Kaniuki, kto o nich słyszał? Kto słyszał o maleńkiej wsi na brzegu Narwi? Pamiętającej tradycje lat minionych, cichej, urokliwej, pachnącej sianem? Jeśli niewiele z Was, to zapraszamy do wirtualnej wizyty,a potem do osobistej wycieczki drogą wśród cudnych, drewnianych płotów.
Kaniuki
Kaniuki to wieś położona w województwie podlaskim, w gminie Zabłudów. Pięknie ulokowana nad Narwią. Leży praktycznie wzdłuż jej brzegu, a główna (i chyba tak na dobrą sprawę jedyna) droga we wsi wiedzie równolegle do nurtu rzeki. Dzięki temu część domów ulokowana jest pomiędzy drogą, a rzeką. Z racji lokalizacji mieszkańcy wsi od wieków trudnili się rybołóstwem. Podobno zaopatrywali w ryby zamek w Bielsku Podlaskim.

Miejscowość zamieszkana jest przez mniejszość białoruską. Do dziś starsi mieszkańcy posługują się tu unikalną gwarą.
Narew w Kaniukach
Przy Kaniukach przepływa piękna Narew. na końcu wsi można zejść na jej brzeg i spróbować sił w połowie ryb. Tutaj też przybijają do brzegu kajaki, którymi turyści płyną wśród pól. Na mapach google miejsce oznaczone jest jako plaża w Kaniukach.
Zwróćcie uwagę też na zbutwiały krzyż przydrożny, który znajduje się przy drodze. Zmurszały, złamany, działa na wyobraźnię i porusza duszę.

Cerkiew w Kaniukach
Mniej więcej w centralnej części wsi znajduje się Kaplica prawosławna pw. św. Cyryla i Metodego w Kaniukach, która wśród domostw wyróżnia się intensywnie zielonym dachem. Niewielka i skromna idealnie pasuje do klimatu wsi.

Kaniuki z duszą
Obecne Kaniuki to miejsce, gdzie czas się prawie zatrzymał. To wieś jak z dawnych czasów, gdzie rosną wysokie trawy, wysokie malwy witają gości przed drewnianymi płotami. Bociany z gniazd pilnują porządku, wokół panuje porządek i przyjemny spokój.


Bardzo ładnie zachowała się tu drewniana architektura budynków mieszkalnych. Naprawdę warto przejść się na spacer, by podziwiać kunszt twórców ludowych, którzy drobnymi ornamentami przyozdabiali okiennice, nad i podokienniki, elewacje i szczyty chat.


Bogactwo wizualne zabudowań kontrastuje z wieloma tradycyjnymi budynkami gospodarczymi. Tuż za domami zobaczycie stodoły, kamienne chlewki z drewnianymi drzwiami, powieszane na ścianach narzędzia gospodarskie, spacerujące zwierzęta. Wszystko jak za dawnych czasów. Uwierzcie, niejednemu z Was przypomną się wakacje u babci na wsi.

Sztuka ludowa w Kaniukach
W Kaniukach mieszka ludowy artysta rzeźbiarz Włodzimierz Naumiuk. Jego pracownia (Izba Twórcza) znajduje się na początku wsi, rozpoznacie ją po dużej ilości rzeźb rozmieszczonych na całej posesji. Spacerując po wsi znajdziecie jeszcze jeden dom, który związany jest z tym artystą. To piękna, bielona XIX-wieczna chatka, która jak z bajki wyłania się wprost z traw. Piękny błękit ram okiennych idealnie podkreśla klimat miejsca.


Trzeba powiedzieć, że Kaniuki idealnie wpisują się w wizualizację domostw w stylu Krainy Otwartych Okiennic, którą możecie obejrzeć zupełnie niedaleko. A jeśli jeszcze w niej nie byliście, zachęcamy do odwiedzin, a po szczegóły zerknijcie tutaj.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, czy też przydał się w planowaniu wycieczki, dodaj nam energii do tworzenia kolejnych wpisów. Postaw nam poranną kawę, choćby tę najmniejszą, aczkolwiek najbardziej energetyczną 🙂 Dla Ciebie to niewiele, a nam pomoże to w tworzeniu kolejnych treści i być może znowu napiszemy coś, co Ci się przyda. Z góry dziękujemy Ci za wsparcie!
Wiatrak
A jeszcze coś dla ciekawskich. Tuż za wsią, patrząc w stronę domu z numerem 1 ciągnie się piaskowa droga. Prowadzi ona do kompleksu domów oznaczonych numerem Kaniuki 2b. Zabudowania, o których miejscowi mówią „domki”, teren prywatny, być może przeznaczony na agroturystykę, być może na potrzeby własne. Ale to, co nas urzekło w tym miejscu to przeeeepiękny odnowiony wiatrak, który dumnie wznosi się nad łąkami. Zajrzyjcie tak choć w pobliże. Jest naprawdę piękny.

pinezka | https://maps.app.goo.gl/kawdywAs5Wf9mJFW6
W pobliżu możesz zobaczyć:
- Kraina Otwartych Okiennic (12 km)
- Kładka Puchły i cerkiew (8 km)
- Dąb Dunin, Europejskie Drzewo Roku w Przybudkach (28 km)
- Ancuty, kładka nad Narwią (17 km)
Województwo Podlaskie – atrakcje
Kilka słów od nas
Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.
Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!
Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!
Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!
Miłych podróży!

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)