Carska Droga w Biebrzańskim Parku Narodowym
Carska droga, inaczej łosiostrada – czy to droga, gdzie przechadzał się car, czy łoś? i gdzie ona dokładnie się znajduje?
Carska Droga – informacje ogólne
Biebrzański Park Narodowy to jeden z parków narodowych w Polsce, obszarowo największy, gdyż zajmuje prawie 600km kwadratowych.
Położony jest praktycznie wzdłuż całego biegu Biebrzy, na terenie województwa podlaskiego. Rozpościera się od okolic Wizny, poprzez Osowiec, Goniądz, Sztabin aż do Lipska.
Zgodnie z charakterystyką geomorfologiczną, podzielony został on umownie na 3 baseny:
- pierwszy – północny – obejmujący dolinę na wschód od Sztabina, i dalej:
- Środkowy – od Sztabina do Osowca,
- Południowy – Osowca do ujścia Biebrzy do Narwi.
Niewątpliwą siłą, która przyciąga wielu turystów, jest fakt, iż oprócz wspaniałych widoków, które serwują biebrzańskie bagna, można tutaj spotkać wiele dzikich zwierząt. Najbardziej charakterystycznymi dla parku są łosie, czy wilki, ale spotkać można również m.in. wspaniałe bataliony, sowy błotne, orliki. Sama Twierdza Osowiec to największe w Polsce zimowisko nietoperzy.
Basen Południowy Biebrzańskiego Parku Narodowego
Teren basenu południowego, ciągnący się na południe od miejscowości Osowiec, przemierzyć można tzw. Crską drogą, zwaną żartobliwie „łosiostradą”, z racji faktu, iż przejeżdżający mają częstą sposobność spotkać na niej spacerujące wspaniałe łosie.
Carska Droga
Carska droga ciągnie się od miejscowości Mężenin, w kierunku północnym i północno-wschodnim przez Strękową Górę, Osowiec, Goniąc, Dąbrowę Białostocką, w kierunku Grodna na Białorusi.
Została zbudowana na przełomie XIX i XX wieku, na podstawie dekretu Cara Mikołaja I, w celu połączenia carskich twierdz w Łomży, Osowcu i Grodnie. Jej budowa stanowiła nie lada wyzwanie, gdyż prowadząc równolegle do Biebrzy, jej budowniczy musieli często mierzyć się z trudnościami przemierzania terenów bagiennych.
W swym najbardziej znanym odcinku, Carska droga, prowadzi od skrzyżowania w miejscowości Osowiec-Twierdza, z drogą krajową nr 65, przez ok. 33 km, do miejscowości Strękowa Góra. Jest to miejsce znane głównie ze spotkań z łosiami, które chętnie przechadzają się po tej trasie.
Równocześnie, wzdłuż drogi znajduje się wiele miejsc, gdzie miłośnicy przyrody mogą delektować się gościnnością tego wyjątkowego miejsca
Grobla Honczarowska przy Carskiej Drodze
Wejście na groblę znajduje się na carskiej drodze, jakieś 20 km od
wjazdu, jadąc od strony Osowca Twierdzy, po prawej stronie drogi.
Powstała na przełomie wieku XIX i XX, a została zbudowana przez
carskiego namiestnika – Honczarowa. To od jego nazwiska przyjęła swoją
nazwę.
Szlak biegnie przez teren bagien zadrzewionych, w kierunku
torfowisk. Jego długość to ok. 3,7 km. Krajobraz po obu stronach drogi
zmienia się od przystanku do przystanku, począwszy od rozpoczynającego
ścieżkę lasu liściastego, poprzez tereny wyraźnie bagienne, aż po łąkę
rozpościerającą się po horyzont.
Na trasie znajdują się przystanki oznakowane numerowanymi słupkami:
- Carska Droga (0.0 km),
- Bobry (1.3 km),
- Wierzby (2 km),
- Polana – motyle (2.3 km),
- Wieża widokowa – Bróg (3.4 km),
- „Batalionowa Łąka” (3,5 km). Tam też znajduje się koniec szlaku i rozpoczyna się teren ostoi dzikich zwierząt.
Tablice informacyjne znajdują się tylko na początku trasy i przy wieży widokowej.
Szlak nie zapewnia co prawda ewidentnych punktów atrakcyjnych turystycznie, ale pozwala na spokojne obcowanie z naturą. Jest zazwyczaj mało uczęszczany i dlatego spokojnie można się tam udać, gdy ucieka się od weekendowego miejskiego i turystycznego zgiełku.
Na drodze co jakiś czas widać szlaki przejścia dzikich zwierząt, niestety mimo szczegółowego rozglądania się i szperania wzrokiem tu i tam, nam nie udało się zobaczyć żadnego… może następnym razem.
