Druskienniki, litewska kultura i wodny relaks
Miejscowość Druskienniki znajduje się na Litwie, niezbyt daleko od granicy z naszym krajem, w części południowej Litwy. Z racji swojej lokalizacji jest to bardzo ciekawa propozycja na weekendowy wyjazd, dlatego też zapraszamy do zapoznania się z miejscami, które zrobiły na nas wrażenie.
Dojazd do Druskiennik
Do Druskiennik nie można dostać się do nich połączeniem kolejowym ani lotniczym.Optymalnym wydaje się skorzystanie z indywidualnych środków lokomocji. Jadąc samochodem należy kierować się na przejście graniczne Sejny/Ogrodniki – Lazdijai, na północnym-wschodzie naszego kraju. Po przekroczeniu granicy Państwa, do miejscowości docelowej mamy jeszcze około 50 km.
Droga prowadzi głównie przez tereny polne i łąki, z rzadka mijamy jakąś mniejszą miejscowość. Samochodów jest mało, drogi względnie puste, a ograniczenia prędkości podobne do naszych. Jednakże uważajcie na prędkość, ponieważ mandaty są wysokie, a policja skuteczna. Dojeżdżając do miasta najpierw spotykamy budynki Snow Arena, następnie most nad Niemnem, który prowadzi nas wprost do miasta.
Druskienniki – skąd taka nazwa?
Nazwa Druskienniki związana jest ze źródłami słonej wody (lit. druska – sól), których w Druskiennikach jest aż 7. Tutejsze lecznicze wody mineralne zawierają m.in. związki bromu, jodu, magnezu, wapnia i żelaza i mają zbawienny wpływ na układ trawienny i odpornościowy. Z uwagi na swoje walory, Druskienniki zostały kurortem i to nie byle jakim. Od wielu lat są na czele uzdrowisk europejskich, a z ich leczniczego klimatu korzystało wiele znamienitych osób.
Uzdrowisko Druskienniki
Pierwsze wzmianki o Druskiennikach pochodzą już z roku 1636, jednak projekt uzdrowiska zatwierdził w roku 1837 car Mikołaj I. Przez wiele lat działało ono na tyle prężnie, iż w roku 2003r. czasopismo “Newsweek” zakwalifikowało Druskienniki do dziesiątki najlepszych uzdrowisk balneologicznych w Europie. Obecnie słynie przede wszystkim z lecznic wodnych i jednego z największych w tej części Europy, parku wodnego, który powstał w roku 1980 jako lecznica wodna.
Dzisiejsze Druskienniki
Okolica pięknieje z roku na rok. Oprócz centrum, które zachowało charakter dawnej, cichej miejscowości, na obrzeżach rozrosły się bardziej nowoczesne dzielnice. Mimo tego, cały czas czystość i spokój panujący w mieście sprzyjają relaksowi i odpoczynkowi. Jednocześnie, ilość ścieżek rowerowych zapewnia osobom aktywnym możliwość organizacji wielogodzinnych wycieczek, zarówno po mieście, jak i po okolicznych lasach, którymi porośnięte są brzegi Niemna. Powstają piękne hotele, centra spa, a wiele gości przyjeżdża obecnie tutaj nie tylko po zabiegi lecznicze, ale w celach wyłącznie wypoczynkowych, na weekend.
Miasto, leżąc na brzegu Niemna, poprowadziło zabudowę w pewnej odległości od rzeki, pozostawiając spory pas lasów na spacery i uzdrowiska. To, co rzuca się tutaj w oczy, to bardzo duża ilość ścieżek i tras spacerowo-rowerowych, a pojazdy (w tym hulajnogi elektryczne) wypożyczyć można w różnych punktach Druskiennik.
Oprócz strony zdrowotnej, miejscowość jest doskonałym miejscem na wypoczynek. Poszczycić się może dużym aquaparkiem, krytym stokiem narciarskim, linową kolejką, piękną, zabytkową architekturą drewnianą, a to wszystko na brzegach pięknego Niemna, przy jednoczesnym zachowaniu unikalności niedużej miejscowości.
