Ścieżka Bartnicza, Łaźnie

Ścieżka Bartnicza

Ścieżka Bartnicza, to ciekawa trasa edukacyjna, utworzona w Puszczy Knyszyńskiej, w pobliżu wsi Łaźnie.

Znajduje się około 2 km od Kopnej Góry i aby się do niej dostać, należy na drodze prowadzącej z Białegostoku w kierunku Krynek, na wysokości skrętu na Wierzchlesie, skręcić w prawo, na drogę do Lipowego Mostu. Następnie, jadąc drogą szutrową, zjechać w prawo, zgodnie z kierunkowskazem na Łaźnie.

Jadąc dalej, po prawej stronie drogi napotkamy wieeeelką, drewnianą pszczołę. To ona wskazuje początek ścieżki bartniczej przygotowanej przez pracowników nadleśnictwa.

Ścieżka Bartnicza

Ścieżka Bartnicza to około 1 kilometrowa trasa, zataczająca krąg przez las w okolicach wsi Łaźnie. Początek, to miejsce odpoczynku, gdzie znajdują się wiaty turystyczne, sympatyczna gra edukacyjna dla dzieci oraz kapliczka patrona pszczelarzy, św. Ambrożego.

Dalej, droga prowadzi ścieżką leśną, obok kolejnych tablic informacyjnych opowiadających o roli pszczół w naszym życiu, ich wpływie na poszczególne elementy natury, czy też lecznicze walory np propolisu, naturalnego antybiotyku. Na ścieżce, na niektórych drzewach umieszczono ule w kształcie tub, tzw. kłody bartne, takie jak niegdyś montowano na drzewach leśnych.

Trasa jest przyjemna do spaceru, niezbyt długa. Pozwala nacieszyć się naturalnym otoczeniem lasu i się zrelaksować. Naszym zdaniem mogłaby być jeszcze uzupełniona o jakieś elementy, może ciekawe rzeźby, przekrój ula, jednak na krótki spacer i relaks, połączone z kawą pod wiatą, jest w sam raz.

Szacunkowy czas przejścia, to około 40 minut, spacerem.

Ścieżka Bartnicza

Łaźnie

Aby dodatkowo uatrakcyjnić wyjazd na Ścieżkę Bartniczą, polecamy spacer do pobliskiej wsi Łaźnie. To de facto kilkaset metrów dalej, więc możecie pozostawić auto na parkingu przy ścieżce i przejść wieś pieszo. A jest ona bardzo spokojna i kameralna. Liczy około 30 domów. Prowadzi przez nią szutrowa droga, na której końcu znajduje się rozdroże, a tuż przy nim, śliczna cerkiew.

Łaźnie

Miejsce pamięci o pomordowanych

Nieco wcześniej, przy drodze, przy ogrodzeniu Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi znajduje się krzyż upamiętniający zabójstwo z października 1943 roku, kiedy to gestapo rozstrzelało 55 mieszkańców wsi Łaźnie, Sokołda, Woronicze, w zemście za pomoc powstańcom.

Na tablicy, u podnóża krzyża wypisane są wszystkie nazwiska ofiar, a wśród nich przerażająco liczne nazwiska ponad 20 maleńkich dzieci.

Łaźnie

Cerkiew św. Łukasza Krymskiego w Łaźniach

Cerkiew św. Łukasza Chirurga w Łaźniach wybudowano w 2019 roku, a poświęcona 22 czerwca tegoż roku. Stanowi pomnik pamięci pomordowanych mieszkańców.

Podsumowanie

Ścieżka Bartnicza w miejscowości Łaźnie, to fajne miejsce na niedzielny piknik, ponieważ przygotowana infrastruktura zapewnia możliwość spędzenia czasu na świeżym powietrzu, w kameralnym miejscu, wśród natury. Nie ma tutaj wielkich fajerwerków, ani niezwykłych atrakcji, ale za to można w spokoju odpocząć od codziennego pośpiechu.

A co można zobaczyć w okolicy:

pinezka | https://maps.app.goo.gl/E8TpUyKSHa9ySLaH9

Województwo Podlaskie – atrakcje


Kilka słów od nas

Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.

Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!

Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!

Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!

Miłych podróży!


to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)