Dziennik Małego Podróżnika, za darmo
Dziennik podróżnika, któż go w dzisiejszych czasach prowadzi? “Zawodowi” podróżnicy, którzy w zniszczonych notesach rejestrują kolejne dni swoich nietypowych wypraw? Zapisują kolejne destynacje, ciekawe fakty, pomysły na kolejne wyjazdy? Pewnie tak, ale cóż stoi na przeszkodzie byśmy i nasze dzieci poczuły się małymi podróżnikami, a przy okazji czegoś nauczyły?
Skąd pomysł, by prowadzić Dziennik Małego Podróżnika?
Podróżujemy, zwiedzamy, poznajemy i fajnie byłoby, gdyby dziecko/dzieci, które nam w wyjazdach towarzyszą poznawały świat świadomie, a przy tym czegoś się nauczyły.
Oczywiście nie sposób jest wymagać od dziecka, by zapoznało się z przewodnikami, ale można mu zaproponować stworzenie własnej historii podróży. Dla niego będzie to okazja do sympatycznego podsumowania dnia, spojrzenia na kraj trochę z boku, analizę codziennych wydarzeń. Wy dostaniecie cuuuuudowny spis przemyśleń, spostrzeżeń, wspomnień Waszego dziecka. Może się okazać, że ono Wasze wakacje postrzega zupełnie z innej strony 🙂
Spróbujcie, my teraz czytamy nasze dzienniki podróży z ich autorem – już nastolatkiem. Nawet on śmieje się obecnie ze wzruszeniem z własnych zapisków 🙂 i chętnie dzięki nim wraca do wspomnień z wakacji dzieciństwa.
Wykrzykiwane co chwila “a pamiętasz…..?” są najlepszym dowodem na sens prowadzenia dziennika.
Kto może prowadzić Dziennik Małego Podróżnika?
To akurat jest proste: KAŻDY, bez wyjątku.
W sumie niewielkim ograniczeniem może być fakt brak umiejętności pisania dzieci, ale wtedy możemy poprosić je o narysowanie odpowiednich elementów, bądź też możemy razem z dzieckiem wypełniać dziennik wpisując to, co podyktuje nam dziecko.
No i oczywiście w pewnym momencie ograniczeniem staje się wiek. U nas było ok. 9 roku życia, ale jako, że każde dziecko jest inne, naprawdę musicie zweryfikować to sami.
Po co prowadzić Dziennik Małego Podróżnika?
Oj, powodów może być dużo. Każdy ma swoje, ale wskażemy kilka:
- pamiątka – dziennik prowadzony przez dziecko, po kilku latach może okazać się skarbnicą wspaniałych, śmiesznych lub wzruszających historii z wakacji. My już w swoich zasobach mamy historie o najpiękniejszych krabach Czarnogóry, lub przyjacielu Żółwiku Pomysłowość małych podróżników i ich “równoległe” postrzeganie świata jest niezwykłe. Cudo, gdy czyta się je wraz z autorem – już nastolatkiem :);
- nauka – wypełnienie dziennika wymaga podania pewnych faktów z zakresu geografii. Dzięki wypełnianiu dziennika Wasze dziecko będzie umiało zlokalizować kraj na mapie, pozna kontynenty, będzie umiało podać ciekawostki związane z danym regionem świata;
- zajęcie czasu – wraz z dziennikiem zabierzcie sobą kredki, przynajmniej małe pudełeczko. Dziecko będzie mogło spokojnie narysować obraz z danego dnia, a Wy odpocząć po jego emocjach.
Jak prowadzić Dziennik Małego Podróżnika?
Część dziennika wypełnić możemy przygotowując się do wycieczki lub już w czasie podróży. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by informacje wypełnić już na miejscu.
Część stron, tj. … do.. wypełniać należy codziennie. To są de facto 2 strony, które raczej nie zmęczą dziecka, a pozwolą wypełnić historię całego pobytu.
Skąd pobrać Dziennik Małego Podróżnika?
Odpowiedź brzmi: z naszego bloga. Na bazie naszych doświadczeń i obserwacji naszego syna, przygotowaliśmy dla Was szablon, który możecie samodzielnie wydrukować.
Podzieliliśmy go na 3 części:
- 1 i 3 drukujecie dwustronnie w jednej kopii,
- część 2 powielcie tyle razy ile będziecie na wakacjach. Każda kartka będzie w ten sposób odpowiadać za 1 dzień.
Część 1 – 1 kopia dwustronnie
Część 1 to podstawowe informacje o kraju. Dziecko może tu wpisać poznane fakty o położeniu kraju i najbardziej charakterystycznych rzeczach. Aha, i jest tu lista, którą dzieci mogą wypełnić pakując rzeczy do podróży.
Część 2 – tyle dwustronnych kopii, ile dni będziecie na wakacjach
Zaplanowaliśmy ją jako swego rodzaju historię pobytu. Każda kartka odpowiada opowieści danego dnia. Dziecko zaznacza tu informacje pogodowe, specyfikuje informacje na temat wydarzeń, określa swój poziom zadowolenia, opisuje również swoje menu, a to okazja do poznania lokalnych zwyczajów żywieniowych.
Część 3 – 1 kopia dwustronnie
Jak to na zakończenie pobytu bywa, fajnie byłoby go jakoś podsumować. W czasie wyjazdu zagranicznego, dzieci samoczynnie poznają nowe zwyczaje, słowa w obcym języku. We wspomnieniach pozostają śmieszne bądź ciekawe historie. Więc dlaczego ich nie opisać? Właśnie po to jest część 3.
Koperta
Ostatnia strona to miejsce, gdzie chcielibyśmy byście wkleili jakąś kopertę. Do niej, w czasie wyjazdu wkładajcie wraz z dzieckiem pamiątki. Co Wam przyjdzie do głowy. A to listek z drzewa przy hotelu, a to bilet wstępu do aquaparku lub jego plan/ulotkę. Uwierzcie, po kilku miesiącach od wyjazdu nawet najkrótszy wpis przywoła Wam przyjemne wspomnienia.
Co zabrać ze sobą oprócz Dziennika Małego Podróżnika?
Oprócz wydrukowanego dziennika warto zabrać ze sobą kilka akcesoriów, które atrakcyjną jego treść oraz pozwolą autorowi wpisów bawić się nieco lepiej.
Proponujemy wziąć więc, oprócz długopisu: ołówek, niewielkie zestaw kredek lub mazaki, klej do wklejenia pamiątek z danego dnia. To powinno wystarczyć.