Rezerwat Krzemianka – szlak i drewniana kładka

Rezerwat Krzemianka

Rezerwat Krzemianka w pobliżu Białegostoku powstał w 1987 roku u źródeł rzeczki o tej samej nazwie. Obejmuje swoim terenem ponad 230 ha Puszczy Knyszyńskiej, a ideą, która przyświecała jego zainicjowaniu była ochrona roślinności źródliskowej w pobliżu małej rzeczki. W rezerwacie znajduje się szereg stanowisk bagiennych, występuje tutaj 14 chronionych gatunków roślin oraz posłuchać można głosów wielu gatunków ptaków.

By przybliżyć zwiedzającym walory puszczy, na terenie rezerwatu leśnicy wyznaczyli ścieżkę przyrodniczą, która prowadzi od drogi krajowej nr 8 do bocznej drogi do miejscowości Kopisk. Cała trasa prowadzi przez puszczańskie tereny, pięknie prezentujące swoje atuty.

Rezerwat Krzemianka

Jak wygląda ścieżka przez rezerwat Krzemianka?

Ścieżka nie ma kształtu pętli, prowadzi od punktu przy DK8 do drogi w kierunku miejscowości Kopisk. Można więc spacerować od strony DK8 do drogi na Kopisk lub odwrotnie, a potem wrócić. My proponujemy by spacer rozpoczynać właśnie od tej lokalnej drogi, z uwagi na to, że przy drodze krajowej jest po prostu mały parking i duży ruch. Zdecydowanie przyjemniej jest wyładowywać się (zwłaszcza z małymi dziećmi) przy trasie, po której pędzą tiry.

Rezerwat Krzemianka

spacer przez las rezerwatu Krzemianka

W każdym razie trasa od strony drogi na Kopisk prowadzi początkowo przez piękny las liściasty, który zwłaszcza jesienią ucieszy uszy i oczy spacerowiczów szmerem leżących liści i ich niebywałym kolorem. Ścieżka jest szeroka i wygodna, więc w trakcie suchej pogody swobodnie można przejść nawet z wózkiem. Natomiast, jeśli będziecie odwiedzać rezerwat po deszczu, lepiej zaopatrzyć się wygodne buty, ponieważ może być trochę błotniście.

Pierwsza część trasy prowadzi po gruncie, by po jakimś czasie przejść w drewnianą kładkę. I to właśnie ona stanowi główny cel spacerów. Kładka jest obecnie jedną z większych atrakcji tego rezerwatu. Przeszła dość radykalny remont, który zakończył się w roku 2024. Wymagała niestety całkowitej wymiany, ponieważ dotychczasowa całkowicie zbutwiała.

Rezerwat Krzemianka

drewniana kładka w rezerwacie Krzemianka

Obecnie drewniana kładka jest nowiutka i równiutka 🙂 to znaczy równiutka w sensie gładka, ponieważ sama trasa bardzo ładnie wije się pośród bagnisk. Dzięki temu, że tworzy malownicze zakręty jest naprawdę urocza i fotogeniczna. Ale spacerując pamiętajcie, by zerkać na boki ścieżki. Tam kryją się przepiękne małe oczka wodne, podmokłe bagniska, wielkie paprocie i zwalone pnie olbrzymich drzew prezentujących misterne koronki korzeni.

Oczywiście wszystko zależy od aktualnego stanu hydrologicznego terenu. Latem zazwyczaj bagna są bardziej wysuszone, wiosną z pewnością kładka będzie bardziej podtopiona.

Na trasie spotkacie kilka tablic edukacyjnych opisujących okoliczne walory przyrodnicze oraz kilka miejsc zwanych platformami widokowymi. Wg nas są to bardziej miejsca krótkiego odpoczynku, gdzie można siąść na ławeczce i spokojnie posłuchać lasu. Ale przydają się, bo turyści korzystają z nich chętnie.

