Sventoji, po polsku Święta, to 2-tysięczne litewskie miasteczko o pięknej nazwie nosi taką samą nazwę jak rzeczka, która tutaj właśnie wpada do Morza Bałtyckiego. Sventoji to jedna z perełek północy litewskiego wybrzeża. Niegdyś maleńka wioseczka rybacka, której korzenie sięgają nawet 3 tys. r. p.n.e., później ważny port handlowy, obecnie popularny, choć szczęśliwie jeszcze kameralny nadmorski kurort Litwy.
A jak wygląda i co warto zobaczyć w Sventoji? Zapraszamy do lektury.

Krótka historia Sventoji
Na początku swojego istnienia Sventoji było maleńką osadą rybacką, której mieszkańcy z biegiem czasu rozwinęli u siebie umiejętności handlu. Trudnili się więc wymianą towarów, a port nabierał znaczenia kupieckiego. Do portu zaczęli przybywać też kupcy zagraniczni.
Sventoji stała się powoli konkurencją dla odległej o 40 km Kłajpedy oraz o ponad 50 km łotewskiej Lipawy i dalszej Windawy.
Pojawił się też w historii taki moment, że kupcy angielscy uzyskali przywilej wyposażenia portu tak, by był w stanie przyjmować duże statki handlowe, dzięki czemu jego pośrednictwem odbywał się handel z Danią i Anglią, a i port wzrósł dzięki temu w siłę. Dobrobyt trwał do roku 1701, kiedy to w czasie Wojny Północnej Szwedzi zniszczyli port zasypując go kamieniami i piaskiem. Dość długo nic się w Sventoji nie działo, aż do roku 1925 kiedy podjęte zostały prace nad jego rekonstrukcją. Niestety, nie powiodły się. Piasek stale niweczył prace, zasypując port.

Sventoji obecnie
Sventoji leży około 12 km od centrum Pałangi. Jest to na tyle niedaleko, że jest chętnie odwiedzane przez turystów szukających spokojnego wypoczynku. Zresztą od 1973 należy administracyjnie do jego granic. Obecnie rosną tu domy wypoczynkowe, choć można jeszcze dostrzec, że jeszcze kilka lat temu infrastruktura była dość uboga. Obecnie coraz jest tu więcej nowoczesnych budynków, które przyznać trzeba, Litwini potrafią zaprojektować bardzo ładnie.
Poza sezonem Sventoji jest bardzo kameralne, ale latem przeobraża się w tętniącą życiem miejscowość turystyczną. Otwierają się kawiarnie, restauracje, wypożyczalnie sprzętu pływającego i jeżdżącego, turyści wypoczywają na szerokich plażach lub wydmach bądź spacerują po deptaku.

Córki rybaka
Wizytówką Sventoji jest bez wątpienia pomnik, który usytuowany jest malowniczo na piaszczystych wydmach. To „Córki rybaka”, pomnik z 1982r, który podobno miał symbolizować trzy państwa bałtyckie, obserwujące zamorski wolny świat.
Trzy wysokie na 4 metry, smukłe postaci młodych kobiet, wpatrując się w dal, czekają nad brzegiem morza na swojego ojca, który ma wrócić z połowu.
Włosy i ubrania dziewcząt „szarpie” silny wiatr, a postacie wyglądają jakby miał je porwać.
W pobliżu pomnika przygotowany został teren wypoczynkowy, gdzie z ławeczek można wygodnie podziwiać zachody słońca.

Pozostałości molo w Sventoji
W bliskiej okolicy „Córek rybaka” znajdują się pozostałości dużego molo. Drewniana konstrukcja wraz z wielkimi głazami jest z jednej strony malownicza, ale przywodzi też myśl o przemijaniu i utraconej świetności.

