepiej jest stanąć nieco powyżej siedzisk. Z tego miejsca naprawdę dobrze widać zwierzęta.
TIP: Ale mamy dla Was zupełnie inna koncepcję: na początku karmienia przejdźcie na taras widokowy areny. Wszyscy lecą do podziemi, a Wy z góry obejrzycie wtedy przejście słoni z areny do wody. Gdy zwierzęta trochę się pokąpią, możecie przejść do podziemi. Stamtąd już na pewno poszła część widzów, więc łatwiej będzie obserwować słonie pod wodą.
Tunel oceaniczny
Kolejną, równie ciekawą propozycją, jaką ma Orientarium dla swoich odwiedzających jest wielki tunel podwodny. Obecnie jest to konstrukcja największa w Polsce, ponieważ ma 26 metrów. Mieści w sobie 3 miliony litrów wody, w której pływa ponad 1300 ryb.
Dla uatrakcyjnienia odbioru, w zbiorniku umieszczono replikę samolotu Mitsubishi J2M, myśliwca, którego używała japońska marynarka w czasie II wojny światowej.
Akwaria
Tyla ściana tunelu podwodnego kryje kolejną, świetną atrakcję. To wielka szklana ściana, przez którą można podziwiać życie podwodne. Można tu rozsiąść się na wygodnych leżakach i jak w kinie podziwiać przepięknie falujące ryby.
Tuż obok szyby ustawiono jej wycinek. To dla wyobrażenia sobie jak grube szkło musi oddzielać miliony litrów wody.
Sekcja akwariów to nie tylko wielki tunel. W innych zbiornikach zobaczyć można fragmenty rafy koralowej i piękne organizmy oceaniczne.
Motylarnia
Motylarnia do dla nas hit ZOO w Łodzi. Utworzona w 2011 roku, uruchamiana co roku w “kosmicznym” namiocie. Naszym zdaniem fantastyczna. Ale po kolei.
Praktycznie na końcu ogrodu zoologicznego zainstalowano namiot w kształcie kapsuły, której nie powstydziłaby się baza na Marsie. Taka konstrukcja na bazie plastrów miodu, przyciągająca wzrok samym wyglądem. To motylarnia, czyli miejsc, w którym beztroskim życiem, żyją sobie motyle egzotyczne.
Do motylarni wchodzi się przez 2 śluzy (chodzi chyba o to, ani motyle, ani wilgoć nie uciekły) i wtedy, jako pierwsze, uderza w nas potężne gorąco i wilgoć. To warunki, które zapewniono mieszkańcom motylarni.
Gdy już dojdziemy do siebie po szoku termicznym, można zacząć podziwiać okoliczności. W namiocie zgromadzono dużą ilość kwiatów. To pożywienie dla głównych bohaterów, czyli motyli. Ale nie mówimy tu o wiosennych motylkach bielikach. W motylarni latają motyle giganty 🙂
Na kwiatach i pokrojonych plastrach pomarańczy posilają się motyle, o których istnienie nigdy byśmy tej planety nie podejrzewali. Duże, barwne, egzotyczne. Kosztują słodyczy owoców egzotycznych, a my napawamy oczy ich widokiem.
Jedno w tej chwili jest pewne. Motylarnia zrobiła na mnie największe wrażenie. Nie wiem, czy zachwyciła ulotność tych pięknych owadów, czy ich nieprawdopodobna uroda, ale naprawdę można się zapatrzeć.
Wiwarium
Wiwarium to budynek, który budzi we mnie kontrowersyjne emocje 😉 wiadomo, robale, żaby, węże jakoś do kobiet nie przemawiają, ale…. mimo wszystko i cokolwiek niechętnie przyznać muszę, że one też potrafią zrobić wrażenie. Jama z pluskwami gigantami zwłaszcza 🙂 pójdźcie, sami zobaczycie.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, czy też przydał się w planowaniu wycieczki, dodaj nam energii do tworzenia kolejnych wpisów. Postaw nam poranną kawę, choćby tę najmniejszą, aczkolwiek najbardziej energetyczną 🙂 Dla Ciebie to niewiele, a nam pomoże to w tworzeniu kolejnych treści i być może znowu napiszemy coś, co Ci się przyda. Z góry dziękujemy Ci za wsparcie!
Wybiegi dla zwierząt
Tych jest naprawdę wiele. Zwierzęta mają do dyspozycji bardzo ciekawe i duże wybiegi. Pogrupowane są gatunkami lub trybem życia zwierząt. Spacer pomiędzy nimi jest ciekawy i przyjemy.
Dla ułatwienia w kilku miejscach ustawione są tablice z planem, który pomaga w orientacji w terenie.
