Zalipie, wieś (jak) malowana

Zalipie

Zalipie to dość znana w Polsce wieś, którą charakteryzują malowane kolorowo domy. Jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce, słynące z niepowtarzalnego, folklorystycznego stylu zdobienia budynków.

Zalipie

Historia zdobienia domów

Tradycja ozdabiania domostw pochodzi jeszcze z XIX wieku. Na domach pojawiły się wtedy kominy i paleniska wewnątrz izb. Niestety, wydobywający się z nich dym brudził jasne ściany domów, więc trzeba było je często bielić wapnem.

Zalipie

Ściany były białe i takie puste, że gospodynie zaczęły malować ściany w kolorowe kwiaty, a powałę zdobiły wycinankami i pająkami ze słomy. Farby przygotowywały z naturalnych składników, zaś pędzlem stawało się to, co znajdowały obok. Tymi prościutkimi narzędziami tworzyły prace, które jako żywo przypominały wyrafinowane hafty.

Zalipie

Pierwotnie malowanie było jedynie sposobem na zakrycie wad na ścianach, jednak z czasem stało się tradycją, a w końcu symbolem miejscowości. Dzisiaj, Zalipie słynie z tego, że jest jedynym miejscem na świecie, gdzie zdobienie domów kwiatami jest już tradycją.

Zalipie

Zalipie obecnie

Zalipie obecnie jest sławne w całej Europie. Codziennie do wsi przyjeżdżają turyści, którzy podziwiają kolorowe, malowane ogrody na ścianach. Kwiaty znajdują się na różnorodnych elementach i budynkach. Pomalowane są ściany domów, budynków gospodarczych, studnie, płoty, remiza strażacka. Naprawdę jest uroczo i malowniczo.

Wieś, choć być może na taką wygląda, nie jest skansenem. To normalna, funkcjonująca miejscowość. Warto o tym pamiętać i zachować się stosownie do okoliczności. Za niewielką opłatą, gospodarze chętnie udostępnią swoje gospodarstwa do zwiedzania, jednak trzeba mieć w pamięci, iż jest to cały czas ich miejsce do życia.

Zalipie

Warto też tu zaznaczyć, iż nie wszystkie domy w Zalipiu ozdobiono kwiatami. To też nie jest tak, że na wjeździe oszałamia feria barw, a okolica tętni kwiatowym szałem. Nie, część domów rzeczywiście pomalowana została bardzo efektownie, ale na innych zdobienia przybierają formę mniej spektakularną. Po prostu, każdy gospodarz postąpił wg własnego uznania.

I tak, malowanych domów trochę się trzeba naszukać. Zalipie nie jest duże, więc wyzwanie jest do przejścia, a dodatkowo we wsi znajdują się tablice informacyjne, z planem, gdzie można znaleźć zdobione domostwa, ale chyba fajnie jest objechać wieś w ramach własnego odkrywania.

Gdzie znajduje się Zalipie

Zalipie znajduje się w województwie małopolskim, w powiecie tarnowskim, około 30 km na północ od miasta Tarnowa.

Podsumowanie

Zastanawiające dla nas było to, że w jednej wsi, lub w kilku sąsiadujących znalazło się tak wiele uzdolnionych malarek. Przekazują one swoją pasję i tradycje, a nowe pokolenia świetnie sobie radzą z ich kultywowaniem. Wygląda na to, że talent jednak przychodzi z mlekiem matki 🙂

Miejscowość jest idealnym miejscem na wakacje, wypoczynek i turystykę. W okolicy Zalipia znajdują się liczne szlaki turystyczne, które prowadzą przez malownicze krajobrazy.

Podsumowując, Zalipie to wyjątkowe miejsce, które zachwyca swoim pięknem i niepowtarzalnym stylem. Jest to idealne miejsce dla miłośników sztuki, kultury oraz turystyki. Jeśli jeszcze nie mieliście okazji odwiedzić tej urokliwej miejscowości, koniecznie zróbcie to w swoim następnym urlopie.

A gdy już nabierzecie ochoty na podziwianie pięknie zdobionych domów i w miarę jedzenia Wasz apetyt wzrośnie, zajrzyjcie na Podlasie.

Znajduje się tu piękna kraina zwana Krainą Otwartych Okiennic. Pod nazwą tą kryje się kilka sąsiadujących ze sobą wsi, których wspólnym mianownikiem są nieprawdopodobnie pięknie rzeźbione drewniane okiennice i elementy domostw.


Kilka słów od nas

Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.

Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!

Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!

Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!

Miłych podróży!


to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)