Sam spacer groblą sprawia wiele przyjemności, gdyż wśród zarośli kryje się mnóstwo ptactwa, które na bagnach ma swoje tereny lęgowe, a barwy rosnących po obu stronach grobli drzew oraz czerwonych owoców m.in. kalin, dodają temu miejscu nieodpartego uroku.
Łąka batalionowa
Idąc w stronę wieży widokowej, po prawej stronie szlaku można napotkać stanowisko występowania obuwika pospolitego. Ogrodzone jest ono drewnianym płotkiem, na wzór ogrodzeń mrowiska.
Nagrodą za kilkukilometrowy marsz jest w wieża widokowa, znajdująca się pod koniec trasy, która zapewnia piękny widok na rozpościerającą się łąkę batalionową.
W połączeniu z ciszą przerywaną tylko szumem wiatru w trzcinach i złotym krajobrazem jesiennych łąk, nie pozwala oderwać oczu od niekończącego się piękna.
Wieża jest jednopiętrowa, kryta naturalną strzechą.
Czy warto? Warto, ale bez spinania się na spotkanie oko w oko z łosiem. Warto, dla spaceru drogą wśród leśnych terenów. Czyli generalnie – polecamy.
Długa Luka przy Carskiej Drodze
Nieco dalej po prawej stronie Carskiej Drogi, jadąc od Osowca, w kierunku wsi Laskowiec, utworzona została ścieżka przyrodnicza o nazwie Długa Luka. Jest to de facto drewniana kładka wcinająca się 400 metrów w głąb największego terenu bagien biebrzańskich.
Na początku ścieżki zainstalowane zostały 2 tablice informacyjne, zaś na końcu powstała platforma, gdzie można kontemplować przyrodę na niewielkich ławeczkach.
Magiczna ścieżka?
Cóż w niej jest takiego niezwykłego, co miałoby sprawić, że człowiek chciałby tam wejść i maszerować po pustkowiu, szarpany wiatrem przez 400m? Można pomyśleć, że niewiele, ponieważ kładka jest z pozoru zwykła, zawieszona nieco nad poziomem bagien, bez barierek (dzieci uważajcie by nie wpaść do wody, gdy jest mokro :)), mało zaawansowana technicznie :).
Ale….. Już zaraz po wejściu okazuje się, że to kładka magiczna. Ponieważ pozwala nam wkroczyć do wnętrza terenu teoretycznie nieosiągalnego na co dzień dla przeciętnego weekendowego „turysty”. Jednocześnie, widok bezkresnych bagien rozciągających się po horyzont przypomina nam o tym, iż stoimy ledwie na progu tego wspaniałego domu natury, a przy tym czujemy się jakbyśmy jej mogli dotknąć dłońmi.
Krocząc drewnianą ścieżką, zwłaszcza w porze niskiego ruchu turystycznego, odnosi się wrażenie, iż jest to portal do odkrywania tajemnic przyrody.
Wokół kładki rośnie głównie turzyca. Wiosną zobaczyć można tu wiele gatunków ptaków, które w kolejnych porach roku skutecznie się już skrywają. Nietrudno również tutaj dostrzec łosia wcinającego z apetytem bagienną roślinność. Dla Biebrzy codzienność – dla nas widok, bezcenny.
Krok po kroku wkracza się na teren, gdzie w sposób naturalny otaczają nas wspaniałe zwierzęta i rozciąga się piękna, dzika roślinność bagienna.
Dzięki położeniu kładki, naturalnie uczestniczymy w życia bagien, a roślinność i zwierzęta zdają się żyć tuż obok nas; już nie tylko jesteśmy obserwatorem przyrody, ale i jej elementem. Wspaniałe!
Carska Droga – informacje praktyczne:
- Teren parku to obszar, na którym przygotowanych zostało wiele szlaków turystycznych. Biegną przez tereny bagienne, leśne i prowadzą zarówno duktami leśnymi, groblami, jak i drewnianymi kładkami.
- Przy wejściu na teren ścieżek i szlaków Biebrzańskiego Parku Narodowego obowiązują bilety wstępu. Dotyczą zarówno szlaków lądowych, jak i wodnych.
Można je zakupić w siedzibie parku, mieszczącej się w miejscowości Osowiec- Twierdza lub przez Internet, przy pomocy kodów QR znajdujących się przy praktycznie wszystkich wejściach na ścieżki. - Carska droga wchodzi również w element szlaku rowerowego „Green Velo”.
- strona Biebrzańskiego Parku Narodowego: https://www.biebrza.org.pl/
Znajdź do miejsce na mapie: