Czarna Hańcza, spływ najpiękniejszą rzeką Suwalszczyzny
Czarna Hańcza, malownicza rzeka przepływająca przez północno-wschodnie tereny Polski, jest jednym z najcenniejszych skarbów przyrody tego regionu. To niezwykłe miejsce, o bogatej historii i wyjątkowej przyrodzie, przyciąga turystów, badaczy przyrody i miłośników aktywnego wypoczynku. Wstępując na brzegi Czarnej Hańczy, przenosimy się w świat niezmąconej dzikości i spokoju, gdzie natura ukazuje swoją pełnię w pięknych krajobrazach, różnorodności flory i fauny oraz unikalnym ekosystemie.
zobacz na Suwalszczyźnie
→ Sejny, na styku kultur | Czarna Hańcza, spływ najpiękniejszą rzeką Suwalszczyzny |
Rzeka słynie ze swoich krystalicznie czystych wód, które nadają się doskonale do kajakarstwa i pływania. Swój nurt prowadzi przez obszary o unikalnym ekosystemie, gdzie spotkać można liczne gatunki roślin i zwierząt, w tym wiele chronionych i rzadkich. Okolice Czarnej Hańczy stanowią ostoję dla wielu gatunków ptaków, takich jak bielik, orlik krzykliwy czy czapla siwa. Ponadto, w wodach rzeki żyją liczne gatunki ryb, a na brzegach można spotkać bobry, wydry i inne zwierzęta.
W niniejszym artykule pragniemy zaprosić Państwa do fascynującej podróży wzdłuż brzegów Czarnej Hańczy, gdzie odkryjemy tajemnice jej przyrody, zanurzymy się w historii i kulturze tego regionu oraz poznamy atrakcje turystyczne, które warto odwiedzić.
Przygotujcie się na niezapomniane doświadczenia i spotkanie z prawdziwą dziką naturą, która czeka na nas na brzegach Czarnej Hańczy.
Czarna Hańcza
Czarna Hańcza to bodaj najpiękniejsza rzeka Suwalszczyzny. Można pewnie pokusić się również o zlokalizowanie jej na podium najpiękniejszych rzek Polski, ale ten aspekt zostawimy Waszej ocenie.
Rzeka ma długość 142 km, płynie przez 2 kraje: Polskę i Białoruś, z czego w naszym kraju ma ich aż 108. Jej bardziej znane dopływy to np. Kanał Augustowski oraz Marycha. Swój początek ma mniej więcej w pobliżu siedziby Suwalskiego Parku Krajobrazowego w Turtulu, niedaleko k. Rezerwatu Przyrody Głazowisko Bachanowo. Rwącym nurtem zaczyna wzmacniać w tym miejscu swoje siły, dojrzewa, a następnie wpada do jeziora Czarna Hańcza, podąża przez terenu Suwalskiego Parku Krajobrazowego, przez Suwałki, a potem wpływa do pięknego jeziora Wigry. Opływa malowniczo położony klasztor Kamedułów i znajduje drogę do chyba najpiękniejszego i najsłynniejszego odcinka (nizinnego szlaku kajakowego), kierując się w stronę Białorusi, gdzie znajduje wpada do rzeki Niemen.
Spływ Czarną Hańczą
Już kolejny raz wybraliśmy na spływ ten odcinek Czarnej Hańczy, który uznawany jest za najpiękniejszy. To odcinek Wysoki Most-Frącki.
Spływ zaczynamy w miejscowości Wysoki Most. Tutaj wsiadamy do kajaków i dajemy się nieść przepięknej zielonej rzece. Trasa, którą wybraliśmy poprowadzi nas drogą do miejscowości Frącki, przy drodze na przejście graniczne. Jej długość, to ok. 12 km, czas spływu to mniej więcej 3-4 godziny, w zależności od tego, jak długo będziemy oddawać się kontemplowaniu walorów spływu.
Jak wygląda spływ Czarną Hańczą na odcinku Wysoki Most-Frącki?
Spływa się wygodnie z nurtem rzeki, a więc woda sama niesie kajak. Nurt Czarnej Hańczy jest umiarkowany i nie ma się czego obawiać. Rzeka nie jest też głęboka, więc prosto z kajaka, oprócz pięknych widoków można również i dno rzeki. Woda jest czysta i przejrzysta.
W pierwszej części wyprawy nurt prowadzi pośród lasów Puszczy Augustowskiej, wśród pochylonych drzew, które kłaniają się nisko z obu stron. Z wody wystają konary, które złamały się z wiekowych drzew. Dodaje to uroku i dzikości.
Dno rzeki porastają różne gatunki roślinności, ale te podobne do traw szczególnie malowniczo układają się na wodzie, pięknie grają ze słonecznym światłem, układając się w zielone dywany na wodzie. Jest cicho, choć można też powiedzieć inaczej, ponieważ wokół trwa koncert ptaków. Cały las rozbrzmiewa ich śpiewem.
