PodlasiePodlaskiePolskaSiemiatycze i okolicewg regionówwg województw

Koterka, błękitna perła na granicy

Koterka to maleńka wioska położona około 2.5 km od granicy z Białorusią. Znajduje się w powiecie Siemiatyckim, w gminie Mielnik. Niniejszy wpis jednak nie dotyczy jednak samej miejscowości. Perełką tego miejsca jest maluteńka cerkiew o ciekawej historii, odległa 2 km od wsi, położona praktycznie bezpośrednio na granicy państwa. Jej pełna nazwa to Cerkiew pw. Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość, jest wyjątkowa jak sama cerkiew.

Uroczysko Koterka, miejsce cudu

Cerkiew zbudowano w roku 1912, w miejscu znanym jako Uroczysko Koterka, zwanym też Miejscem Świętym. Wiele lat wcześniej, w roku 1852, miał tu podobno miejsce cud maryjny. Zgodnie z opowieściami, w dniu święta Trójcy Świętej, chłopce Eufrozynie Iwaszczuk objawiła się Matka Boża. która zwróciła uwagę zbierającej szczaw kobiecie, iż w dniu świątecznym, zamiast pracy należy udać się do cerkwi. Przepowiedziała ona, że okoliczni mieszkańcy za swoje grzechy będą ukarani morowym powietrzem. Nakazała też, by Eufrozyna udała się do proboszcza i poleciła by wraz z parafianami modlił się o przebaczenie win. Wtedy proboszcz ustawił na uroczysku krzyż. Ostatecznie krzyż przeniesiono później na pobliski cmentarz, a w miejscu, w którym tkwił, pojawiło się niezwykłe źródełko.

Koterka Cerkiew

Budowa cerkwi

Mimo, iż cud objawienia nie został uznany przez Rosyjski Kościół Prawosławny, na miejsce zaczęli przybywać liczni pielgrzymi, Pojawiły się też informacje o uzdrowieniach związanych z tym miejscem. Ostatecznie, w 1906r., władze cerkwi wyraziły zgodę na budowę świątyni. Finansowanie budowy pochodziło z darów wiernych. I tak np. Anna Briancewa z Kazania, która podobno dostąpiła w Koterce uzdrowienia, przekazała świątyni naczynia liturgiczne, leśniczy mielnicki podarował drewno z 264 sosen. Resztę drewna, w bardzo niskiej cenę sprzedał okręg grodzieński. I tak oto powstała ta piękna cerkiew, którą pomalowano na błękitny, wyrazisty kolor. Na tle soczystej zieleni wyraźnie odcina się on w środku lasu, zaś krystaliczna woda odbija jej błękit jak lustro. Z przodu cerkwi znajduje się drewniana kładka, którą przez uroczysko dotrzeć można do bramki prowadzącej na teren cerkwi, a przy okazji zrobić niesłychanie klimatyczne zdjęcie. Już z drogi widać w jak cudownym miejscu się znaleźliśmy oraz jak wielki urok posiada to miejsce.

Koterka Cerkiew

Dlaczego prawosławne cerkwie są niebieskie?

Wiele cerkwi na terenie Podlasia ma kolor niebieski, dzięki temu są oczywiście bardzo wyraziste i atrakcyjne, niemniej jednak nie jest to powód, dla którego maluje się je właśnie na ten kolor. Otóż, według teologów, kolor niebieski symbolizuje niebo. Pomalowana na niebiesko cerkiew, to jakby niebo sprowadzone na ziemię, zaś kolor niebieski to nadzieja i tajemnica bytu. Niebieskie lub błękitne świątynie symbolizują Matkę Boską bądź Michała Archanioła.

Koterka Cerkiew

Teren cerkwi

Obok cerkwi stoi studnia z pompą, którą można nabrać wody ze źródełka. Z tyłu i z boku stoją krzyże wotywne. Cały teren przepełnia atmosfera spokoju. W świetle słonecznym błękit cerkwi rozświetla polanę pięknym światłem. Miejsce jest magiczne i nawet oprócz jego wyjątkowej historii, warto je odwiedzić, choćby dla tych paru chwil wizualnego i duchowego ukojenia.

Jak dojechać do cerkwi w Koterce?

Koterka znajduje się w województwie podlaskim, przy granicy z Białorusią. Aby dojechać do niej od strony Białegostoku należy kierować się w stronę Bielska Podlaskiego, a następnie drogą 66 na wieś Kleszczele.

Natomiast z Warszawy, należy wyjechać trasą A2 w kierunku Mińska Mazowieckiego, a następnie skręcić w drogę 697 na Sokołów Podlaski, następnie trzeba jechać już tylko prosto.

Aby podjechać do cerkwi autem, trzeba minąć kładkę prowadzącą do budynku, podjechać odrobinę dalej, a na skrzyżowaniu skręcić w lewo. Zaraz po lewej znajduje się parking i boczna brama do cerkwi, właśnie tu można zostawić samochód. Ale uwaga, po skręceniu w lewo należy uważać, ponieważ droga kończy się znakiem zakazu wjazdu, który de facto jest granicą kraju. Nie można przekraczać szlabanu, gdyż można narazić się na spotkanie z pogranicznikami i wylegitymowanie.

Informacje praktyczne dotyczące wpisu o cerkwi w Koterce

1lokalizacja52.358057 °N, 23.234185 °E
2strona wwwhttps://cerkiew1912.pl/
3godziny otwarciaNa teren cerkwi można wejść zawsze, natomiast wnętrze jest zamykane.
msza święta odbywa się w niedziele o godzinie 10.00
4komunikacja/dojazdwłasny środek transportu
5atrakcyjność dla dzieci4, jest to raczej atrakcja do osób dorosłych
6warto, czy nie?naprawdę warto

Gdzie znajduje się Cerkiew pw. Ikony Matki Bożej Wszystkich Strapionych Radość?

Co znajduje się w pobliżu cerkwi w Koterce?

  • Kościół w Tokarach, piękny kościół w podkarpackim stylu (2,5 km)
  • Mielnik, piękne nadbużańskie miasto z Górą Zamkową oraz wieloma punktami widokowymi (16 km)
  • Święta Góra Grabarka, góra krzyży (20 km)
  • Kasztelik Korona Podlasia, wyjątkowa budowla kamienna, wybudowana rękoma jednego człowieka (21,5 km)
  • Siemiatycze (30 km)
  • Sarnaki, lej po bombie V2 i pomnik bomby wraz z historią o tym jak Polacy uratowali Londyn(35 km)
  • Ziołowy Zakątek w Korycinach, wspaniałe gospodarstwo i ziołowy ogród botaniczny (60 km)

  • Białystok znajduje się w odległości 104 km
  • Warszawa znajduje się w odległości 173 km

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)