środa, 11 września, 2024
PodlasiePodlaskiePolskaSiemiatycze i okolicewg regionówwg województw

Alpaki. Gdzie można zobaczyć na Podlasiu?

Alpaki są ostatnio modne… bardzo modne. Dlaczego? Ponieważ są nietypowe i sympatyczne. W naszym kraju pojawiły się już jakiś czas temu i powoli rok o roku, ilość hodowli alpak rośnie.

Alpaki to łagodne zwierzęta pochodzące z Ameryki Południowej. W Polsce, nie są hodowane ze względów turystycznych, a z uwagi na mięso oraz niezwykłe właściwości ich wełny. Jest ona niezwykle miękka, ciepła i nie uczula, więc jest doskonała dla alergików. Możliwość głaskania alpak, to dodatkowy element, który hodowcy oferują odwiedzającym ich gospodarstwa.

Alpaki żyją około 20-25 lat. Dorosłe osobniki ważą 50-80 kilogramów. Długość ich ciała dochodzi do 1.50m, natomiast wysokość w kłębie, do 100 cm. Ciekawostką jest, że te zwierzęta występują aż w 22 kolorach. Są wizualnie bardzo sympatyczne, a ich pyszczki wyglądające na wiecznie uśmiechnięte, wzbudzają wielką sympatię.

alpaki

Na Podlasiu jest kilka miejsc, gospodarstw, w których prowadzona jest hodowla alpak. W części z nich można spotykać się z alpakami, co jest atrakcją skierowaną głównie dla dzieci. Jednym z miejsc, chyba najbardziej znanym w województwie podlaskim, w którym przy tym alpak jest chyba najwięcej na Podlasiu jest Bujenka, czyli wieś w powiecie wysokomazowieckim. Tam znajduje się Ranczo na Sówce.

Alpaki z Rancza na Sówce

Ranczo na Sówce, to duże gospodarstwo agroturystyczne, zajmujące się hodowlą tych ciekawych zwierząt. Położone jest w pięknej okolicy, wśród łąk, bezpośrednio nad malutką rzeczką Kukawką.

Prowadzący ranczo gospodarze zaplanowali swoją działalność w sposób wariantowy. Z jednej strony zajmują się hodowlą zwierząt, pozyskując z nich wełnę, z drugiej oferują możliwość zwiedzania rancha i przebywania z tymi ciekawymi zwierzętami.

Zwiedzanie Rancza na Sówce

Po przybyciu na miejsce swoje kroki należy skierować do kasy, w której zakupuje się bilety. Kasa biletowa znajduje się w domku, w którym gospodarze prowadzą również sprzedaż pamiątek i rzeczy wyprodukowanych z wełny z alpak. Można też zakupić poszatkowane marchewki, które posłużą otem do karmienia zwierząt.

Po zakupieniu biletów i oznakowaniu pieczątką upoważniającą do wejścia na teren gospodarstwa, udajemy się w stronę stajni. Tam, w zależności od pogody odwiedzimy zwierzęta w ich mieszkankach, lub na pastwiskach. Nie ukrywamy, że Bujenkę warto jest odwiedzić, gdy pogoda jest ładna. Wtedy alpaki pasą się na otaczających łąkach i można się z nimi spotkać w przyjemnych okolicznościach przyrody. Bo cała zabawa polega na tym, że na Ranczo na Sówce, do alpak można wejść 🙂 Tak. Gdy alpaki są na pastwiskach, po uprzednim krótkim instruktażu można wejść na pastwisko i spacerować pośród stad tych fajnych zwierząt.

alpaki

Jakiego zachowania nie lubią alpaki?

