czwartek, 21 listopada, 2024
BeskidyPodkarpackiePolskawg regionówwg województw

Rezerwat Prządki – przepiękne skałki koło Krosna

Rezerwat Prządki, w pełnej nazwie Rezerwat Skalny Prządki, to wyjątkowa, okraszona ciekawą legendą atrakcja przyrodnicza Podkarpacia. Utworzony został w roku 1957, na powierzchni prawie 14 ha.

Co ciekawego jest w Rezerwacie Prządki?

Przeeepiękne skały. Rezerwat obejmuje teren leśny położony na szczycie Pogórza Dynowskiego, ale malownicze położenie to nie wszystko, co może zaoferować to miejsce. Jego esencją są piękne, wyjątkowe skałki, właściwie monumenty skalne porozmieszczane na terenie rezerwatu. Skałki rozciągają się na obszarze o długości 1 km, szerokości 100-300 m.

Rezerwat Prządki

Rezerwat Prządki i jego historia

Skąd wzięły się te piękne skały? Otóż, wykształciły się w wyniku różnego stopnia reakcji na procesy niszczące, w tym wietrzenia chemiczne i mechaniczne, żłobienia, wywiewanie, rozsadzanie przez korzenie roślin. Charakterystyczną cechą skałek są nieregularne zagłębienia powierzchni, takie otworki, czy „mikrokraterki” na skałach oraz ich kształty, przypominające postaci ludzkie.

Na terenie obecnego rezerwatu już w czasach średniowiecznych istniały osady słowiańskie, o czym świadczy odkryte w tym miejscu cmentarzysko kurhanowe. Wyjątkowe kontury skał mogły stanowić dla dawnych mieszkańców elementy kultu.

Skały Rezerwatu Prządki opisywane były w literaturze dawno temu. Już w roku 1847 Maciej Bogusz Stęczyński, w swojej książce „Okolice Galicyi” opisał „… jesteśmy już wreszcie u stóp tych skał. Czarne, popękane, nagiemi barkami sterczące, dziwacznie pokrajane, z czołem łysem a pochylonem sterczą obe i nieruchomo zdają się jakby jakieś skamieniałe pomniki nie dzisiejszego świata przypatrywać się rozciągniętej pod niemi dolinie i wszystkiemu co się tam kiedyś działo i dzieje”.

Rezerwat Prządki
Skały Rezerwatu Prządki

Legendy Rezerwatu Prządki

Z rezerwatem, a właściwie z powstaniem niezwykłych skał związanych jest kilka legend.

Zbój Madej

Jedna z legend, która opowiada o bohaterach tego miejsca jest opowieść o córkach właściciela Odrzykonia. Słynęły one z urody i zamiłowania do przędzenia. Na jednym z polowań, które zorganizował ojciec dziewcząt pojawił się niezwykły rycerz, który wraz ze swoim dworem ze sobą czarownika. Pojechał on na polowanie z ojcem dziewcząt, jednak gdy późnym wieczorem myśliwi nie wracali z polowania, kobiety wraz z magiem wyszły im naprzeciw. Napadli ich wtedy źli zbójcy, wśród nich zbój zwany Madejem. Czarnoksiężnik, próbując ratować dziewczęta, w ostatniej chwili rzucił zaklęcie i zamienił w kamienie zbója oraz niestety prządki, które znalazły się zbyt blisko.

Wyścig Prządek

Inna z legend mówi, iż trzy dziewczyny z Korczyny zakochały się w pięknym młodzieńcu. Jako, że nie potrafiły dojść do porozumienia, postanowiły urządzić wyścig, który polegał na tym, iż ta, zostanie oblubienicą chłopca, która najszybciej i najpiękniej uprzędzie nici na ślubne odzienie. Prządki rozpoczęły pracę i pracowały dzielnie bez chwili przerwy. Nadszedł jednak dzień świąteczny, kiedy to praca była zakazana, jednak dziewczęta, zaślepione swoją miłością i rywalizacją, nie przerwały pracy . Aby nie gorszyć mieszkańców, ukryły się na górze, gdzie kontynuowały pracę. Niestety, zaaferowane, nie usłyszały dźwięku kościelnego dzwonu, który wzywał mieszkańców na nabożeństwo. Gdy dźwięk zabrzmiał, trzy prządki zostały momentalnie zamienione w skały i do dziś tkwią jako głazy – przestroga dla tych, którzy nie szanują dni świętych.

W nawiązaniu do legendy skały mają swoje imiona. Są tu m.in. Prządka-Baba, Herszt, Zbój-Madej. Jedna z największych skał, 18metrowa nazywa się Prządka-Matka.

Jak wyglądają skały w Rezerwacie Prządki?

Rezerwat to miejsce naprawdę malownicze. Wśród lasu wyrastają olbrzymie maczugi skalne, uformowane w ciekawe, nierównomiernie rozmieszczone konstrukcje. Widoczne są tu charakterystyczne formy: bruzdy, zagłębienia, powierzchnie gąbczaste. Spacer leśną trasą, co moment obfituje w niespodzianki, ponieważ każda kolejnych skał stanowi coraz to inne atrakcje. Są tu wysoko pnące bryły, płaskie formy, po których szczególnie chętnie wspinać się będą dzieci, dlatego na wizytę w tym miejscu warto ubrać się wygodnie 🙂

Rezerwat Prządki
Struktury korzeni

Ponadto ogromne wrażenie robią tu korzenie drzew, tworzące w podłożu niesamowite formy, ponieważ wplatają się one pomiędzy skały, jak szkielety potworów z innych planet wyłaniają się z ziemi. Wspaniałe.

Atrakcją rezerwatu jest 5 szlaków, kierujących z różnych i do rożnych atrakcji turystycznych. Spacer nie jest wymagający, a z trasą doskonale poradzą sobie zarówno osoby starsze, jak i dzieci.

LokalizacjaRezerwat Prządki znajduje się około 12 km od Krosna, pomiędzy miejscowościami Korczyna, a Czarnorzeki.
Długość tras do przejścia, to odpowiednio:– od Zamku Kamieniec do Rezerwatu Prządki i z powrotem- 4,5 km – około 3 godziny zwiedzania w obie strony
– z parkingu przy Rezerwacie Prządki i z powrotem – 2 km – około 1 godziny zwiedzania w obie strony
– z Czarnorzeki i z powrotem – 3,5 km – około 2 godziny zwiedzania w obie strony
Ponadto, trasy można łączyć i mając więcej czasu, można przespacerować się z Czarnorzek do Zamku Odrzykoń, co stanowi odległość 6 km, do przejścia w czasie ok. 4 godzin.
parkingw sumie są 3 parkingi, z których można skorzystać:
1. postoju przy Zamku Odrzykoń
2. z parkingu przy drodze 991, przy wejściu do rezerwatu
3. postoju w Czarnorzekach
wszystkie bezpłatne
wstępbezpłatny
godziny otwarciaotwarte całą dobę
strona wwwRezerwat Prządki na stronie Podkarpackie Travel – link

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)