czwartek, 21 listopada, 2024
PodlasiePodlaskiePolskaSiemiatycze i okolicewg regionówwg województw

Tokary, zabytkowy kościół w stylu podkarpackim

Tokary, to miejscowość w województwie podlaskim, w bezpośrednim pobliżu granicy z Białorusią. Odwiedzając wschodnie rejony naszego kraju, Grabarkę, Mielnik, czy Koterkę warto zatrzymać się na chwilę w maleńkiej wiosce, na której skraju znajduje się piękny już praaawie 100 letni Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Po II wojnie światowej Tokary zostały podzielone na 2 części. Część zachodnia wsi pozostała w Polsce, reszta trafiła do ZSRR. Było to o tyle kłopotliwe, że mieszkańcy wsi z jednej rodziny mieli swoje domy w różnych państwach. Kościół został po stronie polskiej, cerkiew zaś po stronie rosyjskiej. Niemniej jednak po jakimś czasie i tak zabudowania po tronie Białoruskiej zostały zniszczone, a tereny zalesione. Prawosławni mieszkańcy korzystają z cerkwi w pobliskiej Koterce, która cudem została w Polsce, ponieważ leży 450 m od granicy kraju.

Kurier Podlaski, a artykule z dnia 27.05.2009 zamieścił wywiad z Panem Romanem Jankowskim, historykiem amatorem, w którego domu podpisywano protokół kończący wyznaczanie granic i który ostatecznie podzielił wioskę pomiędzy 2 kraje, Serdecznie polecamy: Jak podzielono Tokary, czyli szczawiowa z jajkiem na pożegnanie.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowano w latach 1934-35 w stylu narodowym. Autorem projektu kościoła był krakowski architekt Wincenty Wdowiszewski i prawdopodobnie dlatego styl kościoła wyraźnie nawiązuje do architektury drewnianych kościołów Podkarpacia.

Bryła kościoła wyraźnie zarysowuje się na tle nieba, ponieważ jakiś czas temu usunięto drzewa z działki i odsłonięto budowlę.

Tokary

Tajemnicza płyta nagrobna w fundamentach kościoła

Do budowy fundamentów kościoła użyto kamieni z pobliskiego Wilanowa. Jednak znajduje się w nich coś wyjątkowego. Na tyłach kościoła w fundament wmurowana jest tablica nagrobna z 1828 roku. Napis, który na niej widnieje przyprawia o dreszcz:

Tu wzór małżeńskiej cnoty za wcześnie złożony troskliwej dobrej matki i najczulszej żony, której mąż z siedmiorgiem dzieci i przyjaciół łzy czułości nie przestanie ronić nad jej zgonem.

Przechodniu, skoro staniesz nad tym martwym głazem wspomnij, że ten jest również i Twoim obrazem. Wzbudziwszy więc tę pamięć przez czułe westchnienie odmów za duszę zmarłej Wieczne Odpocznienie.

Karolina z Turskich Czarnecka żyć przestała dnia 6 marca 1828r. licząc wieku swego lat 37.

napis na tablicy nagrobnej z 1828r., wmurowanej w fundamenty kościoła

Jak dojechać do kościoła w Tokarach?

Aby dojechać do Tokar, od strony Białegostoku, należy wyjechać z miasta w stronę Bielska Podlaskiego, dalej kierować się drogą 66 (…hmmm :)) ) na Kleszczele, a następnie skręcić w kierunku na miejscowość Klukowicze.

Kościół znajduje się zaraz po wjeździe do miejscowości, po lewej stronie drogi.

Jadąc od strony Warszawy, trzeba kierować się drogą 62 na Drohiczyn, a następnie jechać dalej prosto drogą nr 640. Skręcić trzeba dopiero w Adamowie, koło bazy PERN, czyli takich wielkich zbiorników na ropę naftową.

Informacje praktyczne dotyczące wpisu o Tokarach

1lokalizacja52.377469141464246, 23.229417632959198
2godziny otwarciateren jest dostępny przez cały czas
msze święte w dni zwykłe: 18:00 ( w sezonie zimowym 17:00), zaś w niedziele i święta: 11:00

Zwiedzanie wnętrza kościoła możliwe jest po uprzednim kontakcie z proboszczem parafii, plebania znajduje się tuż obok kościoła. Telefon na plebanię: 85 65 77 319
3atrakcyjność dla dzieci1, ponieważ dzieci generalnie słabo doceniają architekturę sakralną 🙂
4warto, czy nie?warto zatrzymać się tu na chwilę odwiedzając wschodnie rejony Podlasia

Tokary na mapie

Co ciekawego znajduje się w pobliżu miejscowości Tokary?

  • Cerkiew w Koterce, błękitna cerkiew na uroczysku (2,5 km)
  • Mielnik, piękne nadbużańskie miasto z Górą Zamkową oraz wieloma punktami widokowymi (17 km)
  • Święta Góra Grabarka, góra krzyży (21 km)
  • Kasztelik Korona Podlasia, wyjątkowa budowla kamienna, wybudowana rękoma jednego człowieka (23 km)
  • Siemiatycze (31 km)
  • Sarnaki, lej po bombie V2 i pomnik bomby wraz z historią o tym jak Polacy uratowali Londyn(36 km)
  • Ziołowy Zakątek w Korycinach, wspaniałe gospodarstwo i ziołowy ogród botaniczny (57 km)

  • Białystok znajduje się w odległości 101 km
  • Warszawa znajduje się w odległości 176 km

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)