Skansen w Nowogrodzie, formalnie nazywa się Skansen Kurpiowski im. A. Chętnika w Nowogrodzie. Został on otwarty w roku 1927, początkowo jako Muzeum Kurpiowskie. Obecnie należy do najstarszych muzeów budownictwa ludowego w Polsce. Dlatego, jeśli odwiedzacie województwo podlaskie, zajrzyjcie na kilka chwil do skansenu w Nowogrodzie, ponieważ jest to niewątpliwie urocze, spokojne i ciekawe miejsce na małą wycieczkę.

Skansen w Nowogrodzie, krótka historia
Zbiory skansenu obejmują około 3000 eksponatów. Ich głównym darczyńcą był Adam Chętnik, znany polski etnograf, działacz społeczny, muzealnik, polityk, który urodził się właśnie w Nowogrodzie i w tym miejscu postanowił utworzyć muzeum tradycji ludowej.
Czas II wojny światowej nie był łaskawy dla skansenu, ponieważ podobnie jak cały Nowogród, został on zniszczony. Ocalały jedynie dwa odrzynki drzew bartnych oraz brama wejściowa od strony rzeki.
Od 1956r. prowadzono odbudowę skansenu, przenosząc tu zagrodę kurpiowską. Od lat 60 XX wieku, skansen rozwijał się już na nadnarwiańskim wzgórzu Ziemowita, przekazanym przez radę Nowogrodu.
Jak wygląda Skansen w Nowogrodzie?
Teren skansenu obejmuje około 3,5 ha. Znajdują się tu 23 zabytkowe budynki oraz kilkadziesiąt obiektów tzw. małej architektury: bramy, kapliczki, studnie itp.

Skansen położony jest bardzo malowniczo, na skarpie, na wprost ujścia Pisy do Narwi, co dodaje mu dodatkowego klimatu, ponieważ ze szczytu wzgórza rozciąga się piękny widok na pobliską puszczę.
Skansen w Nowogrodzie, zwiedzanie
Zabytki skansenu można zwiedzać samodzielnie, jednak tylko z zewnątrz. Wstęp do wnętrza zabudowań możliwy jest wyłącznie z przewodnikiem i wygląda to tak, że o równej godzinie, zwiedzający zbierają się przy wiatraku, a przewodnik otwiera kolejne chaty.

Zabytkowe domy rozmieszczono głównie poniżej wzgórza, gdzie ustawiono m.in. wielki młyn wodny, wiatrak, domy, spichlerze, kuźnię. Domy się piękne. Drewno wspaniale prezentuje swoją fakturę, która dodatkowo podkreśla kunszt budowniczych, którzy składali domy ciosając kolejne belki. Wspaniale wyglądają kunsztowne zdobienia i okucia drzwi. Naprawdę, jest na czym „zaczepić” oko.

Wnętrza domów wyposażone są w tradycyjnie przedmioty codziennego użytku. Wygląda to trochę tak, jakby gospodarze uprzątnęli izby i wyszli na chwilę ze swoich domów. Wszystko jest na miejscu. Garnki stoją na piecach, w dziecięcych łóżeczkach leżą lalki, a na sznurkach suszą się lniane spodnie. Ściany izb przy tym pięknie przyozdobiono kurpiowskimi wycinankami.


Czas zwiedzania
Czas zwiedzania skansenu zależy od Was. Teren nie jest duży, ale można przysiąść tu i ówdzie, by oddać się relaksowi wśród przyrody. Na pobyt możecie więc przeznaczyć spokojnie do 2 godzin.

Godziny otwarcia
Skansen czynny jest w sezonie turystycznym:
- od poniedziałku do piątku, w godzinach 9.00-17.00
- soboty, niedziele, święta, w godzinach 10.00-17.00
Ceny biletów
- normalny – 8 zł
- ulgowy – 6 zł
- bilet spacerowy – 3 zł
- w poniedziałki wstęp jest bezpłatny, jednak zwiedzanie nie obejmuje wystaw we wnętrzach
Bilety kupić można w jednym z pierwszych domostw (tym, na zdjęciu głównym postu :)). Ale spokojnie, łatwo je odnaleźć, ponieważ od bramy ustawiono strzałki z napisem „kasa”.

Podsumowanie
Nie jestem wielkim fascynatem zwiedzania skansenów, ponieważ jak pewnie większości z Was, kojarzyły się mi z podobnymi sobie, martwymi, nudnymi eksponatami. A tu? wielkie kolejne zdziwienie, ponieważ po pierwsze już skansen w Ciechanowcu zrobił na mnie wielkie wrażenie, a skansen w Nowogrodzie nie pozostał mu dłużny. Oba sprawiły, że w trakcie zwiedzania z radością wspominaliśmy wydarzenia dzieciństwa, odgadywaliśmy funkcje poszczególnych narzędzi oraz z przyjemnością przycupnęliśmy wśród natury oddając się nastrojowi miejsca.
Skansen w Nowogrodzie to miejsce naprawdę urokliwe, ponieważ pozwala obcować jednocześnie z historią, tradycją i naturą. Zabytkowe domy pięknie wpisują się w naturalny klimat Narwi, a wielość ciekawych szczegółów sprawi, że naprawdę nie będziecie się nudzić, więc wpatrujcie się w szczegóły!
Województwo Podlaskie – atrakcje
pinezka do skansenu | https://maps.app.goo.gl/szYZZRZB2MgnyMJS6
Kilka słów od nas
Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.
Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!
Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!
Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!
Miłych podróży!

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)