Ancuty, to maleńka wieś w województwie podlaskim, w powiecie hajnowskim, około 35 km od Białegostoku, 23 km od Hajnówki.
Nie ma w niej wielkich zabytków. Chociaż osadnictwo na tym terenie pochodzi z XIV-XV w., domów również jest tu niewiele. Jednak podróżując po wschodnich krańcach Polski, jadąc na przykład w kierunku Narwi, warto zajechać tu choć na chwilkę. Choćby po to, by spojrzeć na nurt przepływającej rzeki z uroczego, drewnianego mostku.
Miejscowość założyli ruscy bojarzy, którzy mieszkali przy traktach królewskich, by zapewnić podróżnym bezpieczeństwo i roznosić listy pomiędzy dworami.
Niegdyś istniał tu też dwór, ale nic po nim nie pozostało. Pozostały domy w tradycyjnej zabudowie, mniej niż 100 mieszkańców, tradycja, spokój, natura i… malownicza kładka przez Narew.

Stanowi ona swego rodzaju pieszą przeprawę na leżące się po przeciwnej stronie rzeki, łąki, a dalej do miejscowości Narew. Kładka jest zbudowana, jakby na słowo honoru, wydaje się, że każdy krok spowoduje katastrofę. Jednak chyba każdy odwiedzający próbuje na nią wejść. Chce poczuć te niezwykłe uczucie totalnego obcowania z naturą i prostoty.

Jeszcze nie tak dawno, w okolicach kładki rozciągały się tylko pola, po których wzrok prowadził na w nieskończoność natury. Niestety, obecnie, wybudowana została w pobliżu droga prowadząca do Hajnówki, a horyzont przecięty został betonowym mostem. Wpływa to trochę na odbiór i nastrój, ale i tak jest to miejsce bardzo sympatyczne.
Polecamy przyjazd do Ancut i wizytę na kładce, zwłaszcza wieczorem, tuż przed zachodem słońca, obojętnie o której porze roku. Przepięknie wtedy grają kolory słońca na przemykających falach rzeki. Drewniane żerdzie kładki, zwłaszcza wtedy wydają się tak kruche i delikatne.
Z pewnością zauroczą Was barwy, które Was otoczą.
pinezka | https://maps.app.goo.gl/FwXs5vJhnuMPtcTi7
Ancuty, co można zobaczyć w okolicy?
Wieś Ancuty leży w obszarze pięknej Krainy Otwartych Okiennic, o której pisaliśmy niedawno.
Województwo Podlaskie – atrakcje
Kilka słów od nas
Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.
Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!
Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!
Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!
Miłych podróży!

Głuszec, kolejka wąskotorowa w puszczy
28 marca 2025 at 21:24[…] Ancuty, drewniana kładka nad NarwiąChatka Baby Jagi w Puszczy BiałowieskiejKraina Otwartych Okiennic […]