niedziela, 20 października, 2024
EuropaLitwa

Muzeum Morza i Delfinarium w Kłajpedzie

Muzeum Morza i Delfinarium w Kłajpedzie, zwane Muzeum Morza, czy oficjalnie Litewskim Muzeum Morza w Kłajpedzie to jedna ze sztandarowych atrakcji Litwy. Systematycznie odwiedzają je tysiące turystów, których przyciąga…

Mierzeja Kurońska

Gdzie znajduje się Muzeum Morza na Litwie?

Jednym z niewątpliwych atutów Muzeum Morza w Kłajpedzie jest jego lokalizacja. Muzeum znajduje się bowiem w dzielnicy Smiltyne, w bardzo malowniczym miejscu – na Mierzei Kurońskiej, na półwyspie leżącym pomiędzy wodami Morza Bałtyckiego, a Zalewem Kurońskim.

Mierzeja Kurońska

Zresztą walory Mierzei Kurońskiej godne są uwagi to nie tylko ze względu na ulokowane tam muzeum, ale jest to miejsce, które zdecydowanie zasługuje na wizytę z uwagi na niebanalne warunki przyrodnicze. Znajdują się tu bowiem przepiękne połacie wydmowe, które potrafią zauroczyć każdego.

Mierzeja Kurońska połączona jest z lądem na terenie Rosji. Z uwagi na aktualną sytuację polityczną, więc obecnie dostęp do niej drogą lądową jest praktycznie niemożliwy. Część litewska mierzei nie jest połączona z lądem, ale Litwini poradzili sobie z transportem uruchamiając linie promowe. Właśnie tym środkiem transportu można dostać się do Muzeum Morza w Kłajpedzie.

Jak dostać się do Muzeum Morza i Delfinarium w Kłajpedzie?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z przeprawy promowej, uruchomionej bezpośrednio z portu w Kłajpedzie. Dostępne są 2 opcje:

autem na mierzeję

Pierwszy wariant to dotarcie na mierzeję swoim samochodem. Ma to sens wtedy, gdy chcecie pozwiedzać na mierzei coś więcej, ponieważ koszt przeprawy jest bardziej znaczący. Wiele osób decyduje się jednak nawet na tę przeprawę podążając wyłącznie do muzeum.
Aby przeprawić się autem na Mierzeję Kurońską trzeba skierować się do tzw. nowego portu promowego (link do mapki z nowym portem promowym).
Po przepłynięciu przez zalew, do muzeum jest około 8 km drogi. Parking, choć z ograniczoną pojemnością, znajduje się bezpośrednio przy muzeum.
Pracownicy muzeum sugerują, by w miarę możliwości nie przyjeżdżać samochodami, ponieważ w sezonie nowy port promowy jest często zatłoczony i tworzą się korki, jak również parking przy muzeum jest często przepełniony i nie ma gdzie zaparkować.
Niestety, bilety do delfinarium zakupione na konkretną godzinę spektaklu nie mogą być przepisane na inną, szkoda więc stracić okazję do obejrzenia spektaklu.

przeprawa piesza lub rowerowa

Alternatywna opcja to przeprawa dla pieszych i rowerzystów, wybierana jest zdecydowanie częściej.
Auto zostawia się w Kłajpedzie na jednym z wielu parkingów przy tzw. starym porcie promowym (link do mapki ze starym portem promowym). Uwaga, parkingi są tu płatne, więc trzeba zapłacić w parkomacie gotówką, albo z poziomu aplikacji.
W porcie ustawiono biletomaty, w których kupić bilet na prom. Kosz przeprawy to 1,7 euro za osobę. Warto tu zapamiętać, że opłata dotyczy “przejazdu” w obie strony. W drodze powrotnej nie ma ani biletomatów, ani sprawdzania biletów.
Przeprawa trwa kilkanaście minut. Rejs jest okazją do podziwiania panoramy poru Kłajpedy, ponieważ z tego miejsca i z mierzei wygląda ona bardzo ciekawie.
Po dopłynięciu do portu na mierzei trzeba skierować się w prawo. Do muzeum z portu jest około 1.6 km, czyli maks. 30 minut spokojnego spaceru. Można, co prawda, skorzystać z płatnych przejazdów bryczkami, pociągami, tuk-tukami, które szybciutko dowiozą Was pod sam budynek muzeum, ale my ze swojej strony naprawdę polecamy spacer wzdłuż wybrzeża. Nie zajmie tak dużo czasu, ale pozwoli na spokojne podziwianie wód zatoki i zabudowań portu Kłajpedy.


Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat dróg na Litwie i przeprawy promowej – zawarliśmy je we wpisie: Jak dostać się na Mierzeję Kurońską?


Muzeum Morza w Kłajpedzie

Muzeum Morza w Kłajpedzie zostało otwarte w roku 1979. Jego siedzibą jest stary Fort Nerija, który stał się domem dla różnego rodzaju ekspozycji morskich, ale i tych związanych z historią miejsca.

