Nidri to miasteczko, które obecnie jest chyba najpopularniejszym kurortem tej wyspy. Liczy 800 mieszkańców, jednak w sezonie liczba osób w nim zamieszkujących zwiększa się o kilka tysięcy. Ale nie jest to kurort z prawdziwego zdarzenia, jest to esencja zalet kurortu, ubrana w szaty unikalności i delikatności. Nidri jest takie samo jak cała Lefkada. Nieśmiało wspina się po drabinie rynku turystycznego, ale cały czas jeszcze zastanawia się, czy nie było mu lepiej na dole 🙂 my uważamy, że powinno zostać tam, gdzie jest.
Jak wygląda Nidri
Miejscowość to praktycznie 2 duże ulice:
- jedna większa – biegnąca wzdłuż morza, która w dzień jest aortą komunikacyjną miasta, a wieczorem jest zamykana dla ruchu (zakaz wjazdu) i zamienia się w deptak. Na szczęście, równolegle do „centrum” biegnie obwodnica Nidri, którędy można przejechać dużo sprawniej.
- druga, to promenada, ciągnąca się wzdłuż portu, z tawernami i restauracjami. Nocą jest to miejsce pełne życia i świateł. Z portu dostrzec można mniejsze wysepki m.in. Skorpios, należące kiedyś do Arystotelesa Onassisa.
od nich odchodzą mniejsze uliczki, przy których ulokowane małe i mniejsze hotele i pensjonaty. Co fajne, na wyspie nie ma dużej ilości wielkich hoteli, w typie kurortów. Wyspa broni cały czas swojego kameralnego charakteru i w tym jest jej siła.
Rejsy z Nidri
Warto przejść się po porcie, gdzie cumują zarówno maleńkie łódeczki rybackie, jachty lub motorówki turystyczne, jak i większe statki i promy, transportujące pasażerów na okoliczne wyspy (Meganissi (http://ferryboatmeganisi.gr/en/homepage/), Itakę, czy Kefalonię (https://westferry.gr/)).
Promy odpływają systematycznie z nabrzeża. Bilety można kupić w budce, stojącej przy wodzie. Na nabrzeżu również znajduje się wiele stanowisk sprzedających rejsy do Porto Katsiki, czy innychy zakątków wyspy. Można również wynająć sobie motorówkę samodzielnie.
W porcie stoi też pomnik A. Onasissa, którego niegdysiejsza wyspa – Skorpios widnieje na horyzoncie.
Miasteczko warto odwiedzić, gdy ktoś chciałby sprawić sobie pamiątkę z pobytu, lub gdy chciałby udać się na rejs. Fajnie jest zatrzymać się w dzień na chłodny napój, w pubie przy porcie i obserwować statki przybijające do portu, i wypluwające rzesze zmęczonych słońcem turystów. Cóż więcej chcieć, słońce, ciepło, cudowne widoki i wspaniali mieszkańcy.
Oczywiście, jak w całej Grecji, na wakacje trzeba zabrać ze sobą dużą dawkę dystansu i nie rozliczać mieszkańców z liczby kabli zwisających nad jezdniami, z wszechobecnego rozgardiaszu, bo w końcu to one dopełniają uroku.
Na głównej drodze w Nidri znajdują się drogowskazy do nieodległych wodospadów Rachi. Znajdują się one ok. 3 km od miejscowości i można spokojnie dotrzeć do nich na piechotę. Więcej o wodospadach Rachi znajdziecie tutaj.
Jak dojechać do Nidri
Do Nidri dojeżdżają autobusy, więc spokojnie można skorzystać z tego, taniego środka lokomocji. Przystanki rozmieszczone są wzdłuż drogi łączącej kolejne miejscowości. Za bilety płaci się u pana – asystenta kierowcy, który w trakcie drogi obchodzi wszystkich pasażerów i pobiera opłaty.
A… co ważne. Na rozkładach jazdy widnieją godziny wyjazdu, ale….. z miejscowości startowej, więc jeśli Wasz autobus jedzie np. na trasie Lefkada-Nidri i na rozkładzie jest godzina 17.10, to znaczy, że o tej porze wyjeżdża on z miejscowości Lefkada. Trzeba więc cierpliwie czekać. Ale w Grecji trzeba nauczyć się cierpliwości i cieszyć się życiem 🙂
Życie nocne w Nidri
Wieczorem centrum Nidri zamienia się w mini kurort. W pubach i restauracjach biesiadują turyści, wokół pobrzmiewa muzyka ludowa i dyskotekowa, statki przy nabrzeżu świecą tysiącem barw. Ale więcej nie dam rady o tym pisać, gdyż my nie gustujemy w takich klimatach i grzecznie zmykamy tam, gdzie jest spokojniej 🙂
to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)