piątek, 20 września, 2024
CzechyEuropa

Safari Park Dvur Kralove

Lubicie zoo? My tak i nie, ponieważ nie we wszystkich zwierzęta żyją w warunkach godnych, zbliżonych do ich środowiska naturalnego. Szukając inspiracji wyjazdowych, przewijała się jednak często nazwa Safari Park Dvur Kralove w kontekście miejsca, które warto zobaczyć. Odwiedzając więc północne Czechy zajrzeliśmy tu z nadzieją przeżycia przyjemnego dnia. Nie zawiedliśmy się!

Aby i Was zachęcić do odwiedzin opiszemy więc poniżej możliwości zwiedzania Safari Park Dvur Kralove, to jak ono wygląda, oraz sprawy praktyczne, czyli czy można tam coś zjeść i o co chodzi z tym safari 🙂
Safari Park Dvur Kralove składa się de facto z dwóch zasadniczych części. Jest to klasyczne ZOO, w którym zwierzęta żyją w swoich wolierach, a zwiedzający oglądają je zza barierek lub szyb. Część druga, ta z której Safari Park Dvur Kralove słynie, to strefa Safari. Jest to wydzielona część parku zwierząt, w której zwierzęta kopytne i niektóre ptaki żyją na rozległych łąkach-wybiegach. w wymieszanych stadach. Efekt jest niesamowity. Przestrzeń, jaką mają do dyspozycji pozwala im żyć i zachowywać się w naturalny sposób, przy okazji prezentując swoje piękno.

Safari Park Dvur Kralove

Co zobaczyć w Safari Park Dvur Kralove?

Zoo Dvur Kralove oferuje swoim gościom 3 opcje zwiedzania:

  1. zwiedzanie ZOO Dvur Kralove
  2. car Safari
  3. piesze Safari (w cenie biletu do zoo
Safari Park Dvur Kralove
wejście do Safari Park Dvur Kralove

Zwiedzanie ZOO Dvur Kralove

ZOO Dvur Kralove stworzone zostało na bazie klasycznej formuły ogrodu zoologicznego, z pewną różnicą polegająca na tym, iż zwierzęta tu żyjące, to wyłącznie gatunki afrykańskie.
ZOO zorganizowane jest bardzo dobrze. Różnorodne gatunki zwierząt żyją tu w dobrych warunkach, do tego w bardzo ładnym otoczeniu. Miejsce wystylizowane jest również w klimacie afrykańskim. Dobrze przemyślane, wizualnie bardzo estetyczne.
Na początku terenu znajdują się bary i plac zabaw dla dzieci, obok sklep za pamiątkami. Punkty z możliwością wykupienia wyżywienia znajdują się zresztą wszędzie.
Trasa zwiedzania prowadzi szerokimi alejkami, wzdłuż wybiegów tych zwierząt, które wychodzą na zewnątrz oraz dużych budynków, w których znajdują się wybiegi wewnętrzne, oranżeria ze świergocącymi, wolno latającymi ptaszkami, papugarnia, czy poprzez wolierę dużych ptaków, do której można wejść, a ptaki latają tam wokół nas,
Przy wejściu na teren ZOO dostaniecie broszurę z mapką sytuacyjną, która pozwoli na spokojne i usystematyzowane zwiedzanie kolejnych zakątków ZOO.

Safari Park Dvur Kralove

Wystawa szkieletów

Ale ZOO to nie tylko obserwacja natury żywej. W piwnicy pałacyku z galerią, już na tyłach ZOO znajduje się fantastyczna, choć trochę creepy wystawa…. szkieletów różnych gatunków zwierząt. Wejście na wystawę znajduje się z prawego boku budynku. W pomieszczeniu panuje totalna ciemność, oświetlone są tylko szkielety za szybami. Efekt jest naprawdę fantastyczny, jeśli można tak w ogóle o takim miejscu w ten sposób powiedzieć. Znajdują się tu zarówno całe szkielety, jak i fragmenty kośćca różnych zwierząt, m.in. możemy zobaczyć tu miednicę słonia, czy fragment kręgosłupa żyrafy.
Nie sposób wymienić wszystkie ale na nas ogromne wrażenie zrobił kręgosłup papugi, tukana, lecącego ptaka, tygrysa (o tak!) i wreszcie niesamowicie wyeksponowany szkielet nosorożca.
Niesamowite miejsce, choć małym dzieciom chyba nie polecamy. Może śnić się po nocach.

