piątek, 20 września, 2024
CzechyEuropa

Ołomuniec, co zobaczyć w jeden dzień?

  • najpiękniejsze czeskie miasto według przewodnika Lonely Planet
  • drugi co do wielkości zabytkowy zespół urbanistyczny w Czechach
  • tylko 80km od granicy Polski
  • Kolumna Trójcy Przenajświętszej wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
  • najwyższa barokowa rzeźba w Europie Środkowej

Centralna część Moraw posiada skarb. W sumie jest to wiele skarbów, ponieważ na Morawach zakochać się można w każdym skrawku ziemi, każdym widoku, każdej kropli wina i każdym powiewie powietrza, ale jest tu też miasto Ołomuniec. Niezbyt doceniane turystycznie, zakryte cieniem wielkiej Pragi, a jednak miasto uznawane za jedno z najpiękniejszych w Europie Środkowej.

Ołomuniec to obecnie około 100tysięczne miasto we wschodniej części Republiki Czeskiej, leżące u ujścia Bystrzycy i Młyńskiego Potoku do rzeki Morawy. Miasto jest 5 co do wielkości w Czechach pod względem liczby ludności, co przyznamy nas nieco zaskoczyło, ponieważ każdorazowo spotykaliśmy tu spokój i raczej kameralną atmosferę.

Dziś zabieramy Was na jednodniową wycieczkę po Ołomuńcu, ponieważ przynajmniej na tyle polecamy Wam zajrzeć do tego pięknego miasta.

Historia Ołomuńca

Ołomuniec początkowo był drewnianym grodem założonym na wzgórzu zwanym później wzgórzem św. Wacława. Ołomuniec rozwijał się tak dynamicznie, iż już w 1063 powstało tu biskupstwo, a w 1187r. został stolicą Moraw.

Miało tu miejsce wiele znaczących wydarzeń, m.in.:

  • w 1201r. zmarł tu ostatni z władców ołomunieckiej linii Przemyślidów
  • w 1306r. w pobliżu katedry zamordowano króla Wacława III
  • w 1848r. w pałacu arcybiskupim proklamowano Franciszka Józefa I na cesarza Austrii
  • w 1479 r. zawarto tu układ między Władysławem II Jagiellończykiem i Michałem Korwinem

Swoją pozycję Ołomuniec stracił po najeździe i zniszczeniu przez Szwedów w 1642r.

Ołomuniec obecnie

Centrum historyczne miasta nie obejmuje może zawrotnie wielkiego obszaru, jednak nawet na niezbyt dużej części miasta skupionych jest wiele pięknych zabytków i elementów architektury. Pragniemy tym wpisem opowiedzieć Wam o pięknym mieście i zachęcić do wizyty, czy też w drodze do/z Chorwacji, Słowenii, czy też w ramach specjalnie dedykowanej wycieczki.

Dlaczego? Ponieważ naprawdę warto jest odwiedzić to serce Moraw, zwane małą Pragą, o podobnym do niej klimacie, a jednocześnie dużo mniejszej liczbie turystów, miasto historii i nastroju.

Ołomuniec w 1 dzień

Spacer po starej części Ołomuńca polecamy rozpocząć na ulicy 1 maja, gdzieś na wysokości skrzyżowania z ul. Komenskeho. To okolica, gdzie “stare” spotyka “nowe” i zaczyna się Stare Miasto Ołomuńca.

W tym miejscu bardzo wyraźnie widać jak ślicznie komponują się z krajobrazem linie tramwajowe, które malowniczo wiją się pomiędzy kamienicami.

Katedra św. Wacława

Rozpoczniemy go od wysokiego “C”, ponieważ najpierw zajrzymy na ulicę Domska, prowadzącą do XII wiecznej katedry św. Wacława, przy Václavské náměstí. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych i najpiękniejszych zabytków miasta.

Monumentalna, neogotycka świątynia góruje nad dachami miasta, nietypowo usytuowana na uboczu, a jednocześnie tak niespodziewanie potężna, iż jej widok zapiera dech.
Wielkość, bogactwo zdobień, przy jednoczesnej ich surowości, naprawdę robią potężne wrażenie. Katedra nietypowo posiada nieparzystą liczbę wież. Jedna z nich, tylna, osiąga aż 100m wysokości.
Wewnątrz kościoła warto zajrzeć do krypty, do której wejście jest po lewej stronie prezbiterium. Po prawej stronie kościoła znajdują się święte relikwie św. Jana Sarkandra, który czczony jest jako patron dobrej spowiedzi i obrońca tajemnicy spowiedzi, był wikarym, torturowanym by wymusić zdradę. W katedrze św. Wacława, przy prawej nawie, znajdują się jego relikwie oraz tablica informacyjna dot. jego postaci.

Naprzeciw Muzeum Archidiecezjalne. Na jego ogrodzeniu znajduje się też informacja, iż przebywał tam Mozart. Zresztą jego ślady bytności w Ołomuńcu znajdziemy też później.

