piątek, 20 września, 2024
EuropaGrecjaLefkada

Lefkada – wyspa mało znana, dziko piękna

Lefkada (inaczej Leukada) to jedna z wysp greckich położona zachodnim wybrzeżu Grecji, na Morzu Jońskim.

Lecieliśmy na nią z pewną nieśmiałością, gdyż zazwyczaj słyszy się o innych wyspach greckich, zaś Lefkada pojawiła się na tzw. rynku turystycznym stosunkowo niedawno.

I co się okazało? A mianowicie to, iż prawdziwe piękno broni się samo, a bezsprzeczny urok wysp jońskich, ich magiczne walory oraz dzikość nieznanych miejsc nie tylko zapewniają codzienną dawkę doznań estetycznych, ale i wnikają w krwiobieg na wieki. 🙂 Lefkada urzekła nas swoim klimatem i urodą, a jedne z bardziej skromnych ekonomicznie wakacji okazały się tymi, o których będziemy wspominać z czułością.

Wyspa Lefkada położona jest pomiędzy zachodnią częścią Grecji kontynentalnej, na Morzu Jońskim, nieopodal wysp: Kefalonia, Itaka, Skorpios (kiedyś jej właścicielem był Onassis, teraz rosyjski bogacz).

Lotnisko

Na Lefkadzie nie ma lotniska. Samoloty lądują na lotnisku wojskowym w Prevezie, skąd mostem obrotowym można dostać się na wyspę. W drodze powrotnej trzeba bardzo uważać na wagę bagażu, gdyż wszelkie przekroczenia dopuszczalnej wagi są dość radykalnie weryfikowane. Nie da się też zważyć “roboczo” swojego bagażu na lotnisku.

Największe miasta Lefkady

  • Lefkada, stolica wyspy, jak to stolica, raczej ruchliwa i głośna
  • Nidri, taki kurorcik z portem promowym, straganami z magnesami i innymi drobiazgami
  • Vasiliki, królestwo surferów oraz amatorów sportów wodnych.

Generalnie, na wschodnim wybrzeżu miejscowości położone są wzdłuż morza i łączą się ze sobą. Fajne jest to, iż może i faktycznie którąś z miejscowości nazwać można kurortem lokalnym, jednak w praktyce jest to miejscowość mniejsze niż nasza Jastrzębia Góra. A już mając nocleg poza ścisłym centrum, można uniknąć zgiełku i gwaru wakacyjnych gości.

Potwierdza to fakt, iż mimo bliskości lądu, Lefkada nie stała się póki co typową destynacją turystyczną. Życie płynie na niej spokojnie, po grecku. 🙂 Większość budynków, to dalej stare, ceglane domy, które oplecione kwiecistymi pnączami zapraszają do odpoczynku w ich cieniu.

Drogi

Sama wyspa jest nieduża, jej długość do maks. 35 km i w praktyce można objechać ją samochodem w jeden dzień. Lefkadę otacza jedna duża obwodnica, która w części jest taką naszą drogą powiatową, ale po wschodniej stronie wyspy jest całkiem porządną trasą. Jednak oczywiście warto poświęcić trochę więcej czasu na pobyt w miejscach pełnych uroku i klimatu.

Co warto zobaczyć?

A więc gdzie na Lefkadzie warto się wybrać, takie tam lokalne “must see”, aczkolwiek wiadomo – każdy ogląda to, co lubi 🙂

  • plaża Porto Katsiki bezwzględnie stanowi jeden z głównych punktów wycieczek po wyspie. Punkt często odwiedzany przez turystów, ale przyznać należy iż miejsce jest wyjątkowe przeczytaj więcej
  • góry miejscowości w centralnej części wyspy, m.in. Alatro, Karya
  • Cape Ducato, czyli miejsce, które było początkowo poświęcone bogom, mieszkał tu i podobno duch morza. Około roku 400 p.n.e. istniała tu świątynia Apolla, z której nie zachowały się nawet ruiny. Mistyczne – wysokie i strome skały, które wznoszą się od poziomu morza do wysokości ponad 70 m. Piękna latarnia morska, przypominająca, że to rzeczywiście najbardziej na południe wysunięty punkt wyspy. Dalej cudne morze, a na horyzoncie wyspy Itaka i Kefalonia. W starożytności znana ze świątyni Apollina (przylądek Dukato) oraz skały, gdzie strącano zbrodniarzy. Według legendy z tzw. Białej Skały rzuciła się Safona, grecka poetka przeczytaj więcej
  • wodospady Rachi, w pobliżu Nidri przeczytaj więcej
  • plaża Kalamitsi, jedna z ciekawszych plaż w wielkimi kamieniami w wodzie. przeczytaj więcej
  • plaża Egremni, dostępna obecnie wyłącznie od strony morza.

Generalnie wydaje się jednak, iż wszystkie zakamarki, w których się zatrzymacie, czyli malutkie plażyczki przy drogach, na które nie dostaniecie się eleganckimi schodkami, a raczej trudnymi do przejścia urwiskami, mikro-plaże, na których odpoczniecie od trudów wycieczek, krystaliczna woda wraz z możliwością obserwowania jej mieszkańców zapewnią wspomnienia godne najlepszych wakacji.

Transport na wyspie Lefkada

Pomiędzy większymi miejscowościami wyspy kursują autobusy komunikacji miejskiej. Przystanki są dość gęsto rozmieszczone, a rozkład w miarę aktualny. Ale uwaga. Godziny na rozkładzie jazdy, to czas, w którym autobus wyjeżdża ze swojego przystanku startowego. Należy więc zawsze sobie skalkulować mniej więcej kiedy przyjedzie na nasz przystanek. Mało precyzyjne? Oj tam, oj tam. To Grecja 🙂

Aby zobaczyć większość wymienionych powyżej atrakcji trzeba jednak dysponować bardziej niezależnym środkiem transportu, np. samochodem (wypożyczenie auta na 2 dni kosztowało nas 30 euro / dzień. Uwaga! Zadbajcie o to, aby ubezpieczenie obejmowało lusterka, szyby i podwozie. Wąskie drogi oraz luźne skały mogą sprawić wiele przykrych niespodzianek).

Drogi na Lefkadzie to w dużej mierze drogami asfaltowymi, dość wąskimi. W górach ich szerokość to praktycznie szerokość jednego samochodu i gdy w górach spotkają się znienacka 2 samochody sytuacja robi się naprawdę kłopotliwa, zwłaszcza iż o barierkach przy urwiskach można tutaj pomarzyć. Problem obrazują dość dobrze kapliczki przydrożne, upamiętniające osoby, które zginęły w danym miejscu, a których na Lefkadzie jest zatrzęsienie. Przyznać należy, iż daje to do myślenia i sprzyja ostrożności.

Naszą bazą wypadową były okolice Nidri (jakieś 3 km od miasta), a dokładnie hotel Red Tower. Hotel nie dysponuje jakąś wielką ilością gwiazdek, ani specjalnie wyszukanym wyżywieniem, jednak to co ma, rekompensuje wszelkie niedogodności. A jest to magiczny widok! -> więcej o hotelu w oddzielnym wpisie

Wkrótce również na blogu znajdą się opisy:.

  • z Nidri rejsy na Itakę i pobliskie Meganisi
  • o Meganisi w oddzielnym wpisie
  • propozycje tras wycieczkowych

W pobliżu znajdują się wyspy: Skorpios (Onasisa), Meganisi, dalej Itaka i Kefalonia.

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)