Hum, najmniejsze miasto świata
Na Półwyspie Istria, w jego centralnej części znajduje się perełka. To Hum, najmniejsze miasto świata.
Wg znalezionych przez nas informacji, w 2011 w Hum mieszkało 30 mieszkańców. Trudno jest nam ocenić, czy ta liczba wystarczyła, by nadać Hum tytuł i wpisać na listę Rekordów Guinessa. Samo miasteczko szczyci się posiadanym tytułem, o czym świadczy ustawiona pamiątkowa tablica.
Hum jest maleńki i uroczy. I nieważne, czy posiada tytuł i wpis do księgi rekordów, czy też nie, zdecydowanie jest przyjemnym miejscem do odwiedzin. Leży na wysokości 349 m n.p.m., wśród zielonych wzgórz, gór i innych średniowiecznych miast, pozwala spędzić kilka chwil w nostalgicznej atmosferze starożytności.
Powstanie miasta Hum
Z powstaniem Hum wiąże się legenda. Mówi ona, iż stworzenie miasta było żartem lokalnych gigantów, którzy budowali sąsiednie miasta i zostało im kilka kamieni, z których zrobili fortecę Khum.
Trudno wyczuć jak to było, niemniej jednak miasteczko jest faktycznie filigranowe, jakby powstało na więcej budynków zabrakło budulca.
Początki miasta sięgają XI w., a mijające lata przysporzyły miastu wielu przemian: do XVII wieku miasto było określane jako forteca, w roku 1412 przeszło pod panowanie Republiki Weneckiej, później zostało spalone, ostatecznie odbudowane. Następnie, miasto znalazło się pod panowaniem cesarstwa austriackiego, a w 1918 zostało zdominowane przez ludność włoską. Liczba jego mieszkańców dochodziła wtedy nawet do 450 osób. Jednak z czasem prawie wszyscy opuścili Hum w ucieczce przed partyzantami Tito.
Hum obecnie
Hum, mimo swojej niewielkiej wielkości, to miasto tradycji. Zachowany jest układ ulic i domów. Na niewielkim obszarze miasta znajdują się dwie świątynie, muzeum archeologiczne, kilka sklepów z pamiątkami i winem, restauracja z nalewką o wg chronionej, ponad 2000-letniej, celtyckiej receptury .
W mieście działa obecnie podobno:
- jeden policjant
- jeden strażak
- jeden pracownik medyczny
- jeden sędzia
Powierzchnia to tylko 900 m.kw. i na tym terenie mieści się 20 budynków. Urocze, prawda?
Do miasteczka prowadzi kamienna brama z 1562 roku, wewnątrz której zamontowane są tablice z tekstami pisanymi głagolicą, czyli starochorwackim alfabetem. Podwójne wrota prowadzą do miejskiego pałacu, a za nimi otwiera się i zaraz kończy małe miasteczko. Po lewej stronie dziedzińca znajduje się Kościół Wniebowzięcia Maryi Panny, Nieco na prawo od niego konoba, w której produkuje się ciekawe trunki. Kamienne domy układają się tu jak pudełeczka wzdłuż brukowych uliczek. Kostka brukowa jest nierówna, jakby zapomniana, a dzięki temu, bardzo efektowna i klimatyczna.
Teraz udajcie się na spacer. Miasteczko jest na tyle niewielkie, iż zajmie on około 30 minut. Ale naprawdę zajrzyjcie pomiędzy zabudowania, rozejrzyjcie się wokół podziwiając piękny krajobraz, który z racji położenia Hum na górze, rozpościera się z każdej strony, czy usiądźcie na ławeczce z widokiem na góry.
zobacz w Chorwacji
→ Istria: Hum, najmniejsze miasto świata | Lubenice |
→ Kvarner: Stinica | Zavratnica | Plaża Kacjak
→ Dalmacja: Smocze Oko w Rogoźnicy | Nin. Królewska plaża Dalmacji | Kanion Zrmanja |
→ Wyspa Cres: Sępy na wyspie Cres | Lubenice |
→ Wyspa Losinj: Veli Losinj | Providenca |
Informacje praktyczne
Parking przed miastem jest płatny. Płaci się za niego w budce, jednak nie zawsze znajduje się w niej inkasent i wtedy parking jest za free.
Hum na mapie (nr 10)
Wyjeżdżasz na wakacje z dzieckiem? Skorzystaj z okazji i naucz go trochę o kraju, do którego jedziecie, zróbcie dziecięcy pamiętnik z wyprawy – Dziennik Małego Podróżnika. To świetna zabawa i fantastyczna pamiątka. Sprawdzone na sobie 🙂
Zapraszamy do pobrania szablonu pamiętnika, z którego my korzystaliśmy. Oczywiście zupełnie ZA DARMO! Korzystajcie i bawcie się tak dobrze jak my 🙂
polub nas i bądź na bieżąco