Po wyjściu z ulicy Domskiej skręcamy ponownie w ulicę 1 maja i kierujemy się w stronę historycznego centrum miasta. Poprowadzą nas bardzo dobrze ulokowane tablice informacyjne.

Kościół św. Marii Panny Śnieżnej (Kostel Panny Marie Sněžné)

Po krótkim spacerze dojdziemy do placu Nám. Republiky, na którym napotkamy pierwszą z kilkudziesięciu ołomuńskich fontann. To Fontanna Trytona.

Wokół placu znajduje się wiele zabytków: kościół św. Marii Panny Śnieżnej, seminarium, muzeum, Pałac Arcybiskupi, a nieco dalej na ścianie dostrzeżenie piękne murale, w tym ciekawą wizualizację Marii Curie-Skłodowskiej.

Pałac Arcybiskupi

Tuż obok, przy ulicy Wurmova znajduje się Pałac Arcybiskupi (Arcibiskupský palác). Działa w nim muzeum, w którym znajdują się eksponaty związane z życiem religijnych możnowładców na tym terenie.

Kaplica św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu

Mijając Kościół św. Marii Panny Śnieżnej pójdźmy na rozdrożu w lewą odnogę ulicy Denisovej, tj. Univerztini, a potem Na Hradě. Prawa poprowadziłaby nas bezpośrednio do centrum ale my pójdziemy bardziej okrężną trasą. Idąc dalej urokliwymi uliczkami dojdziemy do pięknej Kaplicy św. Jana Sarkandra w Ołomuńcu. Jego szczątki doczesne znajdują się w katedrze św. Wacława.

Ratusz na Rynku Górnym Ołomuńca

Nieco dalej, idąc ulicą Na Hradě, napotkamy plac z Kościołem św. Michała. Kierując się z niego w prawą stronę (nieco w dół) dojdziemy do punktu kulminacyjnego: Rynku Górnego Ołomuńca (Horní náměstí). To miejsce przebogate w zabytki. Po wejściu na plac, jako pierwszy naszym oczom ukaże się ratusz, malowniczo osadzony na tle kolorowych kamieniczek Ratusz w Ołomuńcu (Magistrát města Olomouce). Nad ratuszem góruje 75metrowa wieża zegarowa. I tu uwaga. Można na nią wejść bezpłatnie z przewodnikiem, o wyznaczonych godzinach, jednak trzeba podejść do punktu informacji turystycznej, pod arkadami ratusza.

Orloj

Po minięciu go z prawej strony, na murze zobaczymy przepiękny, ogromny zegar słoneczny (Olomoucký orloj), który wyznacza zarówno godziny, daty, jak i fazy słońca i księżyca, określa znaki zodiaku.

To jeden z dwóch zegarów astronomicznych w Czechach. Drugi znajduje się oczywiście w Pradze.

Kolumna Trójcy Przenajświętszej

Nieco za ratuszem znajduje się najbardziej znany zabytek Ołomuńca. Jest to Kolumna Trójcy Przenajświętszej (Sloup Nejsvětější Trojice). Wysoka na 32 metry, ogromna, zdobiona precyzyjnie wykonanymi rzeźbami prezentuje się imponująco. Wewnątrz kolumny znajduje się niewielka kapliczka, która latem jest czasem otwarta, ale wnętrze ma ascetyczne w porównaniu z wyrazem całej budowli.
Kolumna robi potężne wrażenie. Można ją oglądać z różnych stron powoli napawając się szczegółami. Co ciekawe, innego wyrazu nabiera ona wieczorem, gdy światło pada na nią z tyłu, a innego rano, gdy poranne promienie rozświetlają złocone figury. Jest piękna!

Pomysłodawcą kolumny był Wacław Rander, który przeforsował w Radzie Miasta pomysł stworzenia budowli, jednak niestety końca budowy nie dożył. Ukończona po latach tak chwyciła za serca mieszkańców miasta, iż podczas Wojny Siedmioletniej, gdy Ołomuniec był ostrzeliwany przez wojska Pruskie, do przeciwników udała się delegacja z prośbą, by nie ostrzeliwać kolumny. Przeciwnicy przychylili się do prośby, a po wojnie, dla upamiętnienia tych wydarzeń jedną z kul pozłocono i wmontowano w kolumnę.

Ciekawostką jest też fakt, iż miejscowy malarz i kamieniarz zakonserwował kolumnę gorącym olejem, a potem pomalował ją farbą imitującą marmur. Niestety, a może “stety” z biegiem czasu kamienie sczerniały i obecnie kolumna jest dramatycznie ciemna. Nam osobiście to nie przeszkadza. Jest dzięki temu niebanalna i wyrazista.

W roku 2000 Kolumna Trójcy Przenajświętszej została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Fontanny

Na Rynku Górnym znajduje się tez kilka kolejnych z puli fontann Ołomuńca. Są to: Fontanna Herkulesa (Herkulova kašna), Fontanna Juliusza Cezara (Caesarova kašna) i bardzo charakterystyczna, z wędrującym po bruku żółwiem, Fontanna Ariona (Ariónova kašna).

