piątek, 13 września, 2024
EuropaLitwa

Cytowiany

Cytowiany to miasto na Litwie położone 44 km na południe od Szawli. Trafiliśmy do niego pod czas wieczornego przejazdu w stronę Góry Krzyży, ale już sam przejazd wystarczył, byśmy zawrócili do Cytowian z samego ranka.

Dlaczego? Ponieważ zobaczyliśmy tam piękne jeziorko oraz budynek klasztor kościoła, który okazał się potem znanym klasztorem.

Klasztor

Najcenniejszym zabytkiem Cytowian jest dawny zespół klasztorny bernardynów.To jeden z najcenniejszych klasztorów na Litwie. Mało osób go zna i mało odwiedza, a zapewniam, że warto.
Powstanie klasztoru datuje się na lata 1614-1633, kiedy to staraniem Andrzeja Wołłowicza, chorążego Wielkiego Księstwa Litews­kiego i starosty żmudzkiego, powstały kościół i klasztor.
Przez lata klasztor zmieniał swój wygląd, powstały barokowe fasady, arkadowe galerie. Niestety, wojny światowe sprowadziły na budynek wiele zniszczeń.

Cytowiany – klasztor obecnie

W skład kompleksu wchodzą m in. trójnawowa bazylika pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Kaplica Męki Pańskiej, Droga Krzyżowa oraz budynki mieszkalne z celami zakonników. W świątyni spoczywają szczątki rodu Wołłowiczów oraz Olendzkich, ale ich nie widzieliśmy. Kościół oraz kaplica otoczone są arkadowymi galeriami. Obecnie większość ścian pokrywa biały tynk, aczkolwiek w wielu miejscach można podziwiać odkryte freski i płaskorzeźby.

W trzech narożnikach znajdują się niewielkie baszty, a czwartą zajmuje kościół. Totalnie zauroczyły nas arkady. Obeszliśmy je całe i na każdym kroku odkrywaliśmy ślady dawnych zdobień. Są naprawdę piękne i są tak bardzo blisko…

Hipnotyzująca jest możliwość oglądania z tak bliska delikatnych grafik naniesionych setki lat temu. Zwłaszcza te nad furtką wyjściową zrobiły na nas wielkie wrażenie. Prezentują to, w jaki sposób ozdobione były podcienia tych niezwykłych korytarzy.

W obrębie murów znajduje się spory, kwadratowy dziedziniec, na którym stoi kaplica p.w. Męki Pańskiej, wzniesiona w 1775r. Wewnątrz kaplicy znajdują się Święte Schody, zbudowane ze sprowadzonego ze Szwecji kamienia. Według zaleceń przy wejściu, należy wchodzić po nich na kolanach, wprost pod ołtarz. Na każdym stopniu schodów, pod szklanym kloszem, znajdują się relikwie. Na kolanach wchodzi się lewymi schodami, schodzi się schodami prawymi.


PRAKTYCZNIE…
nie przepłacaj na wymianie pieniędzy w kantorach i bankomatach. Załóż kartę wielowalutową Revolut
sprawdź ceny i zarezerwuj sam pobyt lub opcję All inclusive na wakacje.pl
poszukaj noclegu na booking.com
zobacz, czy znajdziesz fajne auto dla siebie. Sprawdź ceny aut w znanej wypożyczalni Discover Cars
wybierz najlepszą ofertę i zarezerwuj parking przy lotnisku na Parklot.pl

Ciekawostki

  • Warto zerknąć na inskrypcje wspominające Polaków związanych z Cytowianami. To dość niezwykłe uczucie, napotkać tak dawne, polskie ślady, tak daleko od kraju. Znajdziecie je na budynku kapliczki i w arkadach.
  • 8 km na południe od Cytowian, we wsi Siluva, w 1607 roku podobno ukazała się pastuszkowi Matka Boska. Jest to jedno z 5 miejsc na świecie uznanych przez kościół rzymskokatolicki. Co roku tysiące pielgrzymów przybywa tu na wielki odpust.
  • W styczniu 2012 w klasztorze Cytowianach wybuchł wielki pożar. Mocno ucierpiały wtedy budynki kościoła i właśnie klasztoru. Na rekonstrukcję kompleksu, prócz dotacji państwowej, złożyli się litewscy przedsiębiorcy i mieszkańcy Litwy. Niestety, spłonęło wtedy kilkadziesiąt cennych eksponatów przechowywanych w kościelnym muzeum.

Okolice klasztoru w Cytowianach

Mimo, że Cytowiany to miasto niewielkie, rzec można niepozorne, teren w pobliżu klasztoru również jest wart zobaczenia.

Przed bramą w murach klasztoru znajduje się obszerny plac. Spacerując po nim napotkacie np. łuk z przytwierdzonymi pamiątkowymi kłódkami (przy furcie do klasztoru), figurę kobiety (nieznanej nam) oraz śliczną, białą Cerkiew Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Cytowianach, tuż przy ulicy.

Cytowiany

W pobliżu klasztoru znajduje się też jeziorko Bridvaišis, ślicznie uzupełnione o białe wejście oraz altany wypoczynkowe.

Informacje praktyczne

GODZINY OTWARCIA | od poniedziałku do piątku klasztor dostępny jest w godzinach 8.00-17.00, w soboty 8.00-18.00, w niedziele 8.00-15.00
BILETY WSTĘPU | Wstęp do kościoła i klasztoru w Cytowianach jest bezpłatny

Co znajduje się w pobliżu Cytowian?

zobacz na Litwie
Cytowiany   |   Druskienniki   |   Dineika Wellness Park w Druskiennikach   |   Kolejka linowa w Druskiennikach   |    Merecz- piramida   |   Naisiai i wyspa króliczków   |   Kirkilai, niezwykła wieża widokowa w niezwykłym miejscu    |  Wilno- wieża telewizyjna   |  Jak się dostać na Mierzeję Kurońską?  |   


polub nas i bądź na bieżąco


to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)