Vente, ptasi przylądek na Litwie
Vente, a właściwie przylądek Vente nie jest najbardziej popularnym kierunkiem turystycznym Litwy. Większość turystów kieruje się do stolicy kraju – Litwy, lub wprost na wybrzeże do Kłajpedy i pięknej Połągi. A szkoda, ponieważ zachodnie rejony Litwy są naprawdę piękne, a przy tym spokojne i naturalne.
Miejsce jest urocze w swojej prostocie. Klimatem przypomina nieco skandynawskie miasteczka, o delikatnej zabudowie domków z białymi obramowaniami.
Gdzie znajduje się przylądek Vente?
Przylądek Vente, to półwysep na północnym zachodzie Litwy, nad Zalewem Kurońskim. Jeśli chodzi o bardziej dokładne przybliżenie lokalizacji, to można powiedzieć, że leży po przeciwnej stronie zatoki niż Mierzeja Kurońska, w pobliżu ujścia Niemna do Zalewu Kurońskiego.
Historia związana z przylądkiem Vente
Jednym z ciekawszych faktów historycznych dotyczących przylądku jest ten, iż w 1360 roku na przylądku Krzyżacy zbudowali zamek o nazwie Winderburg oraz kościół. Zamek, niestety, długo nie przetrwał, gdyż zniszczyły go fale zalewu, ale jego pozostałości posłużyły do budowy murowanego kościoła. Kościół również się zawalił, choć dopiero w 1700 roku, a budulec z niego pozostały powywożono do budowy innych kościołów.
Lata 1975-1986 przyniosły odbudowę brzegu przylądka. Wzmocnione zostało nabrzeże oraz powstało masywne, 250 metrowe betonowe molo. Jego celem była między innymi ochrona stacji przed sztormami oraz rozbijanie gór lodowych, a jednocześnie stanowi bardzo ciekawy obiekt turystyczny.
Jak wygląda przylądek Vente?
Ten niewielki pas lądu na zachodzie Litwy ma około 2 km szerokości i długość 5,5 km. Teren przylądka obejmuje Park Regionalny Delty Niemna, który na obszarze prawie 29 tys. ha chroni unikalną naturę fauny i flory. Jako, że miejsce jest niebanalne. Przylądek Vente to miejsce, w którym szczycie sezonu migracyjnego, tj. we wrześniu i październiku zobaczyć tu można nawet 300 tysięcy przelatujących ptaków dziennie. Podmokłe tereny delty Niemna są idealnym miejscem odpoczynku dla migrujących ptaków.
To bardzo ciekawy obszar. To właśnie tu wody Niemenu docierają do Zalewu Kurońskiego. Tutaj zamieszkują lub odpoczywają w podróży tysiące ptaków.
Latarnia morska na przylądku Vente
Jedną z przyjemnych dla oka atrakcji na przylądku Vente jest pochodząca z 1852 roku, jedenastometrowa latarnia morska. Stoi ona praktycznie na samym czubku przylądka. Murowana latarnia jest następczynią latarni drewnianej, która zbudowana została tu w roku 1837, a jej światło pochodziło z lampy naftowej.
Latarnia morska obecnie nie pełni już swoich funkcji oświetleniowych, ale można na nią bezpłatnie wejść i z góry obejrzeć okolicę. Jest to jedyna latarnia, na którą można na Litwie wejść bezpłatnie.
Jeśli dobrze się przyjrzycie, a i warunki pogodowe pozwolą, na północy zobaczycie lśniące połacie wydm Mierzei Kurońskiej.
Molo
Na wprost latarni, w głąb morza wcina się długie, betonowe molo, z niewielkim portem. To właśnie molo, które zbudowane zostało by chronić budynki stacji przed trudnymi warunkami pogodowymi.
Przy ładnej pogodzie bardzo przyjemnie jest przespacerować się długim, betonowym pomostem. Zresztą z jego końca bardzo ładnie prezentują się zabudowania przylądka. A o zachodzie słońca miejsce jest szczególnie ładne.
Stacja obrączkowania ptaków
Fakt, że teren obfituje w ptaki był powodem stworzenia na przylądku Vente jednej z najstarszych w Europie stacji obrączkowania ptaków. W roku 1929 założył ją biolog Tadasa Ivanauskasa i co warto podkreślić, stacja działa tutaj do dziś.
Jej najbardziej widocznym i charakterystycznym elementem są olbrzymie siatki rozciągnięte wzdłuż brzegu. To wielkie pułapki, w które badacze łapą ptaszki, badają je, obrączkują, a następnie wypuszczają na wolność. Obrączkowanie ptaków pozwala się dowiedzieć, gdzie zimują, gdzie latają i na jakich wysokościach. Pozwala też zdobyć wiedzę na temat liczebności poszczególnych gatunków.
Ciekawostką może być fakt, iż w 1978 roku stacja została wyposażona w największą na świecie siatkę do chwytania ptaków. Ma ona nawet swoją nazwę: to Big Trap. Długa na 113 metrów i szeroka na 60, specjalnie splątana w zygzak pozwala łapać ptaki latające w różnych kierunkach. O skali przedsięwzięcia świadczy fakt, iż stacja zaobrączkowała do tej pory ponad 2 mln ptaków, 225 gatunków!
Ze swojej strony polecamy również rozejrzeć się w poszukiwaniu niedużych rzeźb. Rzeźbiona ławka, kruk na poręczy, czy kamień z kłódkami skutecznie dopełniają klimatu miejsca.
Informacje praktyczne
Gdzie zaparkować na przylądku Vente? | Nie można podjechać do samego końca przylądka. Jest zakaz. Auto trzeba zostawić przy sklepie spożywczym. W sezonie parking jest płatny, ale gdy odwiedzaliśmy to miejsce we wrześniowe popołudnie, zapłacić już nie było gdzie.
Z parkingu trzeba przejść asfaltem kilkaset metrów, by dojść do budynku muzeum i latarni morskiej. To okazja do całkiem przyjemnego spaceru.
Godziny otwarcia | Wstęp na przylądek Vente nie jest ograniczony czasowo. Oczywiście po zachodzie słońca niewiele uda się tu zobaczyć, więc polecamy wizytę odpowiednio wcześniej.
Mapa atrakcji Litwy
Zobacz atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca na mapie Litwy. Wyszukaj ciekawe miejsca, wg ich lokalizacji.
kliknij tu lub na obrazek by przejść do szczegółowego widoku mapy >>
polub nas i bądź na bieżąco
Pingback: mapa atrakcji Litwy » rzuć okiem na świat - blog podróżniczy