Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne nad Bugiem

Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne

Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne, nazwa która w sumie mówi niewiele, nawet brzmi nieco formalnie, ale opisuje miejsce, które raczej spodoba się każdemu.

O czym mówimy? O świetnym parku wybudowanym przez Gminę Siemiatycze na samiuśkim południowym krańcu województwa podlaskiego, tuż nad brzegami pięknej rzeki Bug.

Gdzie znajduje się park Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne?

Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne ulokowany został w dość nieoczywistym miejscu, a mianowicie w miejscowości Wólka Nadbużna, w powiecie siemiatyckim.

W maleńkiej miejscowości na uboczu, z dala od znanych szlaków czy atrakcji turystycznych powstał park, w którym każdy poczuć się może jak krasnoludek wśród leśnych roślin i zwierząt.

pinezka | https://maps.app.goo.gl/rqsU3YEEwDAxq5tR9

Jak wygląda park Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne?

Park Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne w Wólce Nadbużnej to kompleks przyrodniczo-edukacyjny wybudowany w przyjemnym lesie sosnowym.

Po wejściu na teren parku już od wejścia rzucają się w oczy nienaturalnie duże figury ślimaka, czy grzybów. Tak, to miejsce, gdzie dorosły poczuje się jak krasnal, a dziecko poczuje się jak w baśni. Figury są bardzo ładnie wykonane i solidne.

Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne

Pomiędzy kolejnymi atrakcjami prowadzą ładne alejki, ale wydaje się, że trudno będzie utrzymać się na nich, skoro z lewej i prawej strony kusi tyle atrakcji. W dalszej części zwiedzający spotkają bowiem kilkanaście naturalnie wyglądających makiet zwierząt. Są tu m.in. dziki wybiegające z zarośli, lisek wyglądający zza liści, czy stojące wśród drzew ogromny łoś i żubr.

Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne

Spacerując utwardzonymi ścieżkami dzieci i dorośli będą mieli okazję zapoznać się z treścią szeregu tablic edukacyjnych, a co warto zaznaczyć znajdują się tam również opisy w języku Braille’a.

Długość ścieżek osiąga podobno 1 km, a na terenie znajduje się również kącik pszczelarski, drewniane rzeźby, labirynt z płotu leszczynowego, budki lęgowe, karmniki dla ptaków. Jest tu również sporo miejsc, gdzie można usiąść. Co ciekawe one również wpisują się w klimat miejsca. Na drewnianym stole piknikowym przysiada sobie ptak, a obok uszy nadstawia ciekawski zajączek. Jest uroczo.

Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne

Podczas naszej wizyty, mimo niesprzyjającej pogody bawiliśmy się wyśmienicie. No chyba nie ma osoby, która nie spróbowałaby konfrontacji z mega ślimakiem, czy nie skryłaby się pod kapeluszem pięknego prawdziwka. A tutaj można to zrobić!

Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne

Z praktycznych informacji warto powiedzieć, że teren otoczony jest ogrodzeniem. Rodzice spędzających tu czas maluszków nie muszą obawiać się, że ich pociecha się oddali na jezdnię.

W okolicy

A gdyby byłoby Wam mało zwiedzania atrakcji w okolicy Wólki Nadbużnej, polecamy też poszukanie drewnianego megafonu nad Bugiem. O nadbużańskich megafonach pisaliśmy jakiś czas temu w oddzielnym artykule. Niemniej jednak zdradzimy tu, że jeden znajduje się właśnie tuż obok Wólki Nadbużnej. Poczytajcie o nich więcej tutaj.

megafony

Informacje praktyczne

Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne na mapie | https://maps.app.goo.gl/2K2EUvrVYe63FekZ7
ile kosztuje wstęp do parku Przyrodnicze Ścieżki Edukacyjne? | przyjemnie jest nam poinformować, iż wstęp jest bezpłatny
w jakich terminach czynne są ścieżki edukacyjne | ścieżki czynne są w okresie letnim (maj-październik)
godziny otwarcia | wtorek-niedziela: 10.00-18.00, poniedziałek zamknięte
jak dojechać | od strony województwa mazowieckiego: jadąc DK 19, po pominięciu mostu na Bugu, po ok. 0,5 km trzeba skręcić w lewo w stronę Wólki Nadbużańskiej (jest drogowskaz). Dalej trzeba jechać 2 km do miejscowości. Na pierwszym większym skrzyżowaniu trzeba skręcić w lewo i dojechać do sklepu spożywczo-przemysłowego. Tuż obok niego jest parking przy miejscu, którego szukacie.
od strony województwa podlaskiego: jadąc DK 19 od strony Siemiatycz, po minięciu ronda – skrzyżowania dróg DK 19; 62 i 640 trzeba przejechać jeszcze 3 km i skręcić w prawo na… Wólkę Nadbużańską. A dalej tak samo, prosto do skrzyżowania, potem w lewo do sklepu. Tam jest parking.

Województwo Podlaskie – atrakcje


Kilka słów od nas

Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.

Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!

Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!

Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!

Miłych podróży!


to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)