Silvarium w Poczopku. Leśny ogród na Podlasiu.
Silvarium w Poczopku, cóż to takiego, aż się prosi zapytać? Otóż jest to park edukacyjny, położony na terenie Nadleśnictwa Krynki. Nazywany jest leśnym ogrodem i chyba tak należy traktować jego istotę, ogród wspaniałości wpleciony w meandry leśne,
Jak wygląda Silvarium w Poczopku?
Silvarium w Poczopku jest kompilacją ścieżki edukacyjnej i takiego parku w lesie. Na jego terenie wyznaczone zostały ścieżki spacerowe oraz przygotowane punkty, w których odwiedzający mogą dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat lasu i jego mieszkańców.
Przykładem takiej opowieści z przesłaniem jest przekrój pnia i zegar dendrologiczny, który w sposób niezwykle działający na wyobraźnię obrazuje cykl i długość życia dębu, który na przestrzeni stuleci towarzyszył ludzkości podczas historycznych wydarzeń, który był świadkiem wielkich momentów ludzkości, a który po latach, ludzie pokonali, wycinając dla drewna. Szokujące i jednocześnie fascynujące.
Wejście do Silvarium to leśna, szeroka droga kierująca się do lasu. Już po drodze twórcy ogrodu powoli zapoznają nas z tajemnicami lasu, opowiadając, przy pomocy tablic edukacyjnych o żyjących na tych terenach gatunkach ptaków, czy roślin. Jedną z nich jest budzik leśny, czyli tablica informacyjna opowiadająca o tym, w jakich godzinach śpiewają poszczególne gatunki ptaków.
Tuż przy wejściu na teren Silvarium znajdują się zabudowania Nadleśnictwa w Krynkach, tuż po prawej źródełko wypływające z góry głazów, a praktycznie zaraz za nim, wejście do Galerii na Skraju Puszczy, gdzie z bardzo bliska zobaczyć można zwierzęta Puszczy Knyszyńskiej, w postaci… wypchanej.
Galeria na Skraju Puszczy
Ale spokojnie, jak kiedyś dowiedzieliśmy się w Nadleśnictwie Czarna Białostocka, wypchane zwierzęta, znajdujące się w takich galeriach, pochodzą głównie z wypadków. Nieco ulżyło, jednak i tak ciarki przechodzą, gdy widzę wokół tyle martwych dusz. No, ale w sumie, dzięki temu, że zostały spreparowane, możemy z bliziutka zobaczyć jak wyglądały.
No więc co my tu mamy:
Po pierwsze: ŻUBRA! Ale serio. Stoi wielki, tuż na wyciągnięcie paluszka (oczywiście dotykać nie można). Po drugie i kolejne: wilki, sarny, …… Na górnym pięterku są ptaki, utrwalone w pozycji siedzącej czy w fazie lotu, nawet orzeł.
Ciekawe jest to, że zwierząt nie oglądamy z oddalenia, lecz ich łby, praktycznie znajdują się tuż nad naszymi głowami. Zwierzęta wkomponowane są jakby w swoje środowisko naturalne, które zostało stworzone z gałęzi, drzew. Wszystko wygląda stosunkowo realistycznie, a zgromadzenie ich na małej powierzchni sprawia, że po chwili czujemy się jakby elementem tej wystawy.
Jednak wystawa nie jest tylko statyczna. W galerii trwa praca 🙂 bowiem twórcy wybudowali tutaj również przezroczysty ul. Możemy w nim obserwować życie pracowitych pszczół, proces powstawania miodu, czy samą królową.
Oprócz pszczół, otwarty dom 🙂 prowadzą tu również mrówki, które w swoim formikarium (tak się nazywa takie terrarium dla mrówek), unikalnym na skalę europejską, prezentują swoje życie codzienne. Sztuczne mrowisko zostało tak przygotowane, że mrówki wędrują sobie wewnątrz budowli, a następnie tajemnymi kanalikami wychodzą na zewnątrz 🙂 Tak fajnie, bezinwazyjnie, udało się pracownikom nadleśnictwa wkomponowywać eksponat w środowisko naturalne. Brawo!
Z kolei miłośnicy zwierząt, mogą tutaj skorzystać z funkcji tablicy multimedialnej nazwanej tytułem “Leśny Koncert”. Tablica prezentuje głosy wydawane prze zwierzęta, opatrzone dodatkowym komentarzem lektora.
Silvarium w Poczopku, idealne miejsce na leśny spacer
Cały teren jest niezwykle atrakcyjny dla dzieci. Opiekunowie Silvarium są bardzo pomysłowi i uatrakcyjniają pobyt zwiedzającym, którzy mogą obejrzeć wielką pszczołę, gigaszyszkę, wielki żołądź, łańcuch, który zwisa prosto z nieba, zegar słoneczny, czy kamienną żabę. Latem, w małym sklepiku można kupić lody lub pamiątki.
Park megalitów
Kierując się nieco dalej od zabudowań, droga prowadzi ku pięknej łące. Znajduje się na niej park megalitów, czyli wielkich, polodowcowych głazów narzutowych, ułożonych w celtycki krąg, dając świadectwo minionych stuleci. I tu ciekawostka: kamienny krąg gromadzi energię. Głazy ustawiono w taki sposób, by przebywanie w ich środku umożliwiło relaks, regeneracje i wzmocnienie organizmu. Spróbujcie, a jeśli się uda poczuć energię, dajcie nam znać, koniecznie.
