Kładka Jałowo, przeprawa przez Biebrzę
Kładka Jałowo, to kolejna, z niezwykle ciekawych atrakcji, które oferuje mieszkańcom województwo podlaskie.
Podobna w swoim rodzaju do Kładki Śliwno-Waniewo, a jednocześnie jakże inna.
Zobacz wpis: Śliwno-Waniewo, kładką przez Narew |
Kładka znajduje się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, w górnym basenie Biebrzy, i jak można się domyśleć, pozwala na przeprawę przez tę rzekę.
Jest to swego rodzaju nowość, ponieważ kładka została udostępniona turystom w 2019 roku. Znajduje się 80 km od Białegostoku, a najbliższe większe miasto, to Augustów.
Jak wygląda kładka Jałowo?
Kładka Jałowo, to drewniana ścieżka, która pozwala na przyjemny spacer w terenach, do których normalnie byśmy się nie dostali. Jej konstrukcja jest na tyle dobrze przemyślana, że w większej części przejście przez nią jest łatwe, również dla osób, które mogą mieć problemy z ruchem lub rodziców z wózkami (wyjątkiem może być przeprawa promowa). Kładka zbudowana jest z dość ściśle ze sobą ułożonych desek i nie ma obaw, że wpadnie pomiędzy nie nóżka dziecka. Oczywiście, nie wspominam o obcasach, bo nie jest to miejsce, gdzie w obcasach należy się pojawiać 🙂
Kładka Jałowo znajduje się pomiędzy miejscowościami Nowy Lipsk-Jałowo. Jej długość, to prawie 3km.
Całą trasę podzielić można na 3 etapy:
W pierwszej części trasa przebiega przez obszary leśne. Wędrujemy kładką, którą z obu stron otacza piękny las. Widać drzewa ogryzione przez bobry, zaś latem można podziwiać unikalne gatunki roślin.
W trakcie drogi, napotykamy przeprawę tratwą przez Biebrzę. Idea jest taka sama, jak w przypadku kładki Śliwno-Waniewo, tj. przyciągamy tratwę przy pomocy łańcucha przymocowanego u podstawy kładki. Potem wchodzimy na kładką i przy pomocy łańcucha z drugiej strony przeciągamy się wraz z tratwą na drugi brzeg. Następnie wskakujemy na pomost i kontynuujemy spacer.
Na promie jednorazowo może znajdować się maksymalnie 6 osób. Porównując to miejsce z przeprawą przez Narew, ta jest chyba nieco bardziej wymagająca, gdyż sama Biebrza ma nieco silniejszy nurt i przeciągnięcie tratwy na drugi brzeg wymaga włożenia większej siły.
Dalsza część trasy przebiega przez tereny łąkowe wśród rozległych i wietrznych trzcinowisk. Kładka zakręca, wije się pomiędzy polami i barwnie układa wśród łąk. Pięknie jest.
Na trasie kładki znajduje się jedna czatownia, umożliwiająca odpoczynek i obserwację zwierząt z bezpiecznej, osłonionej lokalizacji.
Jak dojechać do kładki Jałowo?
Dojazd od strony Białegostoku
Kładka znajduje się około 80 km od Białegostoku.
Od tej strony najlepiej podążać trasą S8 w kierunku Augustowa. Po minięciu Suchowoli należy skręcić na Dąbrowę Białostocką, następnie należy jechać dalej w kierunku Lipska.
Mniej więcej około 1.5 km przed Lipskiem, wśród pól, po lewej stronie drogi stoi niewielki znak drogowy wskazujący na wejście na kładkę. Trzeba skręcić w lewo, w polną drogę, a następnie po około 100m zaparkować auto. Wejście na kładkę znajduje się poniżej.
Dojazd od strony Augustowa
Kładka znajduje się w odległości 36 km od Augustowa.
Aby na kładkę dojechać od strony Augustowa, należy wyjechać z niego na drogę 664. Przed miejscowością Nowy Lipsk trzeba skręcić w prawo, na Lipsk, a następnie kierować się na Dąbrowę Białostocką. Po ok. 1.5 km za Lipskiem, po prawej stronie znajduje się wjazd na kładkę.
Informacje uzupełniające wpis dot. kładki Jałowo
1 | lokalizacja GPS | Jałowo: 53O 43’32” N, 23O 21’28” E Nowy Lipsk: 53O 44’16” N, 23O 19’55” E |
2 | godziny otwarcia | wg informacji Biebrzańskiego Parku Narodowego, z kładki korzystać można od godziny przed wschodem słońca, do godziny po jego zachodzie |
3 | odpłatność | na kładce obowiązują bilety wstępu do Biebrzańskiego Parku Narodowego. bilet normalny kosztuje 8zł/dzień bilet ulgowy: 4 zł/dzień Bilety można kupić w siedzibie parku w Osowcu, czasem zdarza się, że przy wejściu na kładkę dyżurują pracownicy straży leśnej. Dobrym rozwiązaniem jest zakup biletów wstępu przez internet: https://biebrza.eparki.pl/ |
4 | atrakcyjność dla dzieci | 7 niby placu zabaw tam nie ma, ale dzieci mogą obserwować życie lasu i bagien, a już na pewno spodoba się im przeprawa przez rzekę. |
5 | warto, czy nie? | jak najbardziej! |