piątek, 20 września, 2024
EuropaMazowieckieMazowszePolska

Centrum Pieniądza NBP. Czy dasz radę unieść sztabkę złota?

Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka – aktualizacja – styczeń 2024

Jak wyglądały monety za czasów króla Władysława Łokietka? Czy sztabka złota jest ciężka? Ile zajmuje 2 mln złotych w 10 złotowych banknotach? Ile ważyła najcięższa moneta? Na to i na wiele innych pytań można znaleźć odpowiedź w bardzo ciekawym miejscu Warszawy. Dokładniej w Narodowym Banku Polski, który proponuje przyjemną rozrywkę dla wszystkich, pragnących dowiedzieć czegoś więcej na temat zawartości naszych portfeli, zarówno w ujęciu pojedynczych banknotów, jak i szeroko rozumianych systemów finansowych.

W roku 2016, NBP utworzył Centrum Pieniądza im. Sławomira Skrzypka, w którym można dotknąć bliżej tematyki finansowej, od czasów historycznych, po dzisiejsze zagadnienia. Na przestrzeni około 2 tys. m. kw. zebrano ponad 10 tys. eksponatów.

Centrum zlokalizowane jest w siedzibie NBP przy ulicy Świętokrzyskiej, w Warszawie. Aby dostać się do środka, trzeba wejść w główną bramę NBP i od razu skierować się na schody po lewej stronie. Od pracownika recepcji dostaniecie oraz karty magnetyczne, które stanowić będą później “klucz”do wyjścia oraz pamiątka po wizycie. Przed przekroczeniem wejścia trzeba jeszcze prześwietlić bagaże i przejść przez bramkę kontrolną, a potem można udać się już do szatni 🙂

Po centrum przemieszczać jest się bardzo łatwo. Trasa dobrze prowadzi od sali do sali. Dodatkowo na wszystkich piętrach obecni są bardzo uprzejmi pracownicy centrum, którzy nie tylko “kierują ruchem”, ale też ciekawie opowiadają i demonstrują działanie eksponatów.

Centrum wypełnia mnóstwo interaktywnych ekspozycji, eksponatów z całego zakresu wieków, pogrupowanych w 16 kategorii tematycznych, rozlokowanych na 3 poziomach budynku.

Historia pieniądza

W pierwszej kolejności odwiedzamy sale pt.:

  • Spotkanie z pieniądzem,
  • Antyk – średniowiecze -nowożytność,
  • Systemy bankowe,
  • Ulica bankowa,
  • Bank centralny,
  • Gabinet numizmatyka,

gdzie możemy poznać cykl rozwoju pieniądza w kolejnych przedziałach czasowych. Możemy dowiedzieć się czym płacono w minionych wiekach na terenie całego świata, ile ważyła najcięższa moneta świata i sprawdzić czy damy radę ją unieść. Na ulicy bankowej dowiemy się kto był założycielem banku, co to jest banki centralny, oraz zwiedzimy gabinet z piękną prezentacją polskich monet, z czasów praktycznie wszystkich władców Polski.

Centrum Pieniadza NBP dawne pieniądze

I naprawdę aż nie chce się opisywać szczegółowo co zawierają poszczególne sale, ponieważ jest tu taka różnorodność pomysłów, eksponatów i sposobów ich prezentacji, że gość przez cały czas jest zajęty poznawaniem.

Ogromna ilość monet, dawne środki płatnicze, zasady działania giełdy czy komisji papierów wartościowych, przyszłościowe sposoby płacenia, historia bankowości, omówienie pojęć związanych z finansami… ehhh… to naprawdę potężna dawka wiedzy.

Jak wygląda falsyfikat? – sprawdź w Centrum Pieniądza

Następnie przechodzimy do chyba 2 najfajniejszych sal centrum, czyli do Laboratorium autentyczności, gdzie możemy zweryfikować autentyczność posiadanych przez nas banknotów, dowiedzieć się jak są zabezpieczone oraz zabawić się w rozpoznawanie fałszywek. Skarbiec to z kolei miejsce, które najbardziej działa na naszą wyobraźnię. Wchodzimy do niego przez zakratowane drzwi, obok których widzimy wielkie drzwi do skarbca, demonstrujące ich konstrukcję i zasadę działania. Dalej jest tylko fajniej, bo docieramy sztabki złota, którą możemy spróbować podnieść i okazuje się, że jest zaskakująco ciężka. Na ścianie ze skrytkami dzieci mogą pograć w gry interaktywne, a nieco dalej mają możliwość obejrzenia wnętrza furgonetki do transportu pieniędzy, czy zobaczyć jak wygląda 2 mln w 10cio złotowych banknotach.

