Stari Bar, starożytne miasto u stóp Ruminj
Stari Bar to ruiny zabytkowego, średniowiecznego miasta, obecnie nie zamieszkałego, ale jednocześnie oddającego duch lat minionych. Znajdują się u podnóża masywu Rumija, w mieście o tej samej nazwie, około 4 km od miasta Bar w Czarnogórze.
Stari Bar, krótka historia
Stari Bar to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w tej części wybrzeża Adriatyku. Powstał prawdopodobnie w IXw. jako miasto Antibarum – przeciwwaga dla położonego po drugiej stronie Adriatyku, włoskiego miasta Bari.
Miasto często zmieniało swoich właścicieli. w Xw. rządziło tu Bizancjum, w XIw. Królestwo Zety, w XIIw. Serbowie, od 1443- Wenecjanie, potem Turcy. Przez wieki tętniło życiem, natomiast opuszczone zostało dopiero w roku 1878, kiedy to podczas wojny rosyjsko-tureckiej Czarnogórcy odbili je z rąk Turków. Niestety, zmasowany ostrzał artyleryjski bardzo je wtedy zniszczył. Pogromu dopełnił w roku 1881 wybuch amunicji przechowywanej a katedrze i kościółku św Mikołaja.
Zwiedzanie Starego Baru?
Aby rozpocząć zwiedzanie, należy kierować się ulicą 9 januara, wzdłuż murów, pod górę. Już ten moment wycieczki jest niezwykle przyjemny. Uliczka jest urocza, ruiny są malowniczo zarośnięte roślinnością, pięknie odcinają się na tle wapiennych gór. Wszystko razem zapowiada wizytę w pięknym miejscu.
Zwiedzanie rozpoczyna się po przekroczeniu zabytkowej bramy i wykupieniu biletów. Potem można wejść na teren i oddać spokojnemu podziwianiu.
Na terenie miasta zachowało się około 240 domów, pałaców i świątyń. Najbardziej efektowne budynki, to wieża zegarowa (sztandarowy obrazek ze Starego Baru) oraz akwedukt (równie znany). Wieża zegarowa pochodzi z czasów tureckich, podobnie jak łaźnie i wieża prochowa. Weneckie pozostałości m.in. z XVIw. znajdują się w zachodniej części miasta. Jedną z nich jest cytadela.
Nie będziemy w tym miejscu wymieniać z nazwy wszystkich budynków, które trwają w Starym Barze, ponieważ możecie przeczytać o nich w ulotce czy mapce, którą kupić można w kasie. Powiemy tylko, że w zwiedzaniu miasta pochłonęło nas odkrywanie jego zakamarków. Budynków jest mnóstwo. Spacerując można podziwiać domy mieszkalne, świątynie i inne budynki użyteczności. Odważniejsi decydują się na eksplorowanie tajemniczych piwnic, w których są ustawione drewniane drabinki. Miasto powoli opanowuje roślinność. Wplata się w mury, ściany domów mieszkalnych, tworząc przepiękne obrazy i prowadząc do nostalgicznych myśli. Miasto zachowane raczej w marnym stanie, cały czas trwają prace nad jego odbudową, ponieważ zostało zgłoszone do wpisania na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Stary Bar położony jest na wzgórzu i z większości miejsc, po których będziemy spacerować, rozpościera się piękny widok. Można go podziwiać na przykład z ławeczek rozstawionych na terenie miasta, które ustawione pod drzewami dają cudowny cień i swoim szumem “opowiadają” historię lat minionych. Można się zapatrzeć 🙂
Innymi słowy, dajcie sobie czas. Usiądźcie, posłuchajcie cykad i nacieszcie oczy pięknymi widokami.
Jak dojechać do Starego Baru?
Jadąc z centrum Baru należy minąć wiadukt nad linią kolejową, na rondzie zjechać na drugim zjeździe, a potem jechać w kierunku gór i po ok 3.8 km na rozjeździe pojechać w lewo. Docelowo droga poprowadzi do dobrze oznakowanego parkingu.
Z Ulcinj do Starego Baru jest około 26 km. Należy jechać nadmorską drogą nr E851 na północ kraju, zaś w miejscowości Celuga skręcić w prawo. Następnie po 500 m trzeba skręcić w lewo, a po chwili w prawo i dalej drogą aż na parking.
Powrót polecamy, na przykład, drogą nieco bardziej w głębi lądu (dłuższa tylko o 2 km), aby zobaczyć Starą Maslinę, tj. podobno najstarsze drzewo oliwne w Europie.
Informacje praktyczne
1 | godziny otwarcia | 8.00-22.00 |
2 | cena | normalny: 2 euro, ulgowy: 1 euro |
3 | czas zwiedzania | około 1.5-2h |
Przed zwiedzaniem polecamy sprawdzić prognozę pogody w Starym Barze.
Stari Bar na mapie – nr 4
Co znajduje się w pobliżu Starego Baru?
- osada Mitrovica i najstarsze drzewo oliwne “Stara Maslina” (3 km)
- Bar (4 km)
ponadto:
- Rijeka Crnojvica (51 km)
- Kotor (64 km)