Safari Park Dvur Kralove

Zagroda kózek dla najmłodszych

Ale jeśli wspominamy i naszych milusińskich, dla nich tuż obok wystawy szkieletów jest lepsze miejsce. Jest to zagroda kóz. Ale w odróżnieniu od pozostałych wybiegów w ZOO, do tej można wejść. Wybieg znajdziecie na pewno, ponieważ już z dala dobiegają stamtąd donośne “beeeeeee…beeeeeee…beeeee…”. Do zwierząt można wejść po drewnianej drabince, nad ogrodzeniem.
Zwierzęta są przyjazne, choć jak to ze zwierzętami, należy uważać. A przyjemność pobytu wśród sympatycznych kózek jest naprawdę ogromna i w ogóle nie przeszkadza gromkie “beeee…beee…beee…” raczej budzi szczery uśmiech na wszystkich twarzach.

Safari Park Dvur Kralove

Co zrobiło na nas największe wrażenie w ZOO Dvur Kralove?

Wspomniana wystawa szkieletów, szympansy, tak człowiecze, że trudno to zrozumieć (te ręce z precyzyjnie wykształconymi palcami, te rysy twarzy, to w jaki sposób układają się do snu podkładając rączki pod głowę), lemury, które wspólnie opiekują się swoimi małymi, gepardy, wyniosłe, dostojne, zwinne, szybkie, które tylko swoją postawą pokazują swój niezłomny charakter.

ZOO można zwiedzać bez końca 🙂 ale taki racjonalny, rzeczywisty czas pobytu (bez uwzględnienia pobytu dzieci na placu zabaw), to min. 3-4 godziny.

Safari Park Dvur Kralove
Safari Park Dvur Kralove
Safari Park Dvur Kralove

Car Safari Dvur Kralove, największa atrakcja

W ZOO Park Dvur Kralove, oprócz strefy typowego ZOO znajduje się duża strefa Safari. Ta część terenu została oddana do dyspozycji głównie zwierząt kopytnych, niektórych gatunków większych ptaków i ….. lwów. ZOO Safari przyciąga do Dvur Kralove najwięcej turystów, ponieważ ta niezwykła opcja zwiedzania naprawdę pozwala poczuć się jak na afrykańskiej sawannie.

Możliwości zwiedzania Car Safari Dvur Kralove

Park oferuje możliwość odbycia car safari na jeden z 3 sposobów:

Safaribus

Safaribus, czyli objazd safari autobusem. Uczestnicy wycieczki objeżdżają teren w specjalnie przygotowanym autobusie. W czasie wycieczki, kierowca w języku czeskim opowiada o poszczególnych gatunkach zwierząt. Punkt odjazdu Busa Safari nie znajduje się przy bramie wejściowej do parku, a trzeba do niego przejść około 800 metrów, już po terenie ZOO. Drogowskazy znajdują się zaraz przy wejściu.

Safaribus nie wjeżdża do strefy lwów. Przejażdżka trwa około 20 minut.

Afryka Truck

Afryka truck – jest to druga, nieco podobna do pierwszej opcja zwiedzania Safari Dvur Kralove. W tym wypadku, uczestnicy wycieczki podróżują takim jakby pociągiem z wagonikami, ciągniętym przez a’la afrykańską ciężarówkę. Wszystko w klimacie 🙂 Tu również kierowca jest przewodnikiem i opowiada o zwierzętach. Po czesku. Afryka truck rusza z okolic wejścia do ZOO, gdzie znajduje się kasa i informacje na temat wyjazdu.

Trasa obejmuje wjazd do strefy lwów. Czas trwania przejażdżki do około 50 minut.

