Wieża widokowa Muczne. Panorama Bieszczad.
Wieża widokowa Muczne, to całkiem nowa atrakcja turystyczna Bieszczad, powstała w 2020 roku. Jest ona ciekawa z powodu swojej wysokości, konstrukcji, jak i lokalizacji.
Wieża znajduje się w pobliżu klimatycznej Bieszczadzkiej miejscowości Muczne i właśnie z niej rozpoczyna się wejście na górę. Wybudowana została na szczycie Jeleniowatego, które wznosi się na wysokość 907 m n.p.m. praktycznie po przeciwnej stronie Mucznego, niż szlak na Bukowe Berdo.
Wieża widokowa Muczne. Jak się na nią dostać?
Teoretycznie sposoby są dwa. Szlak pierwszy, to kierunek na szlak Brenzberg, a potem odbicie w lewo w kierunku wieży, Czas dojścia tą drogą, to około 1 h, ale jest podobno wygodniej,
Drugi szlak, który odkryliśmy, dzięki poradom mieszkańców Mucznego, to ścieżka, która zaczyna się bezpośrednio od budynku Centrum Promocji Leśnictwa. Jest tam wbita na patyczku kartka z czerwoną strzałką wskazującą wieżę.
Aby dostać się na ścieżkę, należy przejść na tyły budynku Centrum Promocji Leśnictwa, przedostać się przez drewniany chybocący mosteczek, a następnie pomaszerować lasem w górę. I tu uwaga. Ścieżka jest stroma. Naprawdę trzeba się pogimnastykować, by wejść na górę, dlatego na tą opcję powinny decydować się osoby sprawne. Szacowany czas wejścia (wg drogowskazu) to 45 minut. Droga zajmuje może odrobinę mniej, niemniej jednak może wymagać kilku postojów na odpoczynek.
Po dotarciu na szczyt, oczom wędrowców ukazuje się wielka wieża. Tutaj musimy opisać jej wygląd, ponieważ to jest jej jeden z większych atutów.
Wieża ma 34(!) metry i składa się z 10 kondygnacji, 11tą jest platforma widokowa. Jej strukturą jest metalowy stelaż, uzupełniony drewnem. Na platformie widokowej znajdują się ławeczki, na których można odpocząć podziwiając widoki.
Należy pamiętać, iż na wieży jednocześnie przebywać może 25 osób i nie można na nią wchodzić przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych.
Wystarczy jedno spojrzenie na bezkres wokoło i już nie pamiętamy i wędrówce pod górę, ani o wejściu na 10 pięter wieży.
Dowiedz się więcej o kotwicach (otworzy się w nowej zakładce)
Wieża widokowa Muczne. Co można stamtąd zobaczyć?
Widok z wieży na Jeleniowatym jest wspaniały! Nam do gustu przypadł zwłaszcza obrazek maleńkiego Mucznego, leżącego u stóp, wyglądającego jak śliczna oaza wśród otaczającej zieleni. Cudowne! Wokół wieży, pięknymi pagórkami kładą się kolejne wzniesienia Bieszczad otulone błękitem nieba. No, możecie sobie to wyobrazić.
A gdy już nacieszycie oczy widokiem, rozpoczyna się zejście na dół, które na szczęście jest nieco łagodniejsze niż wejście. Można skorzystać z dłuższej, łagodniejszej trasy po szlakach, albo podążyć stromą ścieżką w dół. Podobnie jak przy wejściu, czas powrotu ścieżką stromą to około 25 minut. Zejdziemy z niej przy budynku Centrum Promocji Leśnictwa.
Informacje praktyczne na temat wieży widokowej Muczne
1 | Muczne na mapie turystycznej | https://mapa-turystyczna.pl/node/muczne#49.13269/22.74814/14 |
2 | godziny otwarcia | dostęp całą dobę, ale Bieszczadzki Park Narodowy dostępny jest tylko od świtu do zmierzchu |
3 | odpłatność | atrakcja bezpłatna obowiązuje bilet wstępu do Bieszczadzkiego Parku Narodowego, który można kupić na przykład online https://bdpn.eparki.pl/ |
4 | atrakcyjność dla dzieci | 10, pod warunkiem, że dadzą radę wejść pod górę |
5 | warto, czy nie? | 10(!) cuuudowne widoki |
Jak dojechać się do wieży widokowej Muczne?
Wieża widokowa Muczne znajduje się bezpośrednio przy tej miejscowości. Już po zatrzymaniu auta, na przykład przy Centrum Promocji Leśnictwa, podnosząc wzrok do góry widzimy wieżę unoszącą się ponad drzewami.
Co znajduje się w pobliżu miejscowości Muczne?
- Zagroda pokazowa żubrów w Mucznem
- szlaki turystyczne, między innymi szlak na Bukowe Berdo
Byliśmy ostatnio w Mucznem na wieży i w miejscu pamięci po Leśniczówce Brenzberg. Warto pamiętać, że jest to miejsce okrótnego mordu jakiego dokonała Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) na 74 Polakach w 1944 roku. Bardzo smutna historia…
https://rzeszowpodkarpackie.pl/wieza-widokowa-muczne/
Rzeczywiście, tym wydarzeniom należy się bezwzględna pamięć.