Do muzeum wchodzi się przez bramę fortu, u stóp której, w dawnej fosie mieszkają piękne pelikany. Po przejściu przez mury, na terenie fortu widać eksponaty wojenne, aczkolwiek zdecydowana większość gości prze wprost do wejścia budynku. Tutaj zaczyna się spotkanie z eksponatami morza.

Muzeum Morza w Kłajpedzie

W Muzeum Morza w Kłajpedzie, na kilku kondygnacjach owalnego fortu znalazły swoje miejsce wielkie ekspozycje. Zwiedzający mają tu okazję podziwiać ekspozycje prezentujące muszle, ryby, skorupiaki, stwory morskie, szkielety, budowę, czy opowiadające historię nawigacji.

W centralnej części muzeum znajduje się wielki basen, w którym pływa… hmmm… coś, co z poziomu muzeum wygląda jak olbrzymi cień – coś, co będziemy mogli dokładnie zobaczyć kilka pięter niżej. Ale o tym później.

Zwiedzanie muzeum to de facto spacer po okręgu przez kolejne piętra fortu. Nie ma co tu się nastawiać na żywe ekspozycje, ponieważ trzeba pamiętać, że to jest bardziej muzeum niż akwarium. Są tu więc wielkie ekspozycje muszli, raf koralowych, zwierząt wodnych, podwodnych krajobrazów… Są też miejsca, w których dzieci mogą pobawić się, poznając jednocześnie tajniki morskiego świata.

Muzeum Morza w Kłajpedzie

Jedno z pięter budynku przeznaczono na strefę akwariową. Podziwiać w nim można ryby słodkowodne, słonowodne. I tutaj nacieszą oczy amatorzy zwierząt morskich. Trasa spaceru zaprowadzi też zwiedzających przez sale z możliwością podglądania pingwinów, którą osobiście bardzo polecamy.

Muzeum Morza w Kłajpedzie
Muzeum Morza w Kłajpedzie

Aktualną esencją muzeum jest tunel morski zbudowany na najniższym poziomie fortu. To właśnie tutaj zwiedzający, przez przezroczystą taflę, poznają faktyczną postać cieni pływających w basenie sali głównej. To oooolbrzymie jesiotry! Tutaj można podziwiać je całej okazałości. A jest co oglądać. Ryby są ogromne i do tego tak blisko przepływają przy szybach. Jesiotry są olbrzymie, a obcowanie z nimi w tak bliskiej odległości naprawdę robi wrażenie.

Muzeum Morza w Kłajpedzie
Muzeum Morza w Kłajpedzie

Wokół Muzeum Morza

A gdy wyjdziecie już z muzeum, bynajmniej nie kierujcie się od razu do wyjścia. Teren wokół muzeum oferuje wiele ciekawych atrakcji. Wokół budynku muzeum zobaczycie między innymi baseny z fokami, lwami morskimi i pingwinami. Zresztą są one elementem wewnętrznej ekspozycji muzeum. To bardzo fajna atrakcja zwłaszcza dla dzieci, ponieważ naprawdę z bliska można zobaczyć te piękne zwierzęta. Przy wybiegach umieszczono tablice, na których podane są godziny karmienia i ze swojej strony polecamy poczekać na te wydarzenie. Zauroczył nas zwłaszcza lew morski, który z nieprawdopodobnym wdziękiem pochłaniał wiadra rybek. Ale pingwiny też dają radę 😉

Muzeum Morza w Kłajpedzie
Muzeum Morza w Kłajpedzie

Na terenie fortu obejrzyjcie również ekspozycje militarne oraz wystawę poświęconą historii nawigacji.




Delfinarium w Kłajpedzie

Delfinarium w Kłajpedzie to kolejny element kompleksu muzeum i chyba najbardziej popularny. Jego budynek znajduje się przy samym budynku muzeum. Owalny kształt wyraźnie wyróżnia się na w krajobrazie portu Kłajpedy.

Delfinarium

Około 20 minut przed spektaklem można wejść już na widownię, która mieści ponad tysiąc osób. Wcześniej można spędzić trochę czasu z nosem przy szybach, ponieważ na parterze są wielkie okna pokazujące wnętrze basenu, a w nim przed przedstawieniem harcują delfiny. Do nieprawdopodobne wrażenie. Zwierzęta brykają sobie wolno, wyraźnie czekając na zbliżający się rybny poczęstunek.

Delfinarium

Dzięki przyjemności oglądania pięknych delfinów nie dłuży się czas oczekiwania na wejście. 15 czy 20 minut przed spektaklem widzowie są wpuszczani na widownię. Miejsca są numerowane, więc można być spokojnym o miejscówkę.

Samo przedstawienie jego autorzy oparli na opowieści o konieczności ochrony ziemi i jej zasobów, o cechach i atutach delfinów, o tam jakie to wyjątkowe zwierzęta. Delfiny w towarzystwie swoich opiekunów skaczą, robią salta, odbijają piłkę, chlapią wodą i… malują. Jest przyjemnie i wesoło.