Ścieżka, w swojej najprostszym wariancie, ma około 2,5 km długości. Idąc od strony miejsca parkingowego przy drodze na Kopisk dochodzi się do drogi krajowej nr 8. Idąc z drugiej strony, jak się można domyśleć jest odwrotnie- najpierw idzie się kładką, potem lasem.

Ale jeśli macie ochotę nieco wydłużyć trasę, możecie skręcić w stronę dawnych kopalni krzemienia. Droga poprowadzi Was pętlą przez dodatkowe 1,5 km wokół wzgórz, w których odkryto pozostałości po starożytnych kopalniach.

Rezerwat Krzemianka

starożytne kopalnie krzemienia

Troszeczkę już wspomnieliśmy, że na terenie rezerwatu Krzemianka znajdują się miejsca dawnych kopalni. Okazało się bowiem, że, w roku 1991 na terenie Krzemianki odkryte zostały pozostałości kopalni krzemienia z epoki brązu, czyli sprzed 300 tysięcy(!) lat. Badania potwierdziły, że występowało tu aż 300 miejsc wydobywania i przetwórstwa krzemienia. Tutaj również znajduje się tablica informacyjna z opisem sposobów jego wydobywania.

Obecnie niewiele można dostrzec z samych kopalni, choć wzniesienie, na którym się znajdowały jest rzeczywiście ładne. Cóż, spacer dodatkową pętelką pewnie nie zaspokoi Waszych archeologicznych oczekiwań, ale z pewnością zadowoli w kontekście kontaktu z naturą.

Rezerwat Krzemianka

Gdzie znajduje się Rezerwat Krzemianka?

Leśny rezerwat przyrody leży na terenie Puszczy Knyszyńskiej, w województwie podlaskim, przy trasie DK8 Białystok-Augustów, około 17 km od Białegostoku.

pinezka | https://maps.app.goo.gl/YtC1nfhRByCUDdB47

Rezerwat Krzemianka

Informacje praktyczne nt Rezerwatu Krzemianka

Gdzie zaparkować przy rezerwacie Krzemianka? | główny parking znajduje się przy drodze DK8, czyli trasie z Białegostoku do Augustowa/Suwałk. Ale tego nie polecamy. Bliżej stąd co prawda do samej kładki, ale trasa jest bardzo ruchliwa. Miejsc na parkingu bardzo mało i naprawdę zazwyczaj panuje tam galimatias i ścisk.
Do rezerwatu Krzemianka jest drugie wejście, które znajduje się przy bocznej drodze na Kopisk. Jest tam duży, wygodny, spokojny parking, a ścieżka zaprowadzi dokładnie w to samo miejsce. Aby dojechać do bocznego parkingu należy minąć parking podstawowy, po 1,7 km skręcić w lewo w drogę na Kopisk, a tam już po kilkusetmetrach będzie widoczne miejsce parkingowe.

Jak daleko jest to rezerwatu Krzemianka? | odległości są takie: Białystok – wejście na trasę przy DK8: 17 km; Białystok-wejście na trasę od strony drogi na Kopisk: 19,8 km;

Ile kosztuje wstęp do rezerwatu Krzemianka? | dobra informacja jest taka, że wstęp na ścieżkę jest całkowicie bezpłatny

W jakich godzinach otwarty jest rezerwat Krzemianka? | nie ma ograniczeń czasowych. Wstęp możliwy jest o każdej porze, aczkolwiek, jak można się domyśleć, nocą jest tam całkowicie ciemno 🙂

Kiedy najlepiej jest odwiedzić rezerwat Krzemianka? | rezerwat jest bardzo popularnym miejscem, więc jeśli macie możliwość, unikajcie weekendów. Natomiast jeśli chodzi o porę roku, to każda jest dobra. Wiosną zobaczycie tu zdecydowanie więcej wody, a jesienią przepiękne, kolorowo wybarwione, liście.

Województwo Podlaskie – atrakcje


Kilka słów od nas

Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.

Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!

Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!

Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!

Miłych podróży!


to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)