Vanlife, dlaczego wybieramy go coraz częściej?

Vanlife, w ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej ludzi zaczyna się interesować stylem życia, który polega na podróżowaniu i mieszkaniu w przystosowanych do tego celu samochodach. Dlaczego ten trend stał się tak popularny? Jakie zalety i jakie wady ma taka forma wypoczynku? Oto kilka argumentów:

Zalety Vanlife

Wolność

Pierwszym i najważniejszym powodem jest wolność. Chyba każdy z nas choć prze chwilę marzył by uciec gdzieś w nieznane i kierować się tam, gdzie poniosą go przysłowiowe oczy. Vanlife daje ludziom możliwość podróżowania bez ograniczeń czasowych i przestrzennych. Można zwiedzać nowe miejsca, kiedy tylko chce się to zrobić, i pozostać w danym miejscu tak długo, jak się chce. Nie ma potrzeby rezerwowania hotelu, poszukiwania transportu publicznego ani przestrzegania sztywnego harmonogramu. Każdą chwilę można spędzić dokładnie tak, jak się chce i potrzebuje.

Minimalizm

Drugim powodem jest minimalizm. Podczas gdy w dzisiejszych czasach wiele ludzi zaczyna doceniać minimalizm i styl życia „mniej znaczy więcej”, vanlife jest idealnym sposobem na przeniesienie tych zasad na drogę. W samochodzie można mieć tylko najważniejsze rzeczy, co pozwala na podróżowanie bez obciążenia dodatkowym bagażem. To także pozwala na poczucie większej swobody i lekkości.

Finanse

Kolejnym powodem jest oszczędność. W porównaniu z tradycyjnymi wakacjami, vanlife może być znacznie tańszy. Zamiast płacić za hotel, restauracje i transport, vanlife’owcy mogą gotować w samochodzie, spać w nim i jeździć nim wszędzie, co pozwala na zmniejszenie kosztów podróży.
Oczywiście nie muszą. Można co dzień stołować się w innym miejscu, spożywać posiłki w małych barach z tubylcami, poznawać nowe smaki.

Finanse mogą być również wadą te formy podróżowania, ale o tym wspomnimy poniżej.

Ekolife

Vanlife można uznać za zgodny z ekologią. W samochodzie można łatwo przenosić swoje potrzeby, co oznacza, że nie trzeba używać jednorazowych plastikowych opakowań, kupować butelek wody ani produkować dużych ilości odpadów. Dlatego w kamperach i kampervanach mamy wielorazowe zestawy naczyń i sztućców, a z uwagi na ograniczoną przestrzeń bardzo dbamy o ilość wytwarzanych śmieci.

W związku z tym, że vanlife często wiąże się z przebywaniem w otoczeniu natury, jest to idealny sposób na pozostanie w zgodzie z przyrodą. Nie wylewamy brudnej wody w miejscach do tego przeznaczonych, używamy ekologicznych płynów, mydeł i szamponów.

Bogactwo poznawania

Ostatnim, ale nie mniej ważnym powodem, dla którego coraz więcej ludzi wybiera vanlife, jest chęć odkrywania nowych miejsc i przeżywania niesamowitych przygód. Podróżowanie w samochodzie daje możliwość eksplorowania miejsc, do których nie można dotrzeć innymi środkami transportu. Podróżując vanem czy kamperem można spędzić noc w pięknym miejscu i rozpocząć dzień z cudownym widokiem. Można zatrzymać się w dzikich miejscach, obserwować dziką przyrodę, poznawać różne kultury i ludzi.

Prawdziwy vanlife „żyje” poza szlakiem. To właśnie miejsca mało popularne turystycznie mają najwięcej potencjału. To tutaj można „zagubić się” w…..

Czy Vanlife ma jakieś wady?

I tutaj trzeba napisać prawdę: ma, bo dlaczego miałby nie mieć?

