środa, 11 września, 2024
Białystok i okoliceEuropaPodlasiePodlaskiePolska

Rozlewisko Sianożątka, perełka w puszczy

Rozlewisko Sianożątka to niewielki, dziki zbiornik wodny, położony pośród lasów Puszczy Knyszyńskiej. Znajduje się on nieco za lub przed (w zależności od której strony przybywamy) zbiornikiem Wyżary, którego to walory doceniło wiele osób odwiedzających Puszczę Knyszyńską i okolice Radunina.

Zobacz wpis: Zbiornik Wyżary- kładki i leśna galeria rzeźb
Rozlewisko Sianożątka

Cóż to takiego, te Sianożątka?

Sianożątka, to klimatyczne, całkiem spore rozlewisko utworzone z malutkiego strumienia (Sianożątki ;)). W sposób płynny rozmywa granice lasu, bagien i wody, tworząc bajkowy zakątek pełen magii i spokoju. W rozlewisko wcina się niezbyt długa kładka, z której podziwiać można w ciszy życie otaczającego nas, wielkiego lasu. Mieszkające na tym terenie łabędzie krzykliwe, wielkimi skrzydłami biją w taflę wody, rozpędzając się do lotu, na wodzie unosi się rzęsa, tu i tam kwitną lilie wodne. Bajka, no cóż więcej mówić.

Miejsce jest piękne, spokojne, bezsprzecznie magiczne.

Dodatkowe walory ujawniają się oczywiście o wschodzie i zachodzie słońca, dlatego warto skusić się kiedyś na wizytę tutaj o bardzo wczesnym poranku. Siedząc na cichym pomoście, przyjemnie jest posłuchać odgłosów budzącej się puszczy.

Jak się dostać do rozlewiska Sianożątka?

Dojazd od strony Wyżar

Aby dojechać do rozlewiska Sianożątka od zbiornika Wyżary i kierując się drogą do Walilł, należy minąć z lewej strony wiatę rekreacyjną. Następnie, po drodze, po lewej stronie trzeba minąć leśniczówkę Wyżary, a następnie, po 2 km, po lewej stronie, będzie widoczne już samo rozlewisko.

Drogę przecina strumyk, który trzeba prze… kroczyć lub skoczyć, w zależności od stanu wody. Gdy to zrobimy, zaraz potem, po lewej stronie zobaczymy już pomost wcinający się w bagno.

Dojazd od strony Walił

Z drugiej strony, aby dostać się do rozlewiska Sianożątka od strony Walił, można dojechać autem do miejscowości Królowe Stojło. Następnie, dalej trzeba pomaszerować sobie ok. 3 km i wtedy, po prawej stronie pojawi się rozlewisko.

Trzeba jednak przede wszystkim pamiętać, iż podobnie jak, w przypadku Wyżar, obowiązuje tu zakaz wjazdu. Tak więc, wizyta na Rozlewisku Sianożątka powinna odbyć się pieszo lub np. rowerem.

Dodatkowo, pamiętajmy, że jesteśmy na terenie puszczy, i to my jesteśmy tam gośćmi, więc zachowujmy się jak kulturalni goście,

Idąc do rozlewiska z jednej, lub drugiej strony, również możemy podziwiać skarby, które kryją się w lasach puszczy. Spotykamy piękne świerkowe lasy, bagienne rozlewiska, oświetlone promieniami słońca przebijającymi przez gęstwinę gałęzi.

rozlewisko Sianożątka

Informacja o sposobie dojazdu ze strony Nadleśnictwa Waliły:

Do zbiornika wodnego Wyżary dotrzeć możemy z dwóch stron:

– od zachodu – w Waliłach Stacji skręcamy na północ z drogi krajowej nr 65 w kierunku na Załuki. Przed Załukami skręcamy w prawo do Radunina (jest drogowskaz). Mijamy całą wieś i kierujemy się w stronę lasu. W obszarze leśnym trzymamy się głównej drogi prowadzącej na wschód. Droga doprowadzi nas do Wyżar. Pomocne mogą być tabliczki kierunkowe umieszczone w lesie z napisem „Punkt czerpania wody” oraz drewniane kierunkowskazy informujące o Szlaku Powstania Styczniowego.

– od wschodu – w Waliłach Stacji skręcamy na północ z drogi krajowej nr 65 w kierunku do wsie Słuczanka i Królowe Stojło. W obszarze leśnym mijamy skrzyżowanie do Królowego Stojła i po ok. 300 m skręcamy na zachód w drogę oznaczoną znakiem „Droga przeciwpożarowa nr 48″. Ta droga doprowadzi nas do Wyżar.

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z ustawą o lasach na drogach leśnych obowiązuje zakaz poruszania się pojazdów mechanicznych, zaprzęgowych i motorowerowych.

Nadleśnictwo Waliły
rozlewisko Sianożątka

Podsumowując, jeśli będziecie przy Zbiorniku Wyżary, nie zapomnijcie zajrzeć nad rozlewisko Sianożątki. Uwierzcie – nie pożałujecie 🙂

Rozlewisko Sianożątka na mapie

Informacje uzupełniające wpis o Rozlewisku Sianożątka

1odpłatnośćatrakcja bezpłatna
2godziny otwarciadostęp nieograniczony czasowo
W sezonie zimowym kładka jest zasypana.
3współrzędne53.150985, 23.610745
4atrakcyjność dla dzieci7.
Ocena za możliwość delektowania się przyrodą, spędzanie czasu na wolny powietrzu.
No, placu zabaw tam nie ma 🙂
5warto, czy nie?tutaj nie mamy wątpliwości. W a r t o!

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)