Safari Dvur Kralove własnym autem

Ta forma zwiedzania to indywidualny przejazd przez teren safari własnym autem. W praktyce odbywa się to tak, że wjeżdża się bramą po zeskanowaniu biletu wstępu. Strefa safari podzielona jest ona na sekcje rozdzielone metalowymi bramami, po to, by niektóre gatunki zwierząt się nie mieszały. Każda z bram otwiera się i zamyka automatycznie. By wjechać do danej sekcji trzeba podjechać pod bramę, czujka odsunie drzwi.
Objazd safari zapewnia możliwość zobaczenia m.in. stada antylop, bawołów, wielkich ptaków marabutów… Na nas wielkie wrażenie zrobiła sekcja, w której spotkaliśmy stado w którym pasły zebry, antylopy i wielkie żyrafy. Na łąkach zwierzęta chodzą swobodnie, niczym nie ograniczone, jak w naturalnym, choć zimniejszym środowisk i widać, że czują się tu bezpiecznie. Zdarza się i tak, że staną na drodze, przy samym aucie i nie zamierzają zejść 🙂 trzeba wtedy jakoś delikatnie i powoli ominąć je z którejś strony. Wrażenie, gdy tuż obok okna stoi olbrzymia żyrafa – niezapomniane.
Co jest fajne to to, iż w tej części można otwierać okna, więc kontakt ze zwierzęciem jest naprawdę bliski.
Należy tutaj jednak zaznaczyć, iż natura zwierząt w zoo safari ma pierwszeństwo, więc nie wiadomo które zwierzęta zobaczymy, które i czy będą wędrowały po drodze, czy też może rozłożą się relaksując w promieniach słońca. Wszystko zależy od zwierząt.
Przejazd odbywa się drogą jednokierunkową, z prędkością maks. 30 km/h. Auta jadą jedno za drugim, przy czym Safari bus i Safari Truck mają pierwszeństwo przejazdu.

Safari Park Dvur Kralove

Strefa lwów Car Safari Dvur Kralove

Podczas car Safari objeżdża się teren zataczając koło. Dlatego kończąc zwiedzanie możemy wjechać do niego ponownie (na tym samym bilecie) lub zjechać do strefy lwów. Tam już obowiązują silne restrykcje. Auto wjeżdża przez pierwszą bramę do strefy buforowej. Druga brama otwiera się dopiero wtedy, gdy zamknie poprzednia. Na wjeździe jest wieżyczka, z której teren jest dodatkowo pilnowany, a na trasie stoi dodatkowo truck z obsługą. W strefie lwów absolutnie nie można otwierać okien, drzwi muszą być zamknięte na zamek.
Lwy żyją swoim życiem, nam udało się zobaczyć 2 dorosłe osobniki wypoczywające obok wraku samolotu, zaś nieco dalej, na drodze hasały młode lewki. Gdy jest mały ruch, można się tu oczywiście zatrzymać i poobserwować te stworzenia z naprawdę bliska.
Trasa przez strefę lwow nie jest długa, ale robi wrażenie.
Czas spacerowego objazdu Car Safari autem to około 50 minut.

Safari Park Dvur Kralove
Safari Park Dvur Kralove

Piesze ZOO Safari Dvur Kralove

Safari Park Dvur Kralove

Piesze ZOO Safari Dvur Kralove to opcja dla osób, które nie decydują się na objazd safari autem, ani żadnym z tutejszych busów.
Jest to po prostu możliwość pieszego zwiedzenia części (!) terenu safari. Pokrywa się ona w części z trasą samochodowego zwiedzania, ale umożliwia obejrzenie zwierząt z innej perspektywy.
Warto się tutaj udać po obejrzeniu zoo, kierując się w stronę wybiegu żyraf, wielbłądów, którędy przechodzimy drewnianą kładką w stronę wybiegu dla nosorożców, hipopotamów, a dalej do lwów. Tam, na zasadzie wejścia do małpiego gaju można wejść na platformę widokową, z której widoczne są lwy leżące przy samolocie, ale też jest tam możliwość przejścia do tylnej strony wybiegu dla lwów, części, która wydzielona jest od widzów tylko szybą. Jeśli będziecie mieli szczęście, a my je mieliśmy, lew wyjdzie do swojego pomieszczenia i zaprezentuje się w całej okazałości z bardzo bliska (de facto kolka centymetrów). Coś niesamowitego, jak jest wielki i majestatyczny! I jakie ma cudowne rzęsy!
Powrót z pieszego safari odbywa się tą samą drogą, wzdłuż wybiegów hipopotamów, nosorożców, zeber, żyraf.
Tip dla dzieci: przy wybiegu dla nosorożców znajduje się tunel, do którego wchodzą olbrzymie, sztuczne owady. To wejście do podziemi wybiegu nosorożców. Co odważniejsze dzieci mogą wejść rurą pod ziemią, wprost do wulkanu, który znajduje się naprawdę już na terenie wybiegu nosorożców. Wyobrażacie sobie jak fajnie jest być tak blisko tych potężnych zwierząt? Nie martwcie się, dzieci są bezpieczne.

Safari Park Dvur Kralove

Kiedy najlepiej zwiedzać Safari Park Dvur Kralove?