Centrum Pieniądza, czy komuno wróć?

Dla starszych gości ciekawe mogą okazać się również sale z naszej niedalekiej przeszłości, tj.:

  • sala Wojny,
  • sala PRL,
  • Upadek komunizmu,

gdzie możemy opowiedzieć naszym potomkom o denominacji i pokazać jak wyglądały wycofane już banknoty. Naprawdę, naszym dzieciom trudno obecnie wyobrazić sobie, że zarabialiśmy w milionach, chleb kosztował prawie 7 tys. zł i że nie można było nic kupić bez kartki żywnościowej. Cenna lekcja historii.

Centrum Pieniadza NBP

Giełda papierów wartościowych w naszych rękach

A potem wracamy do teraźniejszości i przez automatycznie otwierane drzwi wkraczamy na teren giełdy papierów wartościowych do sali Giełda i rynki finansowe, gdzie NAPRAWDĘ jesteśmy w centrum zarządzania finansowym światem…. no i możemy sobie zadzwonić dzwonkiem na rozpoczęcie giełdy (głośny jest!).

Później poznajemy nowoczesne systemy płatnicze. Możemy tu zaprojektować swoją kartę płatniczą, zobaczyć jak działa wewnątrz bankomat. A gdy szukamy interesujących danych: dowiedzieć się jak przedstawia się obecnie ilość transakcji elektronicznych w Polsce i Europie. Ciekawostką będzie też informacja na temat ilości przestępstw elektronicznych, czy unii walutowych i gospodarczych.

No i kolejna fajna sala: Twórca i produkcja pieniądza, w której dowiemy się wszystkiego na temat produkcji monet i banknotów. Można również wydrukować sobie własny banknot pamiątkowy.

Ostatnia sala to już poetycka prezentacja pieniądza w sztuce.

Propozycja centrum pieniądza to możliwość bardzo przyjemnego spędzenia czasu dla starszych i młodszych. W przypadku dzieci wydaje się, że minimalny wiek, to jakieś 10 lat. Jest to oczywiście zależne od rozwoju dziecka :)). Natomiast wiek maksymalny jest praktycznie bez ograniczeń. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Podobne centrum widzieliśmy w Wilnie, ale temu warszawskiemu przyznać należy palmę pierwszeństwa jeśli chodzi o ilość eksponatów oraz prezentację treści.

Czy warto odwiedzić Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie?

Polecamy. Odwiedziliśmy centrum już kolejny raz i nie tylko nie nudziliśmy, ale z zaciekawieniem obejrzeliśmy ponownie całą ekspozycję. Raczej nie jest to miejsce dla malutkich dzieci, ponieważ trudno mówić o rozrywce stricte dziecięcej. Ale naprawdę, dorośli znajdą tu nie tylko ogromną dawkę wiedzy, ale i strefę historii pieniądza, gdzie z pewnością, z zainteresowaniem powrócą do czasów dzieciństwa i denominacji.
Centrum Pieniądza odwiedzimy prawdopodobnie jeszcze nie raz. Być może ekspozycje nie zmieniają się zbyt często, ale materiał informacyjny jest tu tak olbrzymi, że ani chwili nie będzie okazji się tu nudzić.

Gdzie znajduje się Centrum Pieniądza NBP?

Znajdziecie je przy ul. Świętokrzyskiej 11/21, w Warszawie.

W jakich godzinach czynne jest Centrum Pieniądza NBP?

Centrum Pieniądza NBP w poniedziałki jest nieczynne. W pozostałe dni działa w następujących godzinach:

  • wtorek-środa: 10-18
  • czwartek: 10-20
  • piątek-niedziela: 10-18

Czas zwiedzania zajmie Wam około 2 godzin, aczkolwiek wydaje się, że spokojnie możecie tam spędzić i więcej czasu.

Uwaga: ostatni zwiedzający wchodzi do Centrum Pieniądza NBP na 60 minut przed jego zamknięciem

Ile kosztuje wstęp do Centrum Pieniądza NBP?

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule jest bardzo korzystna, ponieważ wstęp do Centrum Pieniądza NBP jest całkowicie bezpłatny.Linki dosrony

link do strony Centrum Pieniądza NBP

oficjalna strona: https://www.cpnbp.pl/


polub nas i bądź na bieżąco


to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)