Zwiedzamy Druskienniki
Druskienniki trzeba zwiedzać spacerkiem. Wszystkie ważne punkty turystyczne znajdują się tak blisko siebie, iż spokojnie można odwiedzić je wszystkie, podążając zaproponowaną przez nas poniżej marszrutą.
A więc, zaczynamy od jednego z najbardziej znanych obiektów Druskiennik, tj. od aquaparku.
Aquapark Druskienniki
Aquapark Druskienniki znajduje się nieopodal Niemna, jadąc Maironio gatve, tuż przy Vilniaus Aleja. Od strony ulicy Maironio rzucają się w oczy duże zjeżdżalnie oraz oszklona strefę basenów, natomiast samo wejście do aquaparku znajduje się od strony alei Vilniaus, praktycznie na samym jej początku. Jest to dobry punkt na rozpoczęcie spaceru po pięknych Druskiennikach.
Jest to atrakcja znajdująca się głównie pod dachem, więc idealna zwłaszcza w jesienne i zimowe wieczory. Park rozrywek wodnych oferuje szereg atrakcji zarówno dla młodszych i starszych gości. O nich, o wstępie, godzinach otwarcia, noclegach piszemy w oddzielnym poście.
Stojąc na placu, obok aquparku rzuca się w oczy budynek kolejki linowej, przewożącej swoich pasażerów, ponad koronami drzew i falami Niemna, wprost do krytego stoku narciarskiego, który jest interesującą propozycją dla miłośników białego szaleństwa.
Poświęciliśmy jej oddzielny wpis, w którym znajdziecie informacje nt cen biletów, godzin pracy. klik.
Całoroczny kryty stok narciarski Snow Arena
Stok nie jest jakichś wielkich rozmiarów, jednak jest to na tyle atrakcyjna (zwłaszcza latem) forma rozrywki, że można się pokusić o kilka szusów 🙂
Kryta trasa stoku ma podobno szerokość 50 m, długość ponad 460 m. Trasa dla początkujących: szerokość 70 m, długość ponad 150 m. Trasa pod otwartym niebem ma szerokość 40 m i długość ponad 640 m (ale to opcja zimowa). Długość wszystkich tras to ponad 1.100 m, różnica wysokości to 66 m, natomiast nachylenie dochodzi do 25 proc. Trasa kryta i dla początkujących jest czynna cały rok! Na miejscu dostępna jest też wypożyczalnia sprzętu oraz restauracja.
Warto wspomnieć, iż Snow Arena jest o 60 metrów dłuższy niż podobny stok w Dubaju i jeszcze niedawno był na 4tym miejscu rankingu najlepszych krytych stoków na świecie.
Dotarcie do Snow Arena jest bardzo proste: mijamy go dojeżdżając do Druskiennik od strony przejścia granicznego, natomiast od strony miasta można się dostać do niego za pomocą kolejki linowej.
Link do strony: http://www.snowarena.lt/en/home
Po powrocie z przejażdżki kolejką linową można przespacerować się aleją Vilniaus. To znaczy, po wyjściu z kolejki, skręcić w lewo, minąć budynek aquaparku i jego wejście główne, i podążać dalej zacieniona aleją. Dalej, po lewej stronie będzie widoczny zielony budynek lecznicy miejskiej, w której lubił leczyć się marszałek Piłsudski.
Warto również zajrzeć to sekretnego źródełka piękności, które bije tuż nad brzegami Niemna.
Źródełko piękności
Aby źródła, które według legendy zapewnić ma nam wielką urodę i młodość, trzeba przejść obok zielonego budynku, w którym mieści się obecnie lecznica miejska, a następnie zejść schodami w kierunku Niemna, przechodząc pod oszklonym korytarzem lecznicy. Tam już można dostrzec zejście na deptak przy wodzie, gdzie zaraz po lewej stronie znajduje się poszukiwane miejsce.
