Tokary, to miejscowość w województwie podlaskim, w bezpośrednim pobliżu granicy z Białorusią. Odwiedzając wschodnie rejony naszego kraju, Grabarkę, Mielnik, czy Koterkę warto zatrzymać się na chwilę w maleńkiej wiosce, na której skraju znajduje się piękny już praaawie 100 letni Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.
Po II wojnie światowej Tokary zostały podzielone na 2 części. Część zachodnia wsi pozostała w Polsce, reszta trafiła do ZSRR. Było to o tyle kłopotliwe, że mieszkańcy wsi z jednej rodziny mieli swoje domy w różnych państwach. Kościół został po stronie polskiej, cerkiew zaś po stronie rosyjskiej. Niemniej jednak po jakimś czasie i tak zabudowania po tronie Białoruskiej zostały zniszczone, a tereny zalesione. Prawosławni mieszkańcy korzystają z cerkwi w pobliskiej Koterce, która cudem została w Polsce, ponieważ leży 450 m od granicy kraju.
Kurier Podlaski, a artykule z dnia 27.05.2009 zamieścił wywiad z Panem Romanem Jankowskim, historykiem amatorem, w którego domu podpisywano protokół kończący wyznaczanie granic i który ostatecznie podzielił wioskę pomiędzy 2 kraje, Serdecznie polecamy: Jak podzielono Tokary, czyli szczawiowa z jajkiem na pożegnanie.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowano w latach 1934-35 w stylu narodowym. Autorem projektu kościoła był krakowski architekt Wincenty Wdowiszewski i prawdopodobnie dlatego styl kościoła wyraźnie nawiązuje do architektury drewnianych kościołów Podkarpacia.
Bryła kościoła wyraźnie zarysowuje się na tle nieba, ponieważ jakiś czas temu usunięto drzewa z działki i odsłonięto budowlę.

Tajemnicza płyta nagrobna w fundamentach kościoła
Do budowy fundamentów kościoła użyto kamieni z pobliskiego Wilanowa. Jednak znajduje się w nich coś wyjątkowego. Na tyłach kościoła w fundament wmurowana jest tablica nagrobna z 1828 roku. Napis, który na niej widnieje przyprawia o dreszcz:
Tu wzór małżeńskiej cnoty za wcześnie złożony troskliwej dobrej matki i najczulszej żony, której mąż z siedmiorgiem dzieci i przyjaciół łzy czułości nie przestanie ronić nad jej zgonem.
Przechodniu, skoro staniesz nad tym martwym głazem wspomnij, że ten jest również i Twoim obrazem. Wzbudziwszy więc tę pamięć przez czułe westchnienie odmów za duszę zmarłej Wieczne Odpocznienie.
Karolina z Turskich Czarnecka żyć przestała dnia 6 marca 1828r. licząc wieku swego lat 37.
napis na tablicy nagrobnej z 1828r., wmurowanej w fundamenty kościoła
Jak dojechać do kościoła w Tokarach?
Aby dojechać do Tokar, od strony Białegostoku, należy wyjechać z miasta w stronę Bielska Podlaskiego, dalej kierować się drogą 66 (…hmmm :)) ) na Kleszczele, a następnie skręcić w kierunku na miejscowość Klukowicze.
Kościół znajduje się zaraz po wjeździe do miejscowości, po lewej stronie drogi.
Jadąc od strony Warszawy, trzeba kierować się drogą 62 na Drohiczyn, a następnie jechać dalej prosto drogą nr 640. Skręcić trzeba dopiero w Adamowie, koło bazy PERN, czyli takich wielkich zbiorników na ropę naftową.
Informacje praktyczne dotyczące wpisu o Tokarach
1 | pinezka | https://maps.app.goo.gl/mGhveWHCByvZCVMv8 |
2 | godziny otwarcia | teren jest dostępny przez cały czas msze święte w dni zwykłe: 18:00 ( w sezonie zimowym 17:00), zaś w niedziele i święta: 11:00 Zwiedzanie wnętrza kościoła możliwe jest po uprzednim kontakcie z proboszczem parafii, plebania znajduje się tuż obok kościoła. Telefon na plebanię: 85 65 77 319 |
3 | atrakcyjność dla dzieci | 1, ponieważ dzieci generalnie słabo doceniają architekturę sakralną |
4 | warto, czy nie? | warto zatrzymać się tu na chwilę odwiedzając wschodnie rejony Podlasia |
Tokary na mapie
Co ciekawego znajduje się w pobliżu miejscowości Tokary?
- Cerkiew w Koterce, błękitna cerkiew na uroczysku (2,5 km)
- Mielnik, piękne nadbużańskie miasto z Górą Zamkową oraz wieloma punktami widokowymi (17 km)
- Święta Góra Grabarka, góra krzyży (21 km)
- Kasztelik Korona Podlasia, wyjątkowa budowla kamienna, wybudowana rękoma jednego człowieka (23 km)
- Siemiatycze (31 km)
- Sarnaki, lej po bombie V2 i pomnik bomby wraz z historią o tym jak Polacy uratowali Londyn(36 km)
- Ziołowy Zakątek w Korycinach, wspaniałe gospodarstwo i ziołowy ogród botaniczny (57 km)
- Białystok znajduje się w odległości 101 km
- Warszawa znajduje się w odległości 176 km
Województwo Podlaskie – atrakcje
Kilka słów od nas
Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.
Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!
Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!
Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!
Miłych podróży!

Koterka, błękitna perła na granicy » rzuć okiem na świat - blog podróżniczy
28 marca 2025 at 20:15[…] Kościół w Tokarach, piękny kościół w podkarpackim stylu (2,5 km) […]