Nieco z boku warto przejść na ulicę 8 května, gdzie znajduje się kościół św. Maurycego (Kostel sv. Mořice).

Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Maurycego

Oprócz swojego religijnego charakteru, warto odwiedzić kościół, gdyż jego dzwonnica to jednocześnie wieża widokowa, z której rozciąga się widok na okoliczne dachy Ołomuńca. Tu też znajdują się znajdują się największe organy w Europie Środkowej.

Uwaga. Wstęp na wieżę możliwy jest dla dzieci powyżej 11 roku życia.

Ale wróćmy znów na Rynek Dolny, choćby kolorową ulicą 28 října, gdzie nad głowami wesoło furkocą kolorowe wiatraczki, ponieważ zaraz przejdziemy do następnej pięknej lokalizacji.

Rynek Dolny Ołomuńca

Ołomuniec ma dwa rynki. Tuż przy fontannie z żółwiami Rynek Górny łączy się z Rynkiem Dolnym. Ten, nieco bardziej na uboczu, wydaje się bardziej kameralny. Na pierwszym planie od strony ratusza znajduje się fontanna Neptuna (Neptunova kašna), dalej fontanna Jupitera (Jupiterova kašna) i piękna Kolumna Mariacka (Mariánský sloup) wybudowana po epidemii dżumy.
Rynek Dolny jest bardzo malowniczo położony. Jego wschodnia część, ta przy Kolumnie Mariackiej jest lekko wyniesiona do góry, przez co patrzymy na kamieniczki okalające rynek z innej perspektywy.
Jednym z budynków, na które z tego miejsca radzimy zwrócić uwagę jest dom Hauenschildów, w którym mieszkał 11-letni Amadeusz Mozart i podobno w tym budynku ukończył on symfonię Nr 6 F-dur.
Obecnie na parterze znajduje się Hanácká hospoda, którą ze swojej strony szczerze polecamy.

Warto nadmienić, iż tereny obu rynków, to obszar dawnego królewskiego miasta.

Parki

Aby zróżnicować zwiedzanie miasta i wzbogacić je o relaks na łonie natury, z Rynku Dolnego można skierować się do pobliskich ogrodów zwanych Smetanovy sady oraz Bezručovy sady. Spacer zielonymi alejkami nad rzeką z pewnością dobrze zrobi. Zielona oferta to szereg parków i ogrodów, które sprzyjają relaksowi.

Artystyczny Ołomuniec

Oprócz historycznego aspektu Ołomuńca chcielibyśmy zwrócić uwagę na artystyczne podejście do zdobienia budynków. Podczas spacerów poszukajcie ciekawych murali czy obrazów malowanych na ścianach.
Ciekawostka: Jeśli już mowa o kreatywnym podejściu w Ołomuńcu, to chcemy Was zachęcić do zabawy w odszukanie ciekawej rzeźby. Nosi ona tytuł “Złodziej” i wykonana została przez Davida Černý. Prezentuje człowieka, który wynosi w plecaku ukradzione z muzeum dzieło.
Dla ułatwienia dodamy, iż złodzieja należy szukać raczej wysoko 🙂

Jeśli chcecie wiedzieć, gdzie dokładnie znajduje się ów spryciarz, kliknijcie tutaj:> ponieważ, by nie psuć Wam zabawy, podpowiedź zamieściliśmy na końcu wpisu o pięknym Mikulovie. Sami zdecydujcie, czy chcecie ją poznać, czy też sami zabawicie się w poszukiwania? 🙂

Gdzie zaparkować w Ołomuńcu?

Wokół Starego Miasta w robocze dni tygodnia, od 8.00-18.00 obowiązuje strefa płatnego parkowania. Auto zostawić można w wyznaczonych miejscach na 2 godziny po dokonaniu opłaty w parkomacie.

Gdzie zatrzymać się w Ołomuńcu?

Propozycją, którą chcielibyśmy polecić jest Hotel Palac. Jego największą zaletą jest lokalizacja, ponieważ znajduje się praktycznie bezpośrednio przy katedrze św. Wacława, czyli de facto na początku Starego Miasta. Hotel jest dostępny na booking, w wariantach mniej lub bardziej budżetowych.

Ołomuniec na mapie – nr 7


Wyjeżdżasz na wakacje z dzieckiem? Skorzystaj z okazji i naucz go trochę o kraju, do którego jedziecie, zróbcie dziecięcy pamiętnik z wyprawy – Dziennik Małego Podróżnika. To świetna zabawa i fantastyczna pamiątka. Sprawdzone na sobie 🙂

Zapraszamy do pobrania szablonu pamiętnika, z którego my korzystaliśmy. Oczywiście zupełnie ZA DARMO! Korzystajcie i bawcie się tak dobrze jak my 🙂



polub nas i bądź na bieżąco


to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)