Źródło otacza płaskorzeźba, z której wypływa lodowata, bardzo słona woda. Jest to podobno najbardziej słone źródło w Druskiennikach. Woda z tego źródła stosowana jest w pobliskiej lecznicy i ma właściwości przeciwzapalne i oczyszczające. Wg. przypowieści, woda ze źródełka ma właściwości upiększające, więc jeśli ktoś miałby ochotę uatrakcyjnić jakąś część swojego ciała, należy ją obmyć wodą ze źródełka. Nie można tej wody pić, o czym informują stosowne komunikaty.
Dane podane obok źródła informują, iż woda pobierana jest z 326 m odwiertu i bogata jest w wiele składników mineralnych. W jednym litrze jest ich 54 gramy.
Nieopodal źródełka stoi pomnik Zygmunta Augusta i Barbary Radziwiłłówny, umieszczony jako symbol współpracy Druskiennik i Augustowa, założonego przez króla Zygmunta Augusta.
Fontanna muzyczna
Spacerując dalej aleją Vilniaus od strony aquaparku spotykamy ciekawą fontannę, z której również słynne są Druskienniki. Dokładna jej lokalizacja to aleja wileńska 7, na wprost wejścia do Hotelu Europa Royale.
Fontanna, oprócz tradycyjnej funkcji “pyfania” wodą z dysz, posiada sympatyczną umiejętność tańczenia w rytm odtwarzanej “przez siebie” muzyki. Co jeszcze fajniejsze – piosenki można zamawiać samodzielnie, choć oczywiście za opłatą. W pobliżu fontanny stoi stand, na którym znajduje się instrukcja zamawiania piosenek i wykaz repertuaru fontanny.
Jednak, aby ją zamówić, trzeba posiadać odpowiednią litewską kartę z doładowaniem min. 4 euro. Po wysłaniu smsa z numerem piosenki, z głośników rozmieszczonych wokół placu rozbrzmiewa muzyka, a fontanna rusza w tan. Taka szafa grająca, tylko na wodę 🙂
Wieczorem, muzyczna fontanna nie tylko „tańczy” w rytm muzyki, ale również zmienia kolory.
Atrakcja dostępna jest od maja do września, codziennie, w godzinach 10.00 do 23.00.
Domek do góry nogami i inne iluzje
Po minięciu fontanny, podążając dalej deptakiem można zobaczyć charakterystyczny żółty budynek. Charakterystyczny, bo stoi do góry nogami 🙂 I w sumie na tym cała zabawa polega, bo gdy wchodzi się do środka, również całe jego wyposażenie jest ustawione na suficie. Jest to atrakcja bardziej właściwa dla dzieci, które prawdopodobnie nie pozwolą Wam spokojnie koło niego przejść.
Bilet do domku kosztuje 3 euro dla dorosłych, 2 euro dla uczniów, studentów i seniorów, a dzieci do 3 roku życia mogą zwiedzić go bezpłatnie. Atrakcja czynna jest codziennie w godzinach 10.00 – 21.00.
W podobnym charakterze przygotowana jest inna atrakcja, jaką jest Illusion rooms. Są to strefy złudzeń lub psikusów optycznych, w których zabawić się możemy w pokoju galaktyki, krzywych luster, iluzji rozmiaru i pokój grawitacji. Illusion rooms znajdują się pod adresem Vilniaus al. 34, i co ciekawe wstęp do pokoi można wykupić w dowolnej konfiguracji.
Aleja Vilniaus
Następnie, deptak, czyli Aleja Vilniaus, prowadzi wprost do jeziora Druskonis. Zanim do niego dotrzemy mamy jeszcze możliwość podziwiania galerii ceramicznych rzeźb, wkomponowanych w tą trasę. One oraz sama aleja zostały zaprezentowane podczas ostatnich obchodów święta miasta w czasach komunizmu, w roku 1987.