Rzeka nie płynie prostym nurtem. Jest zawiła i ciekawa. Gdzieniegdzie drogę tarasują zwalone drzewa i trzeba trochę bardziej natrudzić się z przeprawą, jednakże jest to bardzo fajne wyzwanie. W niektórych miejscach rzeka rozdziela się na węższe odnogi i musicie dokonać wyboru drogi optymalnej, ładniejszej lub bardziej drożnej.
Nierzadko prostą drogę zagradzają też wyspy rzeczne. To dom wielu pięknych ptaków. Płynąc obserwujcie zarośla. Z bliska zobaczycie życie kaczek, perkozów, czapli. Niech Was więc nie zdziwią gniazda kaczek, czy łabędzi. Jeśli popłyniecie wiosną, z pewnością napotkacie też i „brzydkie kaczątka”, czyli maleńkie łabądki, które w rzeczywistości są przepiękne.
Nieco dalej rzeka wpływa na bardziej otwartą przestrzeń i mija zabudowania. Będą to albo pola namiotowe, agroturystyki, domki letniskowe. Przy większości z nich do wody schodzą drewniane pomosty. To na nich spotkać można latem panie, które sprzedadzą Wam wprost do kajaka świeżutkie, domowej roboty jagodzianki.
Posileni możecie płynąć dalej. Na trasie czekają na Was 3 mosty, pod którymi przepłyniecie.
Trasa spływu na tym odcinku kończy się około 3 km za mostem we Frąckach, w Stanicy Wodnej PTTK „Frącki’.
Jak organizacyjnie odbywa się spływ na Czarnej Hańczy?
- Rezerwujecie kajaki podając ich ilość oraz odcinek, którym chcecie płynąć. Umawiacie się też na orientacyjną godzinę wypłynięcia.
- Jedziecie na miejsce, do właściciela kajaków. Tam wsiadacie w kajaki i oddajecie się relaksowi na łonie natury.
- Po dopłynięciu do ustalonego punktu wyciągacie kajaki na brzeg i dzwonicie do właściciela. Chwilę musicie spokojnie poczekać.
- Po kilku minutach pojawi się on z przyczepką na kajaki i zabierze Was na miejsce startu. Ale w tym czasie uraczy Was opowieściami o lokalnej historii i innych możliwościach ciekawego spędzania czasu na Suwalszczyźnie. Pytajcie, bo to skarbnica informacji.
- Właściciel odwozi Was do punktu, z którego rozpoczynaliście spływ i tu następuje koniec imprezy.
Informacje praktyczne na temat spływu Czarną Hańczą
Jak dojechać na spływ Czarną Hańczą?
Z uwagi na odległość od większych miejscowości, do punktu startu najlepiej dotrzeć własnym samochodem.
Gdzie najlepiej wypożyczyć kajaki na spływ Czarną Hańczą?
Możliwości jest wiele. Praktycznie na każdym kroku znajdują się małe, lokalne firmy, w których skorzystać można z opcji wypożyczenia kajaku, jednak my już wielokrotnie korzystaliśmy z firmy „PIK”, którą polecamy z całego serca. https://splywykajakowesuwalszczyzna.pl/
Planujesz wyjazd? Zaplanuj też…
- nocleg – bo przecież trzeba gdzieś spać
- wakacje.pl – sprawdź ceny i zarezerwuj sam pobyt lub opcję All inclusive
- auto – znacznie sprawniej zwiedza się samochodem
- parking przy lotnisku – wybierz najlepszą dla siebie ofertę
- kartę wielowalutową – bo bardzo korzystnie wychodzi na niej przelicznik walut
Jakie są koszty wypożyczenia kajaku na spływ Czarną Hańczą?
Cena zależy od firmy oraz długości spływ i wybranej opcji. Przy minimum 4 osobach, na trasie Wysoki Most- Frącki wynosi 50 zł/osobę. Oczywiście można spływać w mniejszym składzie, ale wtedy trzeba ustalić indywidualną cenę. Nie martwcie się, nie będzie zaporowa.
Opłaty za wstęp do Wigierskiego Parku Narodowego
Osoby przebywające na terenie Wigierskiej Parku Narodowego mają obowiązek posiadanie kart wstępu. Informacje znajdują się na stronie: https://www.wigry.org.pl/it/zasady.htm#oplaty
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, czy też przydał się w planowaniu wycieczki, dodaj nam energii do tworzenia kolejnych wpisów. Postaw nam poranną kawę, choćby tę najmniejszą, aczkolwiek najbardziej energetyczną 🙂 Dla Ciebie to niewiele, a nam pomoże to w tworzeniu kolejnych treści i być może znowu napiszemy coś, co Ci się przyda. Z góry dziękujemy Ci za wsparcie!
Czarna Hańcza, ciekawostki
Podobno to Edward Gierek wskazał Czarną Hańczę jako rzekę dedykowaną do spływów kajakowych. W ten sposób starał się wyszukać atrakcje dla mas.
Czarna Hańcza to rzeka, która w sezonie letnim płynie nieco leniwiej i ma wyższy poziom wody. Dlaczego? Latem narasta na niej mnóstwo traw i zarośli. Spowalniają one nurt i opóźniają przepływ wody. Przez to właśnie jej stan jest wyższy.
polub nas i bądź na bieżąco