Należy pamiętać jednak o pewnych zasadach, które warunkują bezpieczne przebywanie w towarzystwie alpak, a co za tym idzie, satysfakcjonujące z nimi przebywanie. Otóż:

  • nie wolno głaskać zwierząt po głowie, ponieważ alpaki tego nie lubią
  • zwierzęta powinno się głaskać po szyi
  • nie wolno podchodzić do alpak od tyłu, ponieważ mogą kopnąć
  • nie wolno też biegać

Spacer wśród alpak to naprawdę fajna atrakcja dla zwłaszcza dla dzieci. Jest to bezpieczne, ponieważ alpaki nie mają zębów górnych, a dolne są spiłowywane dla ich wygody. Niemniej jednak, trzeba być dość ostrożnym, ponieważ w końcu są to zwierzęta, które mogą mieć swoje humory.

W każdym razie pobyt na terenie tych sympatycznych zwierząt jest naprawdę przyjemny. Praktycznie każda alpaka jest inna. Są rude, białe czarne itp. mają grzywki, wielkie oczy i cuuuuuudownie mięciutkie futro.

Spodobają się dzieciom, na pewno 🙂

Alpaki to nie jedyna atrakcja Rancza na Sówce

Oprócz alpak, gospodarze posiadają w gospodarstwie kaczki, kury, strusie, koniki, nawet wielbłądy. Do tych zwierząt wejść nie można, ale i tak bardzo przyjemne jest obserwowanie ich z dość bliska, przez ogrodzenie.

Na ranczo znajduje się szereg innych atrakcji, które przypadną do gustu odwiedzającym. Przede wszystkim jest tam kawiarnia, której można posilić się po spacerze oraz napić smacznej kawy. Obok kawiarni znajduje się duży trawnik, a na nim spory plac zabaw dla dzieci. Za budynkiem właściciele wybudowali też plażę. Wysypali piasek, rozstawili hamaki i leżaki, jest nawet flaming 🙂

Tuż za bramką, nad stawem znajduje się jeszcze altana, zaś po stawie można popływać rowerkami wodnymi.

Całość daje klimat sielsko-anielskiego relaksu na wsi. Przyjemne.

alpaki

Jak dojechać do Rancza na Sówce?

Jadąc do Bujenki z Białegostoku, należy kierować na Łapy, a następnie na Ciechanowiec. 5 km przed Ciechanowcem, po prawej stronie drogi widoczna jest duża reklama z napisem Alpaki. Należy skręcić w prawo i jechać cały czas drogą szutrową. Docelowo, po prawej stronie zauważymy staw i miejsce na zatrzymanie auta.

Do Bujenki z Białegostoku jest 81 km.

Wysokie Mazowieckie znajduje się w odległości 33,5 km, Zambrów znajduje się w odległości 47 m, natomiast Warszawa znajduje się w odległości 143 km.

Informacje praktyczne na temat Rancza na Sówce

1lokalizacja52.707399535747285, 22.552002194425526
2adresBujenka 81, Ciechanowiec
3opłataceny są zróżnicowane w zależności od dnia tygodnia
wtorek – piątek
dorośli i dzieci powyżej 11 r.ż: 10 zł/os.
dzieci 4-10 lat: 5 zł/os.
dzieci do 3 r.z za darmo
dorośli z kartą dużej rodziny: 8 zł/0s.

sobota – niedziela
dorośli i dzieci powyżej 11 r.ż: 15zł/os.
dzieci 4-10 lat: 8 zł/os.
dzieci do 3 r.z za darmo
dorośli z kartą dużej rodziny: 10 zł/0s.

dodatkowo:
karma dla zwierząt: 5 zł
zdjęcie z alpaką na magnesie: 15 zł
spacer z alpaką: 50 zł/30 minut
jazda na osiołku: 35zł/10 minut
rowerki wodne: 20 zł/30 minut
4godziny otwarciaw sezonie letnim: pn – nd, godziny 12:00 – 18:00
w sezonie zimowym: kontakt telefoniczny
5strona wwwRanczo na Sówce
6atrakcyjność dla dzieci9, no maks
7warto, czy nie?8, warto z uwagi na dzieci.
dla samych osób dorosłych jest to raczej mniejsza atrakcja

Co znajduje się w okolicy Rancza na Sówce?

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)