Wygoda

No cóż. W busie wielkiej przestrzeni i wygody raczej nie znajdziecie. Śniadanka rano też nikt nie poda. Trzeba o wszystko zadbać samemu. Bus czy kamper mają niewielki metraż, na którym przebywa jednocześnie kilka osób. Trzeba się uczyć kompromisów i wciągania brzucha 😉 Trzeba dostosować się do posiadanej przestrzeni i do wspólnego życia na niej. Jeśli macie problem z kompromisami, ustępstwami, vanlife nie będzie dla Was, ale jeśli nie będziecie robić problemów z codziennych czynności, to na pewno uda się Wam pokochać ten styl życia.

Serwis

Serwis to najbardziej prozaiczny obowiązek karavaningowców. W każdym momencie podróży przychodzi taki moment, że w końcu zapełnia się toaleta, zbiornik wody szarej (brudnej) lub brakuje wody czystej. I tu zaczyna się dość intensywny czas poszukiwań, gdzie można taki problem rozwiązać. Niestety, najbardziej przyziemna część naszego życia może pokrzyżować najbardziej efektowne plany podróżnicze. Ale oczywiście pod warunkiem, że zrobimy z tego problem. W końcu poszukiwanie miejsca serwisu również może być ciekawym doświadczeniem, okazją do poszukiwania i poznawania. A przy okazji naprawdę można znaleźć niezłe perełki.

Koszty naprawy auta

Nieprzewidziane koszty pojawiają się głównie w przypadku awarii, choć stały serwis i amortyzacja również powinien być tutaj brane pod uwagę.

Awaria zawsze może przydarzyć i zazwyczaj pojawia się w najmniej spodziewanym momencie. Za granicą koszty lawety czy naprawy auta są zazwyczaj znacznie większe, dlatego obojętnie czym podróżujemy, warto wykupić sobie dobre ubezpieczenie Assistance. To pomoże nieco zmniejszyć wagę problemu.

Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo to bardzo ważna kwestia, gdy nocuje się „na dziko”. Zawsze trzeba przeanalizować potencjalne ryzyko i rozejrzeć się wokoło analizując, co może wydarzyć się w danym miejscu. Tak naprawdę, z doświadczenia, najmniej boimy się miejscówek totalnie dzikich, z dala od miast i atrakcji turystycznych. Wychodzimy z założenia, że w lesie lub na pustkowiu raczej nie pojawi się nikt szukający zwady. Teoria dotychczas się sprawdza 😉 i oby tak zostało jak najdłużej.

Brak wygód

To kwestia dość mocno wiążąca się z aspektem wygód wakacyjnych. W busie faktycznie nie ma ich wielu. To raczej przygoda pod znakiem simply living. Miejsca jest mało, łazienka jest mini, wody używamy mało, ale kochamy to i już!

Spróbujcie, a po jakimś czasie na 100% przyjdzie Wam do głowy myśl, jak mało faktycznie potrzebujemy do życia.

Czas

Czas stracony na poszukiwanie miejscówek na noc. Miejscówki się testuje. wiadomo, że nie każda od razu spełnia nasze oczekiwania. A to okazuje się zbyt blisko drogi, a to zbyt blisko miasta, a być może zbyt daleko. Do niektórych zwyczajnie trudno jest dojechać. I tak mija czas popołudniowych poszukiwań i tylko pojawia się pytanie: czy to wada, czy też okazja do poznania kraju?

„Przygody”

Nieprzewidziane „przygody„, które niekoniecznie mogą należeć do tych najprzyjemniejszych. Tak, tego nigdy nie da się przewidzieć. Trudno sobie wszystkie wyobrazić, ale np. choroby w podróży, zakopanie się na plaży, nocna wichura, gdy spędzasz noc na plaży, myszoskoczki, które postanowiły zamieszkać pod w ścianie vana. Zresztą wyobraźnia nie powinna tutaj Was ograniczać, bo naprawdę rozmach opcji jest ogromy.

Podsumowanie

Podsumowując, vanlife staje się coraz bardziej popularny ze względu na wolność, minimalizm, oszczędność, ekologię i możliwość odkrywania nowych miejsc. Dla wielu ludzi jest to sposób na ucieczkę od rutyny i codzienności, ale trzeba go przyjmować zawsze przez pryzmat własnych oczekiwań, możliwości i potrzeb.

Bo vanlife, choć z idei cudowny, naprawdę nie jest dla każdego, ale każdy może go spróbować i samemu wyciągnąć wnioski.

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)