Zagroda pokazowa żubrów w Kopnej Górze, to miejsce gdzie z bliska zobaczyć można te piękne zwierzęta. Podlasie bogate jest w miejsca, w których pojawiają się one mniej lub bardziej systematycznie. Opisywaliśmy już miejsca, w których można zobaczyć żubry na Podlasiu. Zazwyczaj jednak ogląda się je wtedy z większej – bezpiecznej odległości.
Zagroda pokazowa nie jest stricte ogrodem zoologicznym. Obejmuje zdecydowanie większy obszar, na którym symuluje naturalne w warunki mieszkającym w niej zwierzętom. Trudno mówić tu o całkowicie odwzorowanym środowisku naturalnym, o totalnej wolności bytowej, ale staramy się wierzyć, że idea jakoś się broni.

Dlaczego powstała zagroda pokazowa żubrów?
Wg informacji, które udało się nam znaleźć, tworzenie sztucznych, izolowanych zagród tych wyjątkowych zwierząt wpisane jest w schemat ochrony żubra w Polsce. Populacja żubrów powoli acz systematycznie się powiększa, jednak z uwagi na fakt, że po wojnie I wojnie światowej zwierząt było bardzo mało, obecni ich potomkowie mają bardzo mało zróżnicowany materiał genetyczny. Zwierzęta są nadal mało odporne na zagrożenia, dlatego konieczne jest zapewnienie im zaplecza (takiego backupu) hodowlanego.

Drugi atut powstałej zagrody to przybliżenie gatunku odwiedzającym to miejsce. To, oczywiście, nie jest wg nas argument dla przetrzymywania zwierząt. Jednak fakt jest faktem, iż dla gości pragnących poznać z bliska te potężne zwierzęta jest to dość dobra okazja.
Docelowo ma tu również powstać infrastruktura umożliwiająca realizację zadań edukacyjnych, więc i oferta tego miejsca znacznie się powiększy.
Jak powstała zagroda pokazowa żubrów w Kopnej Górze?
Budowa zagrody pokazowej żubrów w Kopnej Górze rozpoczęła się już w 2019. Projekt wymagał czasu, jednak wraz z początkiem roku 2024 atrakcja turystyczna została udostępniona zwiedzającym. W zagrodzie zamieszkały już 4 żubry, które przyjechały z różnych hodowli. Ich zadaniem jest stworzenie stada, które w sytuacji kryzysowej będzie miało możliwość odratowania gatunku. Docelowo ma być ich tu nawet 20.

Co można zobaczyć w zagrodzie pokazowej żubrów w Kopnej Górze?
Zagroda pokazowa żubrów Kopnej Górze zbudowana została na dużym, naturalnym terenie. Mieszkają tu obecnie 4 żubry o wdzięcznych imionach: Proroberta, Połatka, Pozborek, Pomruk.
Goście mogą podziwiać zwierzęta spacerując ogrodzonymi alejkami oraz podziwiając je z jednej z dwóch wież widokowych. Jedna z nich pozwala na obserwację zwierząt podczas karmienia. Polecamy odwiedzić zagrodę tuż przed zamknięciem. Wtedy opiekun przywozi zwierzętom jedzenie, wsypuje do paśników, a żubry podążają w ich kierunku.
Co fajne, mogą przemieszczać się również pod alejkami. Zbudowane są pod nimi przepusty- tunele ułatwiające żubrom przejście.

Z uwagi na charakter miejsca i konieczność zapewnienia mieszkańcom spokoju i godnych warunków do życia, na terenie zagrody obowiązują bezwzględne zakazy wprowadzania psów, karmienia żubrów, hałasowania i płoszenia zwierząt, jazdy na rowerach i hulajnodze. Wszelkie informacje znajdują się na tablicy informacyjnej przy wejściu.

A jeśli odwiedziny w zagrodzie pokazowej żubrów Kopnej Górze zamierzacie uzupełnić o chwilę odpoczynku na łonie natury, z powodzeniem możecie spędzić czas na wielkiej polanie biwakowej tuż przy zagrodzie.
Znajdziecie tu stoły z zadaszeniem, miejsca na ogniska, rozległy teren z trawą, pozostałości torów kolejki wąskotorowej oraz przyjemny cień pod sosenkami.
Godziny otwarcia
Trzeba pamiętać, że godziny otwarcia mogą być różne w zależności od różnych pór roku.
Obecnie, wiosną do zagrody pokazowej żubrów wejść można w godzinach: 8.00-16.00. W poniedziałki zagroda jest nieczynna.


Jak dojechać do zagrody pokazowej żubrów w Kopnej Górze?
Dojazd do zagrody pokazowej żubrów w Kopnej Górze jest bardzo łatwy. Jadąc z Białegostoku, przez Supraśl, w stronę Krynek, tuż za miejscowością Sokołda mijamy teren Arboretum. Łatwo go rozpoznać, ponieważ po lewej stronie, przy drodze znajduje się symboliczna mogiła na Szlaku Powstańców Styczniowych.
Niedługo potem należy skręcić w lewo, w drogę na Wierzchlesie.
Tutaj już na początku znajduje się wstęp i parking do Arboretum w Kopnej Górze, ale trzeba jechać jeszcze 500 m. Brama wjazdowa na teren zagrody jest dobrze widoczna.
pinezka | https://maps.app.goo.gl/g4wAyQ2SiZCY8sn88

Podsumowanie
Jeśli spędzacie czas w Białymstoku lub okolicach, zajrzyjcie do zagrody pokazowej żubrów w Kopnej Górze, przespacerujcie się ścieżkami przy wybiegach. Odpocznijcie na jednym z wielu miejsc piknikowych, przejdźcie pozostałościami torów kolejki wąskotorowej, zajrzyjcie do Arboretum na Szlaku Powstania Styczniowego.
Tu jest naprawdę pięknie!
Województwo Podlaskie – atrakcje
Kilka słów od nas
Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.
Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!
Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!
Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!
Miłych podróży!

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)