piątek, 13 września, 2024
PolskaWarmia i MazuryWarmińsko-mazurskie

Mikołajki, żeglarska stolica Polski

Mikołajki to jedna z bardziej znanych miejscowości turystycznych Mazur, należących do szlaku żeglownego Wielkich Jezior Mazurskich.
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1944 roku, aczkolwiek nasilenie turystyczne Mikołajki odczuły po roku 1920. Ta, niegdyś mała, rybacka osada, leży na przesmyku pomiędzy jeziorami Mikołajskim i Tałty. W sezonie zimowym niewielkie i ciche miasteczko, latem przekształca się w pełną turystów, żeglarską stolicę kraju, która tętni życiem i rozbrzmiewa muzyką szantową do późnych godzin nocnych.

Mikołajki z lotu ptaka

Dogodna turystom i żeglarzom lokalizacja i malownicze położenie, sprawiają, iż Mikołajki nazywane są Perłą Mazur czy Mazurską Wenecją. Oferują przy tym wiele możliwości relaksu i spędzania wolnego czasu. Oto trochę propozycji:

Kładka piesza nad jeziorem

Najbardziej chyba widocznym punktem Mikołajek jest biała kładka piesza przerzucona nad wodami jeziora Śniardwy. Spełnia ona oczywiście praktyczną funkcję pieszej przeprawy na drugi brzeg, ale jednocześnie jest ładnym punktem widokowym na jezioro i miasteczko. To taki symbol białego żagla, który wznosi się na skrzydłach wiatru nad miastem.

Promenada w Mikołajkach

Tuż obok kładki rozpoczyna się jedna z ciekawszych atrakcji miasta – ścieżka spacerowa. To obecnie turystyczne serce Mikołajek. Prowadzi wzdłuż wybrzeża, praktycznie przez całą długość miasta.
W roku 2020 została i podzielona umownie na 3 części funkcjonalne:

  • Port Pasażerski (przystań Żeglugi Morskiej w Mikołajkach) – skąd można popłynąć na rejs po jeziorach. W tej części znajduje się też ładny taras widokowy.
  • Strefa wypożyczalni sprzętu wodnego – gdzie wzdłuż wybrzeża swoją ofertę prezentują firmy oferujące wynajem sprzętu. Głównie łodzi motorowych, tych dla posiadaczy patentów i patentów nie wymagających.
  • Część żeglarska – z miejscami do cumowania łodzi.
promenada w Mikołajkach

Promenada jest bardzo ładnie zaprojektowana. Drewniane ławki, siedziska, zadaszone miejsca odpoczynku. Wszystko ładne i estetyczne. Naprawdę bardzo przyjemnie się tu przebywa.
Deptak został nazwany imieniem Tadeusza Gołębiewskiego, zmarłego w 2022 roku przedsiębiorcy – właściciela najbardziej znanych hoteli m.in. w Białymstoku, Wiśle i Mikołajkach.

siedziska na promenadzie w Mikołajkach

Wzdłuż promenady ulokowały się różnego typu restauracje i bary. Większość pięknie wystylizowana i klimatyczna rozbrzmiewa gwarem rozmów i dźwiękami szant.

budynki przy promenadzie w Mikołajkach

Mikołajki i ulica Kajki

To najstarsza i najdłuższa ulica w Mikołajkach. Ma długość 2,5 km i biegnie praktycznie równolegle do promenady, czyli wzdłuż brzegu Jeziora Mikołajskiego. Tutaj oglądać można domy z początku XX wieku oraz kościół z 1910 roku. Większość lokali jest przeznaczona na domy noclegowe dla turystów.

centrum Mikołajek

Król Sielaw

Król Sielaw jest herbem Mikołajek. To wielka ryba w złotej koronie, umieszczona na niebieskim tle.
Z Królem Sielaw wiąże się legenda, która mówi, że niegdyś jeziora mazurskie pełne były ryb. Wśród nich żyła największa z nich, zwana Królem Sielaw. Na terenach Mazur przybyli mieszkańcy, którzy w masowo łowili ryby. Zezłościło to pruskich bogów, którzy nakazali Króli Sielaw by zmusił ich do zaprzestania tego. Ten swoją masą wywracał łodzie rybaków i przeszkadzał w połowach. Spowodował tym biedę w okolicznych wsiach.
Pewnego dnia, żona jednego z rybaków poszła przebłagać bogów i znalazła metalowe kółko. Jej mąż, będący jednocześnie kowalem, zmontował wielka, metalową sieć. Wypłynął z nią na jeziora i złapał Króla Sielaw.
Wtedy ten poprosił ludzkim głosem, bo rybak ocalił jego życie, a on zapewni mu dostatnie życie. Rybak Króla Sielaw z sieci nie wypuścił, ale rzeczywiście jego sieci wypełniły się rybami. Rybakowi bardzo dobrze się powodziło, jednak pewnego dnia, po pijaku, zdradził swoją tajemnicę.
Na jeziora wypłynęło więcej łodzi. Rybacy znaleźli Króla Sielaw w sieci i przyholowali go do mostu w Mikołajkach. Tutaj Król Sielaw ponownie poprosił o darowanie życia w zamian za obfitość, jednak rybacy przymocowali go do mostu by mieć na stałe na oku.

Obecnie, Król Sielaw to symbol Mikołajek. Jego pomnik – fontanna znajduje się na rynku, jak i przy promenadzie. A corocznie, podczas Dni Mikołajek, mieszkańcy przymocowują do mostu wielką drewnianą rybę z koroną na głowie. Tam unosi się na wodzie przez całe lato.


Plaża i kąpieliska w Mikołajkach

W Mikołajkach plaża miejska znajduje się przy ulicy Okrężnej, po przeciwnej stronie jeziora niż promenada.
Na plaży znajdują się pomosty, boisko do piłki siatkowej, sanitariaty. Nieopodal, w parku, znajduje się też strefa relaksu i plac zabaw.

Mikołajki z lotu ptaka

Mikołajki, wieża widokowa

Na skrzyżowaniu ulicy Jana Pawła II z ulicą Orzyszową znajduje się kościół pw. św. Mikołaja w Mikołajkach. Jest on dość dobrze widoczny, ponieważ góruje nad nim wieża widokowa, czyli de facto dzwonnica. Ze szczytu, można podziwiać panoramę miasta, a także jeziora Śniardwy, Mikołajskie, Tałty oraz ornitologiczny rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno.
Wg zapisów na stronie parafii wieża czynna jest po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym. W każdym razie, przy wejściu do wieży jest dzwonek i można zadzwonić. Wieża czynna jest w godzinach 10-13, oprócz poniedziałków.

Mikołajki z lotu ptaka

Mikołajki, co zobaczyć w pobliżu?

  • Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, gdzie prowadzone są prace badawcze nad dzikimi zwierzętami, ale gdzie również można je podziwiać na pieszym, bezkrwawym ZOO safari
  • Mrągowo
  • Pisz
  • Ruciane Nida

Mikołajki, oficjalna strona miasta

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)