Nieco dalej zobaczyć można rud budynek Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Matki Boskiej Szkaplerznej.
Jezioro Druskonis
Oprócz Niemna, Druskienniki mają jeszcze jedną naturalną wodną atrakcję. Jest nią Jezioro Druskonis. Znajduje się ono przy ulicy Ciurlionio g., de facto na wylocie Vilniaus al. i jest przyjemnym miejscem odpoczynku dla mieszkańców i kuracjuszy.
Na brzegu jeziora, od strony ulicy, znajduje się piękny efektowny budynek Muzeum Miejskiego, który bardzo często stanowi tło dla sesji ślubnych. Dodatkową atrakcją jest fontanna, która wypuszcza wielki strumień spienionej wody, a która wybudowana została praktycznie na środku jeziora.
Wokół zbiornika prowadzi ścieżka, która pozwala spojrzeć na miasto z innej perspektywy, gdyż stojąc po drugiej stronie jeziora, jak Cina dłoni mamy panoramę Druskiennik, wraz z fontanną, Muzeum Miejskim i Kościołem Rzymskokatolickim Pw. Matki Boskiej Szkaplerznej.
Obok jeziora znajdują się wypożyczalnie rowerów, rowerów wodnych, skuterów i coraz bardziej popularnych hulajnog elektrycznych. Również w pobliżu znajduje się restauracja Forto Dvaras, która oferuje przepyszne lokalne jedzenie i piwko.
Cerkiew “Radość wszystkich strapionych”
Obrazek, który często widzimy na widokówkach z Druskiennik, to obraz przepięknej, niebieskiej cerkwi, wspaniale prezentującej się w centralnej części skrzyżowania, przy Laisvės a.
Wybudowana została w roku 1865 i od tamtej pory zdobi Druskienniki swoją piękną sylwetką. Do 1895 przy cerkwi istniała szkoła. Obecnie cerkiew stoi na dużym placu, wśród drzew i wygląda tak pięknie, że nie sposób zatrzymać się choć na chwilę i podziwiać jej kształtów.
Brama gościnności
W centrum Druskiennik, przy ulicy sv. Jakubo gatve, nieopodal Vilniaus al., stoi pomnik w kształcie podkowy. Znany jest pod nazwą Wrót Gościnności, z której znany jest cały lud litewski. Litewska podkowa, symbolizuje szczęście, sukces i ochronę domu przed złem.
Rzeźba w tym kształcie podkowy wyraża otwartość narodu litewskiego na świat, który pragnie dzielić się swoimi wartościami kulturowymi. Na podkowie umieszczonych jest 16 symboli szczęścia pochodzących z krajów, z których do Druskiennik przyjeżdża najwięcej turystów. Nasz bocian jest tutaj również 🙂
K. Dineika Wellness Park
Nieco na uboczu Druskiennik znajduje się wspaniałe miejsce, które swoją aurą zapewnia zwiedzającym relaks i wypoczynek. Mowa tutaj o parku Dineika Wellness Park.
Jako, że zrobił na nas wielkie wrażenie, poświęciliśmy mu oddzielny wpis. Klik.
Architektura Druskiennik
Oczywiście, Druskienniki to nie tylko deptak i jezioro. Spacerując po spokojnych uliczkach miasta co krok podziwiać możemy piękne zabudowania będące świadectwem kunsztu dziedzictwa architektonicznego Litwy. Drewniane domy przyozdobione są pięknie wykrawanymi listwami, a kontrast pomiędzy kolorem budynków, a bielą obramowań daje wrażenie piękna i lekkości. Są wszędzie w centrum Druskiennik. Każdy piękniejszy i bardziej wymuskany, wszystkie z pięknymi rzeźbionymi detalami, zatopione w świeżej zieleni. Na miejskich skwerkach można spotkać również wiewiórki.
