Szlaki piesze w Iwoniczu-Zdrój
Szlaki piesze w Iwoniczu-Zdrój, jakie są? które wybrać? te pytania mogą zadawać sobie turyści i kuracjusze spędzający czas w tej miejscowości. A możliwości jest naprawdę wiele.
Jak większość terenu Beskidu Niskiego, tak i Iwonicz-Zdrój szczyci się świetnymi warunkami do turystyki pieszej. Z miasteczka wyznaczone są szlaki rozchodzące się z jego centrum, praktycznie we wszystkich kierunkach. Nudzić się nie da. Każdy znajdzie coś dla siebie i zostanie zdobywcą Beskidu. Fajna perspektywa, prawda?
Generalnie na terenie całego miasteczka porozstawiane są znaki nakierowujące na poszczególne szlaki. Ciekawostką, przynajmniej dla nas było to, że czasy wypisane są w postaci ułamków godziny, więc turyści, jako dodatkowy challenge mają obliczenia np 1/20h 🙂
A więc… włóżcie wygodne buty i zapraszamy do wyboru szlaku spacerowego na dziś 🙂
Z Iwonicza-Zdrój do źródła Bełkotki
Trasą niezwykle popularną, i krótką, jest spacer do źródła rzeki Bełkotki, która przepływa przez Iwonicz Zdrój. Szlak prowadzi z centrum, na przykład z Placu Dietla, w górę, mijając po lewej drewnianą altanę- Glorietkę. Droga jest wygodna, po chodniku, aczkolwiek praktycznie przez cały czas pod górę. Po drodze, napotkamy niewielką tężnię, przy której można usiąść, by odetchnąć zmineralizowanym powietrzem. Nieco dalej, rozstawione są urządzenia mini siłowni, które kuracjuszom pomagają utrzymać kondycję. Źródło Bełkotki napotkamy po ok. 30 min. spacerku.
Z Iwonicza-Zdrój na Przymiarki
Najbliższą chyba popularną trasą kierującą poza miejscowość jest szlak na Przymiarki, czyli na pobliskie pasmo górskie, z którego rozciąga się z jednej strony widok na Iwonicz-Zdrój, a z drugiej, przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Tatry. Zresztą to miejsce znajduje się na szlaku “Czy zobaczymy Tatry?”.
Trasa jest w sumie łatwa, przebiega najpierw lekko w górę, przez las, a następnie głównie łąką.
Na szczycie pasma stoi krzyż, znajduje się tu również wiata do odpoczynku. Na Przymiarki można również podjechać autem. W tym celu należy przejechać przez centrum Iwonicza-Zdrój, na następnie należy kierować się na wieś Bałucianka.
Z Iwonicza-Zdrój na Żabią Górę
wyjść z Placu Dietla, idąc wzdłuż drogi wyjazdowej z Iwonicza Zdrój, w kierunku minąć kawiarnię Zaczątek przy Czesławie, skocznię i podążać dalej pod górkę. Po wyjściu z miejscowości, po jakimś czasie, po prawej stronie drogi znajduje się znak kierujący na Górę Żabią. Wystarczy wejść ścieżką na trawiaste wzniesienie, by nacieszyć oczy pięknymi widokami.
Z Iwonicza-Zdrój do cerkwi w Bałuciance
Można go połączyć ze spacerem lub dojazdem na Przymiarki, ponieważ Bałucianka znajduje się w pobliżu tego pasma. A jest tam cerkiew pw. Zaśnięcia Przeświętej Bogurodzicy, pochodząca z XVII wieku, wybudowana w stylu podkarpackim, ślicznie wpisana w krajobraz beskidzkiej wsi. Strona wsi Bałucianka.
Z Iwonicza-Zdrój do Rymanowa-Zdrój
Rymanów-Zdrój – ten szlak jest nieco dłuższy (7,5km), ale piękny widokowo. Najpierw należy kierować się na Przymiarki, a następnie po ich minięciu trzeba, zgodnie ze znakami, zejść łąkami w kierunku Rymanowa Zdrój. Szlak posiada przewrotną nazwą “Czy zobaczymy Tatry?”, ponieważ, przy pięknej pogodzie, można je dostrzec w oddali. Idealnym rozwiązaniem jest przejazd autobusem z Iwonicza Zdrój do Rymanowa i stamtąd powrót szlakiem. Do kościółka w Klimkówce. Kościół pw. Zmartwychwstania Krzyża Świętego w Klimkówce pochodzi z 1868r.
Szlaki piesze w Iwoniczu-Zdrój.Te najważniejsze już znacie, ale dobra wiadomość jest taka, że wokół Iwonicza-Zdrój każda z dróg i ścieżek prowadzi na piękną trasę spacerową.
Szukajcie tras, tych bliższych, jak Droga Krzyżowa za kościołem, czy na Górę Przedziwną, jak i dalszych, do Kościoła w Klimkówce. Wszystkie poprowadzą Was przez barwne lasy i zrelaksujecie się wśród pięknych drzew.