piątek, 20 września, 2024
EuropaLitwa

Jak dostać się na Mierzeję Kurońską?

Jak dostać się na Mierzeję Kurońską, to pytanie warto zadać sobie analizując jej geograficzne położenie. Przy pierwszym spojrzeniu sprawa nie jest taka prosta, ponieważ Mierzeja Kurońska to prawie stukilometrowy półwysep, oddzielający Zatokę Kurońską od Morza Bałtyckiego. Półwysep łączy się z lądem w części, która znajduje się na terytorium obwodu kaliningradzkiego, a część, którą odwiedzać mogą najłatwiej mieszkańcy Unii Europejskiej, znajduje się na jego “czubku”. To litewska część mierzei.

Z uwagi na aktualne uwarunkowania polityczne, wycieczki z Rosji w chwili obecnej nie polecamy, ale z Litwy jest dużo prościej, choć nieco dalej.

zobacz na Litwie
Cytowiany   |   Druskienniki   |   Dineika Wellness Park w Druskiennikach   |   Kolejka linowa w Druskiennikach   |    Merecz- piramida   |   Naisiai i wyspa króliczków   |   Kirkilai, niezwykła wieża widokowa w niezwykłym miejscu    |  Wilno- wieża telewizyjna   |  Jak się dostać na Mierzeję Kurońską?  |   

Z Polski na Mierzeję Kurońską

Aby dojechać do mierzei najlepiej kierować się na przejście graniczne w Budzisku, to za Suwałkami. Jest co prawda jeszcze przejście w Ogrodnikach, ale z niego bardziej optymalnym kierunkiem wycieczki jest Wilno lub Druskienniki.

Litwa znajduje się w Unii Europejskiej, w strefie Schengen, więc kontroli na przejściu granicznym już nie ma, aczkolwiek jeśli się rozejrzeć na boki, można dostrzec czujne spojrzenia strażników granicznych. No cóż, takie czasy. Pamiętajcie też, by zabrać ze sobą przynajmniej dowód tożsamości dla siebie i dzieci. To obowiązkowe podczas podróży w strefie Schengen.

Po przekroczeniu granicy należy kierować się na Kowno. Prowadzi do niego dość dobra, dwupasmowa autostrada. I teraz pora by powiedzieć o opłatach drogowych na Litwie.

Opłaty za autostrady na Litwie

Zanim cokolwiek napiszemy o kierunku podróży, musimy wspomnieć o jednej, niezwykle ważnej rzeczy. Są to winiety na Litwie.

Przejazdy drogami na Litwie są bezpłatne dla aut osobowych i motocykli. Kierowcy aut ciężarowych i autobusów muszą posiadać ważne winiety! Nawet Ci, którzy podróżują autami poniżej 3.5t.

Pojazdy, które muszą posiać winiety, to:

  • M2, M3, M3B – busiki, minibusy i autobusy pasażerskie;
  • N1, N2, N3 – wszystkie pojazdy dostawcze i ciężarowe o masie wynoszącej odpowiednio: poniżej 3,5 tony, 3,5-12 ton, a także powyżej 12 ton;
  • M2, M3 Special – specjalistyczne pojazdy ciężarowe przewożące wyposażenie lub inny unikalny ładunek.

Nie ma winien naklejanych na szybę. Obowiązują tylko te zakupione online poprzez sms lub odpowiednią aplikację. Oto linki do informacji i cenników:

Ok, winiety już mamy więc jedźmy dalej.

W Kownie, które również polecamy zwiedzić, pojawiają się już drogowskazy na Kłajpedę, więc po prostu trzeba jechać zgodnie z nimi. Ruch nie jest zbyt duży, a droga niezłej jakości, więc droga, choć może trochę monotonnie, powinna przebiec spokojnie.

W Kłajpedzie kierujcie się na ulicę Danes str. 1, to przeprawa promowa dla samochodów.

Na mierzeję przez morze

Na półwysep nie prowadzi żaden most. Pojawiła się koncepcja jego budowy, ale z uwagi na to, iż do zatoki wpływają naprawdę duże statki, most musiałby być nie tylko długi, to jeszcze zwodzony lub obracany. Koszty, które szacowano dla tej budowy były tak duże, iż nie zdecydowano się na inwestycję.