Delfinarium

Kolejnymi gośćmi, czy też bohaterami spektaklu są zwinne foki oraz lew morski. One również szybko zdobywają serca klaszcząc, czy chlapiąc wodą wprost na widzów siedzących w najbliższych rzędach widowni.

Delfinarium

Całość narracji prowadzono w języku litewskim, ale na ekranie za plecami trenerów wyświetlają się animacje multimedialne oraz dodatkowe informacje i teksty w języki angielskim i rosyjskim.

Przedstawienie trwa około 40 minut, dzięki czemu zwierzęta nie są zbyt mocno eksploatowane. Warto powiedzieć, że widać tu, że nie są zmuszane do pracy. Ich udział w zabawie jest dobrowolny, a jeśli odmówią ćwiczenia, trener nie naciska.

Nie będziemy tu analizować moralnych aspektów hodowli dzikich zwierząt. Ten aspekt pozostawimy dla każdego z Was, ponieważ każdy powinien indywidualnie zmierzyć się z tym zagadnieniem.

Ciekawostki

  1. delfinarium w Kłajpedzie zostało otwarte w 1994 roku, ale niedawno przeszło remont.
  2. delfinarium w Kłajpedzie to jedyne delfinarium we wschodniej części Bałtyku.
  3. w Delfinarium Kłajpedzie na samym początku jego istnienia mieszkały 3 delfiny. Obecnie jest ich aż 16.
  4. w czasie remontu Delfinarium delfiny zostały przetransportowane do Grecji. W trakcie przewozu z każdym ze zwierząt, w specjalnej wannie, podróżował jego opiekun, który w czasie podróży dbał o zwierzę, przytulał, tak, by jak najmniej stresowała je tymczasowa przeprowadzka.

Okolice Muzeum Morza w Kłajpedzie

Muzeum i delfinarium to nie wszystko, co możemy zobaczyć na wschodnim krańcu Mierzei Kurońskiej. W pobliżu Muzeum Morza znalazły swoje miejsce również ekspozycje zabytkowych domów rybackich oraz bardzo ciekawa wystawa kutrów rybackich. Można tu również obejrzeć pierwszą litewską łódź podwodną.

Obie wystawy znajdują się przy drodze z portu do muzeum, dlatego między innymi, polecamy pieszy spacer z portu.

Kiedy warto odwiedzić Muzeum Morza w Kłajpedzie i Delfinarium?

Odpowiedź na postawione pytanie jest dość oczywista. W letnie weekendy jest tu zazwyczaj najwięcej gości. Przyjeżdżają tu bowiem turyści odwiedzający Kłajpedę, jak i sami jej mieszkańcy. Poza sezonem letnim jest zdecydowanie mniej ludzi, a i ceny w tym okresie są bardziej korzystne.

Informacje praktyczne

  • harmonogram rejsów oraz cennik przeprawy promowej z nowego i starego portu | https://keltas.lt/en/price-list/
  • strona z informacją o cenach w strefach płatnego parkowania w Kłajpedzie | https://senoji.klaipedatransport.lt/maps/Parkomatai_EN.php
  • oficjalna strona internetowa Muzeum Morza i Delfinarium w Kłajpedzie | muziejus.lt
  • ile kosztuje wstęp do Muzeum Morza i Delfinarium w Kłajpedzie? | ceny biletów wstępu do Muzeum Morza i Delfinarium różnią się w poszczególnych miesiącach. Najdrożej jest oczywiście w sezonie wysokim, ale sprawdźcie szczegółowy cennik, https://muziejus.lt/en/prices-and-discounts
  • gdzie kupić bilety do Muzeum Morza w Kłajpedzie i Delfinarium? | zdecydowanie najlepiej na stronie internetowej, pod adresem: https://ljm.lt/eng/site/events/28. Tutaj kupicie bilety do muzeum oraz na wybraną godzinę spektaklu w delfinarium. Można, co prawda, próbować kupić je w biletomacie na miejscu, ale chyba nie ryzykowalibyśmy aby jechać w ciemno i mieć nadzieję, że jakieś miejsca jednak pozostaną wolne.
  • w jakich godzinach czynne jest Muzeum Morza i Delfinarium w Kłajpedzie? | Muzeum Morza i akwaria otwarte są w sezonie w godzinach 10.30–17.00, aczkolwiek godziny zawsze trzeba zweryfikować na stronie https://muziejus.lt/en/openinig-hours; np. delfinarium: w maju pokazy delfinów odbywają się tylko o 13.30; w czerwcu, lipcu, wrześniu o godzinach 12.00 i 15.00.
  • adres muzeum Morza w Kłajpedzie | Smiltynės Str. 3. 93100 Kłajpeda

Mapa atrakcji Litwy

Zobacz atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca na mapie Litwy. Wyszukaj ciekawe miejsca, wg ich lokalizacji.

kliknij tu lub na obrazek by przejść do szczegółowego widoku mapy >>

Litwa


polub nas i bądź na bieżąco


Jeden komentarz do “Muzeum Morza i Delfinarium w Kłajpedzie

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)