Szlak Dębów Królewskich w Puszczy Białowieskiej
Puszcza Białowieska to nasze dziedzictwo. Chętnie odwiedzana, ale cały czas tajemnicza i wielu miejscach niedostępna, przyciąga rzesze turystów, którzy chcą choć na maleńką chwilę, wkraść się w jej serce. Choć do samego serca pewnie nie trafią, ponieważ jest skrzętnie ukryte w prastarych zakamarkach, mogą leciutko zajrzeć w jej zakamarki. Na terenie puszczy wyznaczone zostały bowiem szlaki turystyczne, które umożliwiają poznanie charakterystycznych punktów tego terenu oraz dotknięcie atmosfery wiekowego lasu. Jedną z takich tras jest Szlak Dębów Królewskich.
Stara Białowieża
Ścieżka przyrodniczo-edukacyjna o nazwie Szlak Dębów Królewskich znajduje się na terenie uroczyska Stara Białowieża. Jak wskazuje nazwa, to właśnie tu miejscu znajdowała się pierwotna miejscowość. Trasę, w latach 1977-1979, wyznaczył niejaki Jacek Wysmułek, leśniczy, który wraz z żoną wyszukał w uroczysku Stara Białowieża grupę kilkusetletnich dębów i nazwał je imionami królów. Co ciekawe ten sam leśniczy był pomysłodawcą innej, bardzo popularnej w Białowieży, ścieżki, zwanej Żebra Żubra.
W roku 2005, w korzeniach zwalonego dębu znaleziono fragmenty kafli i wypalonej gliny. Stało się to przyczynkiem do rozpoczęcia prac archeologicznych, które potwierdziły istnienie w tym miejscu zabudowań mieszkalnych. Znaleziono bowiem elementy fundamentów i ślady pieców. Według wyników badań ludzie żyli tu mniej więcej od końca XV w do drugiej połowy XVI w.
Co więcej, ozdobne elementy pieca wskazują na to, że stał tu budynek osoby zamożnej. Ocenia się, że mógł być to dwór myśliwski króla Zygmunta Augusta, który pełnił też funkcję noclegów i popasu dla wielu królewskich przejazdów na trasie Kraków-Grodno-Wilno.
Atrakcyjności miejscu dodaje fakt, iż z końcem roku 2022 Nadleśnictwo Białowieża przeprowadziło modernizację szlaku. “Dostał” on nową kładkę i 15 nowych tablic edukacyjnych. Na nich opisane są postacie kolejnych królów, którzy odwiedzali Puszczę Białowieską.
Spacer wśród królów
Historie opisane na kolejnych tablicach nie są tylko sucho podanymi faktami. To ciekawie skomponowane opowieści, które tłumaczą jak ważnym miejscem na mapie Polski była i jest Puszcza Białowieska i jak silne więzi łączyły władców z jej terenem. Dość powiedzieć, że na 18 władców zasiadających na tronie naszego kraju, aż 11 odwiedziło Puszczę Białowieską, zarówno podczas przejazdów, jak i podczas polowań.
Oprócz opisu wydarzeń historycznych, na tablicach, znajdziemy wiele ciekawostek, czyli np. to, że Władysław Jagiełło odwiedził puszczę ponad 40 razy, że chronił się w puszczy przed pandemią i że złamał tu nogę podczas polowania. Zygmunt II August o mały włos nie zginął tu w konfrontacji z niedźwiedziem. Kolejni królowie zakładali wsie tworząc tzw. ogrody do polowań. Częstotliwość ich wizyt, przystanki przejazdem, polowania, wyraźnie wskazują integralną więź kolejnych władców z potężną puszczą.
Obecnie, ścieżka to drewniana kładka w formie pętli, otoczona puszczańskimi zaroślami i potężnym drzewostanem. Dęby wznoszą się po jej bokach prezentując potężne, długie konary. Są potężne, piękne, takie dumne i silne.
Mniej więcej w połowie trasy zbudowana jest niewielka platforma widokowa, skąd można podziwiać widoki doliny rzeki Łutownia.
Ze Szlaku Dębów Królewskich nie zejdziecie bezpośrednio w las, nie znajdziecie też tutaj jakichś wyjątkowych atrakcji, ale tak naprawdę całkiem nie o to tu chodzi Chodzi spacer w miejscu, gdzie niegdyś spacerowali nasi królowie, w miejscu, które było ważne wiele setek lat temu, i które nadal robi wrażenie.
Otwórzcie umysł, pozwólcie swojej wyobraźni podążyć królewskim szlakiem.
Gdzie znajduje się Szlak Dębów Królewskich?
Do szlaku można dotrzeć jadąc od strony Białowieży do miejscowości Pogorzelce. Tuż za nią, na rozstaju dróg najpierw zobaczycie parking, a gdy skręcicie w prawo, napotkacie spory parking przy Szlaku Dębów Królewskich. Jeśli chodzi o odległości jest to około 1.7 km od Pogorzelcy, 7.8 km od samej Białowieży.
Szlak Dębów Królewskich na mapie
Informacje praktyczne
Gdzie zostawić auto?
Bardzo fajny parking znajduje się tuż za miejscowością Pogorzelce. To duże miejsce parkingowe, gdzie co poniektórzy decydują się nawet na nocleg kamperem. Koordynaty parkingu: 52°43’52.2″N 23°47’24.9″E
Tuż obok wejścia na szlak, to znaczy obok kasy, również znajduje się kilka miejsc do pozostawienia aut.
Ile kosztuje wizyta na Szlaku Dębów Królewskich?
Wstępna Szlak Dębów Królewskich w Białowieży jest płatny. Bilet wstępu należy kupić w budce przy wstępie na szlak. W związku z tym, że teren jest dzierżawiony prywatnej firmie. To ona zajmuje się utrzymaniem stanu technicznego szlaku, bilety należy zakupić właśnie u niej.
ceny: bilet normalny kosztuje 10 zł, bilet ulgowy – 4 zł.
Długość trasy spacerowej
Spacer Szlakiem Dębów Królewskich nie jest długi. Cała pętla ma długość około 780 m, więc jest naprawdę krótka i przyjemna.
Godziny otwarcia
Trasa dostępna jest 24 godziny na dobę. Zimą również można udać się tu na przyjemny spacer.
Pogoda w Białowieży
Jeśli planujecie wizytę w Białowieży, sprawdźcie prognozę i pogody i nie dajcie się zaskoczyć nieprzychylnej aurze. My używamy Accuwather i polecamy.
Szlak Dębów Królewskich – dostępność
Trasa jest łatwo dostępna zarówno dla rodzin z wózkiem dziecięcym, małych dzieci, jak i osób niepełnosprawnych. Jej umiarkowana długość, dobrze przygotowane podłoże oraz brak wzniesień, stanowią gwarancję wygodnego dostępu dla osób z ograniczonymi możliwościami ruchowymi i rodzin z małymi dziećmi.
polub nas i bądź na bieżąco