Kanion Sapadere, Turcja to nie tylko morze
Turcja to nie tylko plaże. W naszej opinii jest to jeden z ciekawszych turystycznie krajów, ponieważ mnogość i bliskość różnorodnych atrakcji zapewnia odwiedzającym ten kraj, możliwość pozyskania doznań historycznych i krajobrazowych. Dlatego, prezentujemy Wam teraz Kanion Sapadere.
Wypoczywając w okolicach miejscowości Side, czy też Alanyi warto pokusić się o kilka wyjazdów krajoznawczych w pobliskie góry Taurus.
Jedną z bardzo interesujących atrakcji w tym regionie, jest kanion o dźwięcznej nazwie Sapadere.
Kanion Sapadere, jak dojechać?
Znajduje się on około 40 km od Alanyi (z Side jest to trochę ponad 100km) drogą D400 w kierunku wschodnim. Mniej więcej 20 km od Alanyi należy skręcić w lewo, w kierunku gór.
Potem należy jechać cały czas prosto, mijając kolejne małe miejscowości wioseczki. W sumie to klimat wycieczki jest taki, że nawet gdy pojawi się chwila zwątpienia co do kierunku, mieszkańcy okolicznych miejscowości na pewno wskażą właściwy kierunek.
Ostatecznie dojeżdża się do parkingu, przy którym już płynie górska rzeka zapowiadająca charakter dalszej wędrówki.
Jak wygląda Kanion Sapadere?
Po wykupieniu biletów wstępu należy podążyć kamiennym chodnikiem w kierunku kanionu. Już za pierwszym jego zakrętem widać, dlaczego ta atrakcja turystyczna jest tak dobrze oceniana przez odwiedzających.
Kanion Sapadere to niezbyt szeroki przesmyk pomiędzy wzgórzami, w dolinie którego płynie rwąca, niezbyt szeroka jeszcze w tym miejscu, rzeka.
Jeszcze kilka lat wstecz kanion był podobno całkowicie niezagospodarowany. Domyślać się należy, iż możliwość wędrówki w tym terenie była wtedy mocno ograniczona, jeśli w ogóle możliwa. Obecnie spacer odbywa się wąskimi drewnianymi platformami, które malowniczo wiją się pomiędzy skałami i nawet dodają uroku temu miejscu. Przyjemne dla oka wrażenie dodatkowo jest widoczne, gdy w kanionie jest niewiele osób, ponieważ wtedy labirynty kładek wyraźnie szkicują się na tle szarych skał.
Trasa robi niesamowite wrażenie na całej długości, surowa szarość wysokich skał, turkus wody (bo właśnie taki odcień przybiera). W obramowaniu śnieżnej spienionej piany, drzewa co jakiś czas pochylające swoje gałęzie nad kładkami i ten niesamowicie głośny szum…
Droga przez Kanion Sapadere
Na trasie drewnianych ścieżek co jakiś czas znajdują się drabinki umożliwiające zejście do wody. W celach kąpielowych i poznawczych. Woda jest lodowata, a jej temperatura, w zestawieniu z gorącem bijącym od skał daje bardzo ciekawy kontrast i zwłaszcza w dni upalne znajduje się wielu chętnych do kąpieli. Po zejściu do wody trzeba jednak bardzo uważać, ponieważ nurt jest dość silny, a niecki kąpielowe miejscami bardzo głębokie. Dlatego, na tą formę rozrywki powinny zdecydować się osoby czujące się pewnie w wodzie.
Długość kanionu to około 400m. Droga prowadzi lekkimi zakrętami lekko pod górkę, aż do jego końca, gdzie znajduje się wodospad, z którego woda energicznie i z hukiem przelewa się do wąwozu. Tam też jest koniec ścieżki, a powrót na parking odbywa się tą samą drogą.
Lokalizacja Kanionu Sapadere na mapie (nr 2)
Metryczka wpisu na temat Kanionu Sapadere
1 | opłaty | bilet normalny – 10 TL bilet ulgowy (6-12 lat) – 5 TL dzieci do 6 lat – wstęp bezpłatny Co jest fajne, można tu płacić kartą. Polecamy kartę Revolut, która umożliwia opłatę w walucie obcej, bez dodatkowych prowizji. |
2 | wejście | Obok parkingu znajduje się restauracja, no taka leśno-górska J Tutaj zazwyczaj obiady spożywają grupy wycieczkowe przybywające autokarami lub autami lokalnych biur podróży. |
4 | atrakcyjność dla dzieci (w skali 1-10) | 7, ponieważ fajnie huczy 🙂 Ale tutaj jedna uwaga: trzeba bardzo uważać na małe dzieci, gdyż barierki na kładkach mają spory prześwit i sprytni milusińscy mogą nieoczekiwanie przedostać się na ich drugą stronę. |
5 | warto, czy nie? | 10 |