Obecnie na trasie Kłajpeda – Smiltyne (to administracyjna dzielnica Kłajpedy na mierzei) kursują niewielkie promy.

czyli, jak dostać się na Mierzeję Kurońską? odpowiedź brzmi: obecnie tylko promem z Kłajpedy na Litwie.


PRAKTYCZNIE…
nie przepłacaj na wymianie pieniędzy w kantorach i bankomatach. Załóż kartę wielowalutową Revolut
sprawdź ceny i zarezerwuj sam pobyt lub opcję All inclusive na wakacje.pl
poszukaj noclegu na booking.com
zobacz, czy znajdziesz fajne auto dla siebie. Sprawdź ceny aut w znanej wypożyczalni Discover Cars
wybierz najlepszą ofertę i zarezerwuj parking przy lotnisku na Parklot.pl

Prom na Mierzeję Kurońską

W porcie są 2 terminale. Jeden dedykowany tylko dla osób pieszych (no i rowerzystów), drugi to terminal samochodowy, aczkolwiek i z niego przeprawiają się piesi.

  • pierwszy (tzw.”Old ferry”) znajduje się przy ulicy Danės str. 1, Klaipėda, Lithuania. Obsługuje on wyłącznie pieszych pasażerów oraz rowerzystów. Stąd promy kursują co godzinę, do około 21.00.
  • drugi (“New ferry”) – Nemuno str.8, Klaipėda, Lithuania. Umożliwia przeprawę zarówno pieszych, rowerzystów, jak i aut osobowych i ciężarowych. Częstotliwość kursów to około 20 minut, pływają do 23.00.

W praktyce ze “starego” promu przeznaczonego pieszym pasażerom korzystają najczęściej osoby, które kierują się z portu w stronę Muzeum Morza w Kłajpedzie i Delfinarium. Od starego portu w Smiltyne dzieli je 1.5 km, który można pokonać spokojnych spacerem wzdłuż wybrzeża. Usługi te oferują również różnego typu przewoźnicy, ale spacer jest naprawdę przyjemny. Po drodze można zwiedzić niewielką wystawę statków rybackich wycofanych już użytku. Co fajne, do jednego, o nazwie “Dubingiai”, można wejść pod pokład. Atrakcję docenią na pewno dzieci 😉

Drugi terminal dedykowany jest przeprawie samochodowej. Trzeba podjechać do kolejki i stanąć w oczekiwaniu na dojazd do budki, gdzie kupicie bilety. Kolejek jest kilka, ale oprócz samochodów ciężarowych, wszystkie auta ustawiają się wspólnie. Po zakupie biletów pracownicy nakierowują na odpowiednią i kolejkę i… znowu się czeka. Tym razem przed szlabanami.

Za granicą płacimy zawsze kartą Revolut. Doładowujemy swoje konto w złotówkach, a podczas płatności kwota automatycznie przeliczana jest po aktualnym kursie, bez prowizji. Naprawdę, serdecznie polecamy tę opcję, ponieważ nie wymaga od nas szukania bankomatów, czy akrobacji podczas transakcji bankowych. link do Revoluta.

Gdy przypłynie prom, pracownik przeprawy otwiera kolejne szlabany i wpuszcza auta. Prom nie jest duży, więc aut wchodzi kilkadziesiąt, a gdy zdarzy się kilka większych to i odpowiednio mniej. W efekcie, musicie wziąć pod uwagę, że czas oczekiwania może potrwać nawet z godzinę.

Druskienniki Litwa
Piramida w Merecz

Cena biletów na prom na Mierzeję Kurońską

ceny biletów na przeprawę promową (oba terminale)– osoba piesza: 1.3 euro
– pasażer z rowerem: 1.30 euro
– motocykl: 6 euro
– samochód osobowy (do 8 siedzeń) lub samochód ciężarowy do 3.5 ton: 18.30 euro
– busy do 5 ton, kampery: 36.60 euro
link do strony przewoźnikahttps://keltas.lt/en/price-list/

Po zjechaniu z promu macie do wyboru na rondzie 3 kierunki: w prawo do Muzeum Morza w Kłajpedzie i Delfinarium, prost w kierunku plaży w Smiltyne, i w lewo, w stronę Neringi, czyli kompleksu 4 miejscowości ulokowanych na terenie Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej.


polub nas i bądź na bieżąco


to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)