Sępy na wyspie Cres

sępy

Wyspa Cres to wspaniała, spokojna kraina zieleni, i ciszy, W porównaniu do sąsiedniej wyspy Krk jest tu znacznie bardziej kameralnie i mniej ludnie. Oprócz walorów turystycznych Cres znane jest jeszcze z jednej rzeczy. To ostatnie w Chorwacji miejsce, gdzie występują unikalne ptaki, które zwykle kojarzone są z amerykańskimi filmami, a są to sępy płowe.

Sępy płowe

Sęp płowy to ptak z rodziny jastrzębiowatych, żerujący na dużych, martwych zwierzętach. Ich dzioby są wygięte w taki sposób, by łatwo spożywać mięso. Stopy mają płaskie, a pazury wygięte, przez co nie mogą polować na zdobycz.

Wbrew stereotypom sępy płowe są pożyteczne, ponieważ wyjadają truchła martwych zwierząt, zapobiegając epidemiom.

Sępy płowe są ogromne, To jedne z największych ptaków latających. Dorastają od 90-110 cm wysokości. Ważą od ok. 7-12 kg, zaś rozpiętość ich skrzydeł sięga od ok. 2.25 cm – 2.90cm(!) Tak, tak, prawie 3 metry! Sęp płowy jest większy od orła bielika o prawie pół metra.

Sępy płowe mają nagą głowę, wygiętą szyję, poniżej której znajduje się kryza z jasnych piór. Kształt ptaka można podziwiać zwłaszcza w locie, gdy jego skrzydła układają się w kształt litery V. Masywne, silne, potężne.

Sępy płowe łączą się w pary na całe życie. W październiku wylatują na randki 🙂 i w parach krążą nad wyspą. Żyją w ptasich komunach, nawet do 100 osobników.

Centrum Informacji Turystycznej i Ośrodek Pomocy dla Sępów Płowych

Chorwaci bardzo poważnie podeszli do kwestii ochrony gatunku i utworzyli na wyspie centrum ochrony, w którym dbają o bezpieczeństwo gatunku. Centrum znajduje się w Beli, w którym leczy i rehabilituje te wielkie i piękne ptaki. Pod jego opiekę trafiają zwierzęta ranne, otrute, młode, które często wpadają do morza podczas próbnych lotów.

Pracownicy centrum starają się je wyleczyć i przywrócić naturze.

W centrum mieści się wystawa tradycyjna i multimedialna poświęcone sępom płowym, szpital dla chorych zwierząt, wystawy czasowe.

zobacz w Chorwacji
Istria:  Hum, najmniejsze miasto świata   |   Lubenice   |   
Kvarner:  Stinica   |   Zavratnica   |    Plaża Kacjak
Dalmacja:   Smocze Oko w Rogoźnicy   |   Nin. Królewska plaża Dalmacji   |   Kanion Zrmanja   |   
Wyspa Cres:   Sępy na wyspie Cres   |   Lubenice   |  
Wyspa Losinj:  Veli Losinj   |   Providenca   |  

Gdzie widzieliśmy sępy?

Sępy na Cres oglądać można też w naturze. Wystarczy dobrze wpatrywać się w niego lub doliny, które mija się podczas jazdy autem. Sępa nie da się pomylić. To wielkie, efektowne ptaki, które latają stadami, kołując nad upatrzonymi zdobyczami. Nam udało się spotkać je w drodze w kierunku Poroziny. Jest tam punkt widokowy, nad którym krążyło ogromne stado sępów. Robiły nieprawdopodobne wrażenie!

Sępy płowe spotkaliśmy zarówno na wspomnianym punkcie widokowym, jak tuż przed portem promowym w Porozinie. Sugerujemy byście patrzyli w górę, zwłaszcza na północy wyspy. Zobaczycie je na pewno.

Informacje praktyczne

strona www ośrodka pomocy dla sępów płowychhttps://belivisitorcentre.eu/

Lokalizacja sępów na mapie – nr 11


Wyjeżdżasz na wakacje z dzieckiem? Skorzystaj z okazji i naucz go trochę o kraju, do którego jedziecie, zróbcie dziecięcy pamiętnik z wyprawy – Dziennik Małego Podróżnika. To świetna zabawa i fantastyczna pamiątka. Sprawdzone na sobie 🙂

Zapraszamy do pobrania szablonu pamiętnika, z którego my korzystaliśmy. Oczywiście zupełnie ZA DARMO! Korzystajcie i bawcie się tak dobrze jak my 🙂



Kilka słów od nas

Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.

Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!

Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!

Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!

Miłych podróży!


to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)