Eventy w ZOO
ZOO organizuje szereg różnego rodzaju akcji. W wybrane dni zwierzęta mają swoje święta i wtedy odbywają się różnego rodzaju konkursy, dodatkowe pokazowe karmienia, czy prelekcje. Np. z okazji dnia kapibary można było wygrać konkurs i posprzątać wybieg zwierzęcia, a z okazji dnia rekina wysłuchać opowieści nurka. Bardzo popularną atrakcją są kolacje w tunelu podwodnym, ale też można w tym tunelu zanocować. Fajnie, prawda?
Atrakcje w ZOO w Łodzi dla dzieci
ZOO w Łodzi zapewnia dużą gamę propozycji dla dzieci. Np.:
- na terenie zbudowane są sympatyczne place zabaw,
- są kioski multimedialne, gdzie dzieci mogą dowiedzieć się czegoś więcej o zwierzętach,
- przed wejściem można zaopatrzyć się w mapkę, na której dzieci mogą naklejać obrazki odnalezionych w zoo zwierząt.
Ile kosztuje wstęp do ZOO i Orientarium w Łodzi?
Koszt biletu nie jest może mały. Wstęp każdej osoby to koszt 70 zł. Nie ma biletów ulgowych.
Bilet łączony ZOO i EC1 kosztuje 80 zł, więc jeśli imacie możliwość odwiedzenia obu miejsc, jest to dobra propozycja.
Bilet rodzinny: 2+2 kosztuje 220 zł, 2+3 kosztuje 250 zł.
Gdzie zaparkować przy ZOO i Orientarium w Łodzi?
Wokół ZOO w Łodzi zapewniono bardzo dużą dostępność miejsc parkingowych. Idealnie położony jest parking znajdujący się bezpośrednio przy ZOO, ponieważ od niego jest dosłownie kilkadziesiąt kroków do kas ZOO.
Po podjechaniu do szlabanu wciska się przycisk, szlaban się otwiera i już. Wyjeżdżając w parkomacie wprowadzacie numer rejestracyjny, płacicie 20 zł (bo tyle kosztuje parkowanie bez limitu czasowego) i po zeskanowaniu spokojnie wyjeżdżacie.
Ale gdy miejsc na tym parkingu zaczyna brakować, można skorzystać z innych lokalizacji, które zostały wyszczególnione na stronie ZOO w Łodzi, w sekcji dojazd.
Czy na terenie ZOO w Łodzi można coś zjeść?
Oczywiście, że tak. W ZOO stworzona została duża strefa gastro. Głodni zwiedzający mają do dyspozycji bardzo ładnie zaprojektowany pawilon z dużą ilością lokali gastronomicznych. Znajdą tu lody, zapiekanki, obiady, czy inne przekąski. Wybór jest bardzo duży.
ZOO i Orientarium w Łodzi, czy warto pojechać?
W naszym odczuciu, bezwzględnie tak! To miejsce, gdzie można bardzo przyjemnie spędzić nawet cały dzień. Dobra infrastruktura, ciekawe zwierzęta, duża różnorodność atrakcji sprawia, że naprawdę człowiek tu się nie nudzi. Opiekunowie uwijają się wśród zwierząt, a one wydają się spokojne i zadbane.
Tak, wiemy, że ZOO to nie najlepsze miejsce dla dzikich zwierząt, ale niewiele tu możemy zrobić i pozostaje nam się cieszyć, że choć warunki, w których żyją są naprawdę przyzwoite.
Kiedy najlepiej przyjechać do ZOO w Łodzi?
Tak, jak w przypadku wielu innych atrakcji polecamy wizytę w środku tygodnia. Weekendy są bardziej oblegane, a w przypadku np długich weekendów kolejki do kas mogą być duże.
Rozwiązaniem może być wtedy oczywiści kupienie biletów przez Internet, ale i tak nie rozwiąże to problemu większego ruchu pomiędzy atrakcjami ZOO. tutaj kupisz bilety online
I jeszcze godziny. Ze swojej strony polecamy wizytę tuż po otwarciu ZOO. Zalety? Dostępność dużej liczby wolnych miejsc na parkingu, mała liczba zwiedzających, spokój. Naprawdę jest przyjemniej.
Gdzie znajduje się ZOO w Łodzi
ZOO w Łodzi znajduje się przy ulicy Konstantynowskiej 8/10 w Łodzi.
A może masz ochotę zobaczyć jak wygląda ZOO Safari w Dvur Kralove w Czechach? Znajduje się niedaleko granicy z Polską. Kliknij zdjęcie, a dowiesz się wszystkiego.
polub nas i bądź na bieżąco