No, ale idźmy dalej. Dalej znajduje się zakątek, który jest naszym ulubionym. Jest to staw, nad którym ustawiono urocze mosty. Staw nie jest duży, ale można obserwować tu życie nadwodnych zwierząt i pływające ryby. Magicznie jest zwłaszcza latem, po południu, gdy zachodzące słońce podświetla owady latające nad taflą wody. Wyglądają wtedy jak błyszczące iskierki.
Strigiforium
To jednak nie wszystko, co można zobaczyć w Silvarium. Na lewo od wejścia znajdują się woliery, tzw. Strigiforium, w których mieszkają ptaki nocne, Drogę do nich wskazuje otulona krzewami ścieżka, prowadząca również do wolier dla bocianów i innych ptaków, które z jakichś powodów nie mogą żyć na swobodzie. Nad nimi unosi się wielkie bocianie gniazdo.
Gdzieniegdzie pomiędzy ścieżkami rozmieszczone zostały stoliki, przy których można odpocząć i zjeść przywieziony prowiant.
No to jeszcze jedna ciekawostka. Na terenie Silvarium wyznaczono kilka stref-miejsc koncentracji pozytywnej energii. Oznaczone są one pomarańczowymi i/lub zielonymi palikami. Poszukajcie ich. Informacje na temat wpływu energii na organizm ludzki opisane są na tablicy znajdującej się przy głównej drodze wejściowej.
Podsumowując, Silvarium w Poczopku to naprawdę niezwykle przyjemne miejsce na ok. 2-3 godzinny spacer. Pełni rolę dydaktyczną, ale w taki nieoczywisty sposób. Wprowadza swoich gości w świat natury i w sposób całkowicie nieinwazyjny, ale przy tym niezwykle delikatny pokazuje nam codzienne życie stworzeń i roślin leśnych. Spacerujemy wśród życia leśnego, praktycznie dotykamy jego elementów, istniejemy w nim, A to nie tylko spacer. To lekcja z natury,
A co znajduje się poza granicami Silvarium w Poczopku?
Samo Silvarium to nie wszystko, co przygotowali nam leśnicy. Wokół arboretum można chodzić leśnymi duktami.
Przygotowane zostały szlaki piesze, min. Leśne wędrownice, o długościach 28 km (Piećkowa), 21 km (Józkowa), które prowadzą przez wyjątkowe miejsca Puszczy Knyszyńskiej.
Żubry wędrują tuż obok
Dodatkowo, jeszcze drobna ciekawostka. Otóż Silvarium w Poczopku znajduje się na terenie Krainy Żubra. Jest to teren, na którym, oprócz Puszczy Białowieskiej, żyją stada tych największych ssaków Europy. Jadąc drogą nr 676 w kierunku Krynek, po minięciu Poczopka warto zacząć się rozglądać tu i tam, a istnieje duuuuże prawdopodobieństwo, że stado pasie się na jednym z okolicznych pól.
Tutejsze okolice są jednym z miejsc Podlasia, w których można żubry na wolności. Jeśli macie ochotę zobaczyć te wspaniałe zwierzęta w ich środowisku naturalnym, pasących się w potężnym stadzie, przeczytajcie nasz wpis Żubry, miejsca gdzie można je spotkać na Podlasiu.
Jak dojechać do Silvarium w Poczopku
Silvarium znajduje się przy trasie nr 676 Białystok-Krynki, mniej więcej na 35km od Białegostoku, 24km od Sokółki.
Aby dojechać do Poczopka, z Białegostoku należy wyjechać w kierunku na Supraśl, a tam, na rondzie przy monastyrze, skręcić w lewo, na Krynki. Następnie należy dalej jechać prosto i po minięciu miejscowości Talkowszczyzna, po lewej stronie jezdni, poszukiwać drewnianego napisu. Silvarium jest po stronie prawej drogi 🙂 Właśnie tu trzeba zatrzymać auto, ponieważ tuż przy szosie znajduje się dość duży, uporządkowany parking z elementami siłowni na świeżym powietrzu. Przygotowano również stanowisko dla kamperów.
Informacje dodatkowe do wpisu o Silvarium w Poczopku
1 | lokalizacja | 53.26232932219306, 23.63742454108824 |
2 | adres: | Poczopek 6D, 16-113 Szudziałowo |
3 | strona Silvarium w Poczopku | https://krynki.bialystok.lasy.gov.pl/silvarium#.YHSV6D8wiUk |
4 | godziny otwarcia | ogród otwarty jest od świtu do zmierzchu, przez cały rok wyjątkiem jest Galeria na Skraju Puszczy, która otwarta jest od 1.04 do 31.11 |
5 | odpłatność | wstęp do ogrodu i galerii jest bezpłatny |
6 | atrakcyjność dla dzieci | 8 Wydaje się, że jest to miejsce dość mocno zorientowane na dzieci. Nie ma tam co prawda klasycznego placu zabaw, ale mnogość elementów, które mogą zaciekawić dzieci, sprawia, że ogród można szczerze polecić |
7 | warto, czy nie? | warto, bo naprawdę można się zrelaksować |
Lokalizacja Silvarium w Poczopku
Co znajduje się w pobliżu Silvarium w Poczopku?
- Krynki (10km)
- Kruszyniany. Tatarska wioska na Podlasiu (20km)
- Zalew Ozierany (21 km)
- Szlak Ekumeniczny (21 km)