Jadąc do jeźdźca z Madary (pisaliśmy o nim tutaj) warto lekko zboczyć z drogi do miejscowości Pliska, by odwiedzić miejsce o niewielkich ruchu turystycznym, za to o znacznej wartości historycznej dla Bułgarii, chodzi mianowicie o jej pierwszą stolicę chrześcijańską- Pliskę.
W północno-wschodniej Bułgarii, na równinie naddunajskiej w pobliżu miejscowości o tej samej nazwie znajdują się nieco zapomniane lub niedocenione pozostałości średniowiecznego stolicy chanów – Pliski.
Pliska obecnie to niewielkie miasteczko, położone z dala od szlaków turystycznych. Odwiedzane jest ono przez turystów raczej sporadycznie- bardzo niesłusznie, ponieważ trudno odmówić temu miejscu wartości krajoznawczej i historycznej, jako, że: po pierwsze – ma ponad 1338 lat, po drugie- było pierwszą(!) po chrzcie stolicą Bułgarii, po trzecie- to właśnie w tym miejscu rozpoczął się proces chrystianizacji tego kraju. Prawda, że sporo, jak na jedną małą miejscowość?
Pliska i jej historia
Miasto Pliska rozwinęło się ze zwykłego obozu wojskowego, który syn chana Kubrata, Asparuch założył po rozbiciu armii Bizantyjczyków.
W 811r. Pliska splądrowały wojska cesarza bizantyjskiego Nikefora I, w wyniku czego, ówcześni władcy otoczyli ją murami obronnymi, ponad 20km długości, 3m wysokości oraz 5-metrową fosą. Gród wewnętrzny otaczał 2,5m mur, za którym znajdował się wielki zamek z salą tronową, mały zamek, w którym rezydował chan, siedziby bojarów.
Zabezpieczona przed wrogami Pliska rozwinęła skrzydła i wzmocniła się technologicznie. Do dzisiaj można odnaleźć tam ślady kanałów stanowiących sieć wodociągową, istniały również instalacje grzewcze.
W roku 866, prawdopodobnie w Plisce, car Borys I przyjął chrzest Bułgarii, a sam, imię Michał. Sprowokowało to bunt środowisk przywiązanych do dotychczasowych religii, które zaatakowały stolicę. Borys rozbił bunt opozycji, przywódców kazał stracić, a ludowi pozwolił wrócić do domów.
Po przeniesieniu przez cara Borysa I stolicy do Presławia, Pliska zaczęła podupadać a potem została zapomniana i zniszczona.
Pliska obecnie
Obecnie, na terenie kompleksu archeologicznego oglądać można pozostałości m.in. wielkiego i małego pałacu oraz Wielkiej Bazyliki.
Po przejściu przez mury dawnego grodu wkraczamy na aleję wiodącą przez pozostałości miasta. Niestety, raczej trzeba polegać na swojej wyobraźni, gdyż pozostało z niego bardzo niewiele, niemniej jednak można zobaczyć na jak wielkim terenie było położone, a zajmowało ok. 23 km. kw., które razem z okoliczną wioską otoczone były murem, wałem i rowem.
Oglądamy mury cytadeli, pod zadaszeniami wyłożone są fragmenty wykopalisk, w podpiwniczeniu widoczne są 3 przejścia podziemne, do których, niestety, wejść nie możemy. Cytadela była warowną budowlą mieszkalną władcy Bułgarii i jego rodziny. Otaczał ją ceglany mur, który stanowił wewnętrzny pas systemu obronnego Pliski.
Co chwila z trawy i jamek wyglądają śmieszne gryzonie podobne do chomiczków, czasem węże.
Muzeum Pliski
Idąc dalej kierujemy się do budynku muzeum. Tam dokładniej możemy zapoznać się z historią tego miejsca, ale i z jego pierwotnym wyglądem. Muzeum posiada wiele eksponatów obrazujących życie ówczesnych chanów, ale chyba największe wrażenie robi makieta Wielkiej Bazyliki, czyli potężna, trzynawowa świątynia o wymiarach 100x300m.
Wielka Bazylika
Wielka Bazylika została wzniesiona przez księcia Borysa I po przyjęciu przez niego chrześcijaństwa. Książę Borys po przyjęciu chrześcijaństwa przyjął imię Michała i odtąd zwany był kniaziem Borysem Michałem.
Ruiny Wielkiej Bazyliki odkryto w roku 1899 i od tej pory, przez cały czas są obiektem badań archeologicznych.
Nazwą Wielkiej Bazyliki Pliskiej określa się obecnie kompleks, w skład którego wchodzi katedra, klasztor i pałac arcybiskupa. Dziś wiemy, iż wybudowano ją na ruinach pogańskiej świątyni.
Warto nadmienić, iż bazylikę ukończono ok. 875 r n.e. i była to wtedy jedną z największych katedr chrześcijańskich.
Aby zobaczyć bazylikę na własne oczy należy podjechać nieco dalej (tą samą drogą za szlabanem). Gdy dojedziemy praktycznie do jej końca, oczom naszym ukaże się wejście do ruin Wielkiej Bazyliki. Budynek, a właściwie jego fragment, który pozostał, jest częściowo restaurowany, natomiast już nawet wygląd części oryginalnej zachwyca sposobem wykonania, gładkością ścian, kunsztem realizacji.
Bazylika składała się z odkrytego dziedzińca, otoczonego kolumnowym gankiem oraz trójnawowego korpusu.
Obecnie nadal robią wrażenie piękne, jasne kamienie, z których jest jest zbudowana. Gdy do tego dodamy ciszę przerywaną jedynie okrzykami ptaków, można sobie wyobrazić jak wielkie wrażenie to miejsce robi.
Pliska – praktyczne informacje
- Aby dojechać do ruin trzeba najpierw dotrzeć do miejscowości Pliska i przejechać przez miasto na wprost. Miasto trzeba przejechać praktycznie na wprost, kierując się na Starą Pliskę.
- Ruiny znajdują się około 3-4 km za miejscowością. Niestety, póki co, google wskazuje ich lokalizację nieprawidłowo, więc oznaczyliśmy miejsce na mapie.
- Godziny otwarcia: 8.30-19.00, we wszystkie dni tygodnia.Bilet normalny: 5 lev, ulgowy: 2 lev. Bilet rodzinny (2+1) kosztuje 9 lev. (rok 2019)
- Po dojechaniu na miejsce, ustawiamy auto na parkingu, a bilety kupujemy w budce za szlabanem i zwiedzamy miasto i muzeum.
- Aby zobaczyć Bazylikę Wielką, należy podjechać jakiś kilometr dalej, aż do końca drogi za szlabanem. Oczywiście w tej samej cenie biletu.
- Toaleta znajduje się aż w muzeum i trzeba do niej przemaszerować całe miasto.
Lokalizacja na mapie – nr 1
to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)