Jak można się spodziewa, warto przyjechać tu możliwie rano w środku tygodnia, ponieważ ludzi jest mniej. Jest to widoczne zwłaszcza na trasie car safari, gdzie po pierwsze sznur aut nie zasłania widoku zwierząt, nie tarasuje drogi, nie poganiaj, gdy chcecie pooglądać któreś zwierzę dłużej.
My byliśmy w poniedziałek tuż po otwarciu zoo i na całym terenie było tylko kilka osób. Aaaa…. strefa lwów jest otwarta od 9.30

Wrażenia ze zwiedzania Safari Park Dvur Kralove

Bardzo pozytywne.
Miejsce jest bardzo przyjemne, pełno tu kwitnących roślin, których rabaty są przystrojone afrykańskimi rzeźbami.
Zwierzęta mają do dyspozycji przestronne woliery, a te, które żyją na terenie safari, współistnieją na wspólnym terenie, jak w naturze.
Naprawdę świetnie wyglądają antylopy, zebry i żyrafy, spożywające trawę na szerokich, zielonych łąkach.
Hipopotamy pluskają się w dużym stawie, a żyrafy wędrują po olbrzymim terenie.
W ulotce podane są godziny karmienia, więc dodatkowo można zobaczyć, jak spożywają zwierzęta.
Przy niektórych wybiegach wybudowano ławki lub wręcz trybuny, by usiąść i oddać się podziwianiu zwierząt. My zatraciliśmy się przy wybiegu z gracją pływających hipopotamów nilowych.
Wybieg dla lemurów został wybudowany jako część restauracji, dzięki czemu można zjeść obiad obserwując te sympatyczne zwierzęta.
W restauracjach są plastikowe kubki, za które pobierana jest kaucja. Kubki są zwrotne, więc po wypiciu możecie je oddać, wtedy kaucja zostanie zwrócona, lub zabrać na pamiątkę, co ucieszy zwłaszcza dzieci. W sumie fajna opcja, bardziej eko.

Safari Park Dvur Kralove

Jak zwiedzać Safari Park Dvur Kralove?

Jeśli wykupiliście opcję zwiedzania ZOO i zwiedzanie ZOO Safari autem, przejedźcie najpierw trasę autem, dopiero potem pójdźcie na zwiedzanie ZOO.
Aby wjechać na safari, trzeba podjeżdżając na parking, wjechać bramą na wprost, w kierunku szlabanu. Tam wczytajcie bilety, a szlaban się otworzy i można jechać. To cała procedura.
Po zakończeniu zwiedzania autem, wyjechać trzeba na parking, zostawić samochód i przejść normalnie do bramek wejściowych z biletem wstępu.

Informacje praktyczne

godziny otwarciaZOO
w sezonie zimowym: 9.00-16.00
w sezonie letnim: 9.00-18.00

Safari
otwarte od maja do września w godzinach 9.00-17.30
wjazd do lwów od 9.30
Safari piechotą otwarte jest przez cały rok, jednak pamiętajcie, iż zwierzęta afrykańskie w okresie zimowym przebywają zazwyczaj na zamkniętych wybiegach, więc nie zdziwcie się, że np. żyrafy nie paradują po śniegu.
strona internetowahttps://safaripark.cz/pl/
profil ZOO Safari Dvur Kralove na FBhttps://www.facebook.com/safariparkdvurkralove/
ceny biletówsezon letni
normalny: 270KC
ulgowy: 210 KC

sezon zimowy
normalny: 175 KC
ulgowy: 110 KC

bilety online
normalny: 190 KC
ulgowy: 150 KC
przydatne informacjeBilety warto kupić przez Internet. Jest dzięki temu sprawniej i taniej.
Bilety:
– do ZOO i safari są oddzielne bilety
– na car safari własnym autem płaci się tylko za auto.
– wstęp do zoo czy zwiedzanie safari pojazdami firmowymi, płatny jest od osoby.
nocleg w Safari ParkJeśli macie ochotę zanocować w pobliżu ZOO, oferuje ono możliwość zakwaterowania w trzygwiazdkowym hotelu Hotel Safari. Oferta dostępna jest w serwisach bookingowych. Hotel znajduje się przy samym ZOO.

Safari Park Dvur Kralove na mapie – nr 3

Niedaleko, warto zobaczyć


polub nas i bądź na bieżąco


2 komentarze do “Safari Park Dvur Kralove

    • Bardzo dziękujemy i cieszymy się, że informacje się przydały. Prosimy też o własne wrażenia po wizycie w Safari Park Dvur Kralove 🙂

      Odpowiedz

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)