Zamek Krzyżtopór to zabytek, którego nazwa pojawia się na ustach miłośników ciekawych miejsc w Polsce oraz miłośników zabytków. Jest on często wskazywany jako miejsce godne zobaczenia, o niezwykłej urodzie. A jakie jest w rzeczywistości? Pokusiliśmy się o odwiedziny i zaraz opiszemy czy rzeczywistość obroniła się w konfrontacji z opowieściami.
Czym jest Zamek Krzyżtopór w Ujeździe?
Jest to XVII-wieczna rezydencja magnacka ufundowana przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego. Za czasów swojej świetności była najpotężniejszą tego typu budowlą zarówno w Polsce, jak i w Europie.
Krzyżtopór swoją nazwę otrzymał od emblematów widniejących obok bramy wjazdowej: płaskorzeźb krzyża i topora, które symbolizują przywiązanie fundatora do wiary katolickiej oraz herb Ossolińskich.
Budowla została wzniesiona na planie pięcioboku, z pięcioma bastionami. Mury oplata sucha fosa, którą przekroczyć można było mostem zwodzonym. Budowla posiadała funkcje obronne, dlatego mimo włoskiego stylu, nazywano ją zamkiem.
Jako ciekawostkę warto wspomnieć, iż zamek charakteryzuje się cechą nawiązującą do kalendarza, a mianowicie posiada 4 baszty, jak 4 pory roku, 12 sal, zgodnie z liczbą miesięcy, 52 pokoje, tyle tygodni mamy w roku oraz 365 okien, czyli tyle ile dni w roku. Całość zajmuje 1,3 hektara.
Jeśli chodzi o jego historię, zamek miał sporo pecha. W 1655 zamek zajęły wojska szwedzkie, które pozostawały tam przez 2 lata. Ogołociły go one z wszelkich dóbr, począwszy od biblioteki, przez wyposażenie, po marmurowe wykończenia. W 1769, podczas konfederacji barskiej zamek został spalony i popadł w ruinę. Jednak mimo tego iż obecnie oglądamy tylko jego pozostałości, nadal zachwyca swoim wyglądem i rokrocznie przyciąga wielu turystów z Polski i zagranicy.
Zwiedzanie Zamku Krzyżtopór w Ujeździe
Zwiedzanie należy, oczywiście rozpocząć od zakupienia biletu. Kasy znajdują się tuż przed wejściem na teren, który jest otoczony siatką. Ceny biletów podajemy poniżej.
Dodatkowo, przy wejściu polecamy pobrać aplikację „Krzyżtopór”, która podczas zwiedzania dostarczy dodatkowych atrakcji, dlatego o tym dokładniej napiszemy poniżej.
Do wyboru mamy 3 podstawowe trasy zwiedzania:
- zielona: trasa zwiedzania bastionów
- granatowa: trasa zwiedzania bastionów
- granatowa i niebieska: trasa zwiedzania oficyny i pałacu
Dodatkowo, trasy mają jeszcze 2 odnogi, a mianowicie błękitna trasa zwiedzania źródła i ogrodów oraz czerwona trasa zwiedzania piwnic dla odważnych, na której trzeba użyć latarek do doświetlania zaułków piwnicznych.
Z uwagi na pandemię przygotowano obecnie jednokierunkową trasę zwiedzania, niemniej jednak jest ona dość słabo oznaczona i wszyscy poruszają się po kolorowych szlakach.
Ale wracajmy do zwiedzania 🙂 Już po wejściu na teren widzimy, że zamek jest naprawdę piękny i duży. Tak ładnie prezentuje się na tle zieleni i nieba, że przychodzi do głowy, że zdjęcia i widokówki nie kłamią. Ruiny, bo te facto, tym zamek obecnie jest prezentują się niezwykle malowniczo, ale i tajemniczo.
Całość budowli to bastiony, sale, dziedzińce, ponadto znajduje się tu dawne pomieszczenie kaplicy, sala główna, nawet akwarium. Już na wejściu widać rozmach i przepych, jakim szczycił się niegdyś ten pałac,
Zwiedzanie z aplikacją
Ponadto oprócz wyobraźni możemy do zwiedzania użyć swoich telefonów. Przyda się tu, aplikacja „Krzyżtopór”, ponieważ, w kilku miejscach zamku znajdują się punkty oznaczone taką łezką, w którym aplikacja, na podstawie geolokalizacji rozpoznaje pomieszczenie i wyświetla na ekranie dawny obraz tego miejsca. Obraz mamy w 360 stopni, dlatego więc obracając się widzimy każdą ścianę i miejsce wokół siebie. Efekt jest WOW! Bo okazuje się, że to co do tej pory wydawało się nam ładne, dawniej było o stokroć piękniejsze. Dlatego jest to naprawdę świetna pomoc przy zwiedzaniu. Na nas największe wrażenie zrobiła kaplica i akwarium, jednak musicie sami sprawdzić co Wam wydaje się najpiękniejsze w tym miejscu.
Jak dojechać do Zamku Krzyżtopór w Ujeździe?
Zamek zlokalizowany jest w województwie świętokrzyskim, powiecie opatowskim około 15 km na południowy zachód od Opatowa. Stoi tuż przy drodze nr 758 łączącej Iwaniska z Klimontowem.
Lokalizację przedstawia poniższa mapa. Współrzędne GPS: N 50° 42′ 50.657 E 21° 18′ 37.678.
Informacje praktyczne dotyczące wpisu na temat Zamku Krzyżtopór w Ujeździe
1 | strona www | oficjalna strona zamku |
2 | godziny otwarcia | w sezonie turystycznym: od 1 kwietnia do 31 sierpnia godz.: 8.00-20.00 od 1 września do 31 października, godz.: 8.00-18.00 poza sezonem turystycznym: od 1 listopada do 28 lutego, godz.: 8.00-16.00 od 1 marca do 31 marca, godz.: 8.00-18.00 |
3 | odpłatność | bilet normalny: 18 zł/osobę, ulgowy: 15 zł/osobę parking jest bezpłatny |
4 | orientacyjny czas zwiedzania | 1,5-2h |
5 | atrakcyjność dla dzieci | 8, nie ma tam atrakcji bezpośrednio zorientowanych a dzieci, aczkolwiek wydaje się, że zamek powinien pobudzić wyobraźnię dziecięcą |
6 | warto, czy nie? | 10, Nam się bardzo podobało |
Zamek Krzyżtopór na mapie
Inny zamek o którym pisaliśmy, to Zamek Neuschwanstein. Serdecznie polecamy.
to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)