Informacje praktyczne nt. Druskiennik
- Centrum Informacji turystycznej: Gardino 3, http://info.druskininkai.lt/new/pl/
- Większość pomników lub innych miejsc interesujących turystycznie oznakowana jest tablicami informacyjnymi. Po kliknięciu w kod QR można uzupełnić wiedzę na temat danego punktu.
- W centrum, przy deptaku ustawione są monitory dotykowe, na których można przejrzeć mapę miasta, atrakcje czy znaleźć interesujący szlak.
Druskienniki – mini ciekawostki
- sławni mieszkańcy – jednym z najbardziej znanych wszystkim mieszkańców Litwy był zmarły w 2003r. Charles Bronson, którego prawdziwe imię brzmiało Karolis Dionyzas Bučinskis. Jego ojciec pochodził z mniejszości miejscowych Tatarów.
- do Druskiennik przyjeżdżali również wypocząć, między innymi Eliza Orzeszkowa, wileńska pisarka, pisząca w języku polskim, czy Józef Piłsudski, marszałek Polski, dzięki któremu miasto zostało rozsławione w Polsce.
Jemy lokalnie
Będąc w Druskiennikach warto spróbować regionalnego jedzenia. Jedną z bardziej znanych w tym mieście restauracji oferujących dania litewskie jest Forto Dvaras. Znajduje się ona bardzo blisko centrum Druskiennik, przy ulicy M. K. Čiurlionio g. 55, tuż obok Muzeum Miejskiego, praktycznie przy samym brzegu jeziora Druskonis.
Wnętrze restauracji utrzymane jest w stylu litewskiego, drewnianego dworku i pełne jest regionalnych pamiątek i bibelotów. Jest klimatyczne, przytulne i urocze.
W ofercie, posiada 12 rodzajów cepelinów, sałatki, zupy, przekąski, desery. Do obiadu można spróbować jasnego i ciemnego piwa (Druskininku Dvaro Alus) z własnego browaru. Ceny umiarkowane.
Uwaga praktyczna: W porze obiadowej restauracja jest dość mocno zatłoczona, jednak naprawdę warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż jedzenie jest przepyszne.
Co kupić?
Litwa, a więc i Druskienniki słyną ze swoich wyśmienitych sękaczy i mrowisk. Można je kupić na przykład w Muzeum Szakotisów (sękaczy), gdzie znajduje się między innymi największy, 4 metrowy, sękacz wpisany na listę Rekordów Guinnesa. Jednak są również dostępne w sklepach spożywczych, w różnych smakach.
Nam bardzo przypadły do gustu batony serowe, które kupujemy będąc każdorazowo na Litwie. Sprawdzone są przez nas serowe batony o nazwie Magija. Słodkie, czasem aż za bardzo 🙂 dostępne w smakach mleka rozpuszczanego, vaniliowym, z czekoladą, owocowych itp. Trzeba ich szukać w sklepach spożywczych, w lodówkach z nabiałem.
Okolice Druskiennik
W okolicach Druskiennik warto zobaczyć również:
- Girios Aida – Las Echo, jest to muzeum edukacyjne utworzone w unikalnym drewnianym domku, którego motywem przewodnim jest podkreślenie wagi współistnienia człowieka w naturze
- Gruto Parkas – Muzeum Socrealizmu – znajduje się nieopodal Druskiennik. Jest to park, gdzie na terenie 20 ha lasu zebrano pomniki i pamiątki komunistyczne z terenu całej Litwy.
- Dworek Česnulių Sodyba – pracownia soli, która proponuje swoim gościom wystawę produktów wykonanych z soli, ale i „słone warsztaty”.
- Muzeum Szakotisów – muzeum sękaczy – znajduje się ok. 4 km od Druskiennik. Muzeum pokazuje w jaki sposób wytwarzane są sękacze- obecnie jedne z najbardziej znanych smakołyków Litwy. Można tam również zobaczyć, na przykład, prawie 4 metrowego sękacza, który został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa.
- a nieco dalej… magiczny Merecz.