Kładka Jałowo, przeprawa przez Biebrzę

kładka Jałowo Biebrzański Park Narodowy

Kładka Jałowo, to kolejna, z niezwykle ciekawych atrakcji, które oferuje mieszkańcom województwo podlaskie.

Podobna w swoim rodzaju do Kładki Śliwno-Waniewo, a jednocześnie jakże inna.

Zobacz wpis: Śliwno-Waniewo, kładką przez Narew

Kładka znajduje się na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, w górnym basenie Biebrzy, i jak można się domyśleć, pozwala na przeprawę przez tę rzekę.

Jest to swego rodzaju nowość, ponieważ kładka została udostępniona turystom w 2019 roku. Znajduje się 80 km od Białegostoku, a najbliższe większe miasto, to Augustów.

kładka Jałowo

Jak wygląda kładka Jałowo?

Kładka Jałowo, to drewniana ścieżka, która pozwala na przyjemny spacer w terenach, do których normalnie byśmy się nie dostali. Jej konstrukcja jest na tyle dobrze przemyślana, że w większej części przejście przez nią jest łatwe, również dla osób, które mogą mieć problemy z ruchem lub rodziców z wózkami (wyjątkiem może być przeprawa promowa). Kładka zbudowana jest z dość ściśle ze sobą ułożonych desek i nie ma obaw, że wpadnie pomiędzy nie nóżka dziecka. Oczywiście, nie wspominam o obcasach, bo nie jest to miejsce, gdzie w obcasach należy się pojawiać 🙂

kładka Jałowo

Kładka Jałowo znajduje się pomiędzy miejscowościami Nowy Lipsk-Jałowo. Jej długość, to prawie 3km.

Całą trasę podzielić można na 3 etapy:

W pierwszej części trasa przebiega przez obszary leśne. Wędrujemy kładką, którą z obu stron otacza piękny las. Widać drzewa ogryzione przez bobry, zaś latem można podziwiać unikalne gatunki roślin.

W trakcie drogi, napotykamy przeprawę tratwą przez Biebrzę. Idea jest taka sama, jak w przypadku kładki Śliwno-Waniewo, tj. przyciągamy tratwę przy pomocy łańcucha przymocowanego u podstawy kładki. Potem wchodzimy na kładką i przy pomocy łańcucha z drugiej strony przeciągamy się wraz z tratwą na drugi brzeg. Następnie wskakujemy na pomost i kontynuujemy spacer.

Na promie jednorazowo może znajdować się maksymalnie 6 osób. Porównując to miejsce z przeprawą przez Narew, ta jest chyba nieco bardziej wymagająca, gdyż sama Biebrza ma nieco silniejszy nurt i przeciągnięcie tratwy na drugi brzeg wymaga włożenia większej siły.

kładka Jałowo

Dalsza część trasy przebiega przez tereny łąkowe wśród rozległych i wietrznych trzcinowisk. Kładka zakręca, wije się pomiędzy polami i barwnie układa wśród łąk. Pięknie jest.

kładka Jałowo

Na trasie kładki znajduje się jedna czatownia, umożliwiająca odpoczynek i obserwację zwierząt z bezpiecznej, osłonionej lokalizacji.

kładka Jałowo

Jak dojechać do kładki Jałowo?

Dojazd od strony Białegostoku

Kładka znajduje się około 80 km od Białegostoku.

Od tej strony najlepiej podążać trasą S8 w kierunku Augustowa. Po minięciu Suchowoli należy skręcić na Dąbrowę Białostocką, następnie należy jechać dalej w kierunku Lipska.

Mniej więcej około 1.5 km przed Lipskiem, wśród pól, po lewej stronie drogi stoi niewielki znak drogowy wskazujący na wejście na kładkę. Trzeba skręcić w lewo, w polną drogę, a następnie po około 100m zaparkować auto. Wejście na kładkę znajduje się poniżej.

Dojazd od strony Augustowa

Kładka znajduje się w odległości 36 km od Augustowa.

Aby na kładkę dojechać od strony Augustowa, należy wyjechać z niego na drogę 664. Przed miejscowością Nowy Lipsk trzeba skręcić w prawo, na Lipsk, a następnie kierować się na Dąbrowę Białostocką. Po ok. 1.5 km za Lipskiem, po prawej stronie znajduje się wjazd na kładkę.

Informacje uzupełniające wpis dot. kładki Jałowo

1pinezkaJałowo: https://maps.app.goo.gl/M8HqZgbs4gGYVjGb6
Nowy Lipsk: https://maps.app.goo.gl/Mu1iVaNrDVXsAAWN6
2godziny otwarciawg informacji Biebrzańskiego Parku Narodowego, z kładki korzystać można od godziny przed wschodem słońca, do godziny po jego zachodzie
3odpłatnośćna kładce obowiązują bilety wstępu do Biebrzańskiego Parku Narodowego.
bilet normalny kosztuje 8zł/dzień
bilet ulgowy: 4 zł/dzień
Bilety można kupić w siedzibie parku w Osowcu, czasem zdarza się, że przy wejściu na kładkę dyżurują pracownicy straży leśnej.
Dobrym rozwiązaniem jest zakup biletów wstępu przez internet: https://biebrza.eparki.pl/
4atrakcyjność dla dzieci7
niby placu zabaw tam nie ma, ale dzieci mogą obserwować życie lasu i bagien, a już na pewno spodoba się im przeprawa przez rzekę.
5warto, czy nie?jak najbardziej!

Województwo Podlaskie – atrakcje


Kilka słów od nas

Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.

Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!

Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!

Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!

Miłych podróży!



to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)