Przed wyjazdem zadbaj o…
ubezpieczenie, bo wiadomo, że nigdy nie wiadomo
Podróżowanie to nie tylko przyjemność, ale także pewne ryzyko. Nawet najstaranniej zaplanowane wczasy mogą przynieść niespodziewane sytuacje, które mogą zrujnować nasze plany. Wypadki się zdarzają, od drobnych urazów po poważne zachorowania. Koszty leczenia za granicą mogą być astronomiczne, a brak ubezpieczenia może prowadzić do ogromnych wydatków. Karta EKUZ, którą oczywiście należy posiadać, pokrywa zazwyczaj część kosztów, ale to dodatkowe ubezpieczenie turystyczne pomoże nam pokryć wszystkie koszty, zapewniając dostęp do odpowiedniej opieki medycznej bez stresu finansowego.
My nigdy nie ruszamy się w zagraniczną podróż bez wykupienia dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Jego zakres zależy od formy podróży, ale mamy je zawsze. To tylko dodatkowe kilkadziesiąt złotych za osobę, które przy całości kosztów wycieczki naprawdę już niewiele znaczy, ale korzyści przynieść może mnóstwo. Ale żeby nie podejmować decyzji pochopnie proponujemy przejrzenie ofert ubezpieczenia w popularnej wyszukiwarce Rankomat.
parking w pobliżu lotniska
Zazwyczaj na lotnisko przyjeżdżamy samochodem, który chcielibyśmy pozostawić w dobrych warunkach i niezbyt wysokiej cenie. Proponujemy Ci skorzystanie z wyszukiwarki parkingów przy wskazanym przez Ciebie lotnisku.
Sam zdecyduj, który i w jakiej odległości lub cenie wybierzesz. Po prostu skorzystaj z wyszukiwarki Parklot.
wielowalutową kartę płatniczą
Jeżeli zastanawiasz się jeszcze, w jaki sposób będziesz płacić za swoje zakupy, naprawdę polecamy, byś zastanowił się nad wyrobieniem wielowalutowej karty płatniczej Revolut.
Co więcej, Revolut zapewni Ci możliwość przechowywania środków aż w 36 walutach na jednym koncie wielowalutowym. Nie musisz zakładać dodatkowych kont walutowych, nie musisz przelewać pieniędzy między kontami. Podróżuj do woli, a płacić będziesz po dobrym kursie, w lokalnej walucie, którą będziesz mieć zawsze pod ręką.
wynajem auta na miejscu
My bardzo lubimy podróżować lokalną komunikacją miejską. Ma w sobie wiele uroku i pozwala bliżej poznać reguły danego kraju. Ale, niestety, nie zawsze jest wystarczająca. Czasem nasz plan zwiedzania obejmuje kierunki odlegle od siebie, czasem jest bardziej napięty i w takim wypadku komunikacja miejska zwyczajnie nie daje rady.
W takich wypadkach zawsze korzystamy z wypożyczalni aut. Szukamy samochodów niewielkich, ponieważ jeździmy we trójkę, ale zawsze, ale to zawsze z pełnym ubezpieczeniem, tzn. takim, które znosi udział własny w razie wypadku lub kradzieży pojazdu oraz, w którym nie płacimy w przypadku rozbicia lusterek, szyby, czy uszkodzenia opony.
Jeżeli szukasz więc strony, na której porównasz ceny aut do wypożyczenia oto Discovercars. Znajdź opcję najbardziej optymalną dla siebie.

Wiszący most
We wschodniej części miasteczko jest nieco bardziej kameralnie. Działają tu jeszcze dawne ośrodki z domkami, które malowniczo osiadły na brzegach rzeki Sventoji. Jest tu również most wiszący (monkey bridge). Wąski i dość ciekawy, prowadzi na przeciwległy brzeg, gdzie powoli wygasza się zamęt turystyczny, a zaczyna kameralna strefa dzikich plaż.


Wzgórze i sanktuarium Żmudzkie
Sventoji ma również swoje miejsce kultu pogańskiego. Na północnym skraju miejscowości, za dość znanym sanatorium „Energetikas” znajduje się niewielkie wzgórze, które danymi czasy służyło za żmudzkie cmentarzysko pogańskie, a w XIV w. za obserwatorium astronomiczne. Aby uatrakcyjnić miejsce, w roku 1998 postawiono tu tajemnicze, rzeźbione słupy, nawiązujące do rzeźb ludowych poświęconych bogom i boginiom mitologii bałtyckiej. Podobno podczas zachodu słońca, słupy te pozwalają wyznaczyć terminy pogańskich świat kalendarzowych, ale jako, że się na tym nie znamy, nawet nie próbowaliśmy czegoś wyczytać.

Rybki z dostawą na… plażę
Odpoczywając na plaży w Sventoji możecie skorzystać z bardzo fajnej opcji dostawy „do brzegu”. Co jakiś czas wzdłuż plaży płynie niewielka łódeczka, która przybija do brzegu. Płynący nią panowie rozkładają parasol plażowy i oznacza to, że właśnie „otworzył się” sklep rybny 🙂
Co ciekawe, wiele osób chętne korzysta z tej możliwości zakupu ryb, a jest tu naprawdę z czego wybierać.

Podsumowanie
Zalet Sventoji jest wiele, bo to prawdziwa perełka. Mimo stałego rozwoju turystyki i komercyjnej strony miejscowości nadmorskich można znaleźć w niej jeszcze zakątki spokojne i urocze.
Szerokie plaże, malownicze, drewniane kładki prowadzące przez wydmy, wiatr pięknie poruszający trawy na wydmach tworzą klimat spokoju i takiej cudownej wakacyjnej beztroski, do której serdecznie zapraszamy.
Kilka słów od nas
Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.
Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!
Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!
Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!
Miłych podróży!

mapa atrakcji Litwy » rzuć okiem na świat - blog podróżniczy
21 grudnia 2024 at 19:19[…] Sventoji – dawniej wioska rybacka, obecnie niewielki kurort nadmorski […]