Wieża Eiffla w Rumunii

wieża Eiffle'a

Wieża Eiffla w Rumunii brzmi nieprawdopodobnie, czyż nie? W końcu najsłynniejsza wieża znajduje się w Paryżu, więc o co chodzi? Rozwiązanie zagadki jest dość proste.

Otóż na świecie znajduje się ponad 80 kopii tej nieprawdopodobnej budowli, a jedna z nich, o dziwo, stosi sobie wśród pól Rumunii. Naprawdę. Co więcej, nie znajduje się w centrum miasta, w jakimś uczęszczanym miejscu, nie. Można zobaczyć ją wśród pól na obrzeżach miasta Slobozia, w południowo-wschodniej Rumunii, 130 km od Bukaresztu.

Jak powstała wieża Eiffla w Rumunii?

Wieża Eiffla w Rumunii znajduje się na prywatnym terenie. Powstała na terenie parku rozrywki (Hermes Holiday Park) wybudowanego przez jednego z pierwszych po 1989 roku rumuńskich miliarderów, Ilie Alexandru,

Inwestor kompleksu miał jednocześnie fantazję, rozmach i pieniądze. Kompleks rozrywkowo turystyczny przybrał formę teksańskiego miasteczka, wzorowanego na rancho z popularnego w latach 70tych i 80tych, serialu „Dallas”. Podobno zbudował tam nawet kopię farmy Southfork.

W czasach świetności na terenie parku znajdowało się zoo, basen, teatr i ogrody. Organizowane były wyścigi konne,a w 1996 roku znalazło się też miejsce dla wieży Eiffla.

Park przyciągał wielu odwiedzających, do czasu, gdy w roku 1997 Alexandru aresztowano za oszustwo, unikanie podatków i skazany na 12 lat więzienia. Wyszedł za dobre sprawowanie, ale w roku 2010 zmarł na udar w wieku 58 lat.

Park został zamknięty, a teren przeszedł na własność banku, większość atrakcji została ostatecznie zamknięta. Taki obraz tego miejsca zastaliśmy i my.

wieża Eiffla w Rumunii

Wieża Eiffla w Rumunii, stan obecny

Na terenie parku nikogo obecnie nie widać. Trudno nam oszacować, czy to stan permanentny, ale podczas naszej wizyty właśnie tak było. Wjechaliśmy z drogi krajowej 2A, po czym po kilkusetmetrach przejechaliśmy przez bramę z ogromnym napisem Hermes. Kiedyś to był brama do nieba, obecnie smutna pamiątka dawnej świetności.

Na terenie parku można dostrzec dowody dawnej świetności. Pozostały ciekawe, teksańskie budynki, bardzo ładna jest aleja wzdłuż której ustawione są kamienne rzeźby.

Aleja prowadzi do betonowego planu, przy którym stoi ONA. Rumuńska wieża Eiffla.

Wysoka na 54 metry, wybudowana w skali 1:6. Stoi obecnie za płotem z siatki, ale widać, że niegdyś można było na nią wejść. Co więcej, podobno była podświetlana, choć te czasy już minęły.

Tuż obok wieży znajduje się spory betonowy plac, gdzie można zatrzymać się autem. Sama wieża jest ogrodzona metalowym płotem i wejść na nią nie można, ale i tak wygląda fajnie.

Mimo dość smutno wyglądającej okolicy, atrakcja jest przyjemna w odbiorze. Mimo tego, że stoi praktycznie w krzakach i mimo tego, że naprawdę wygląda na opuszczoną. To ciekawe uczucie stać w szczerym polu u podnóża wieży Eiffla 🙂

wieża Eiffla w Rumunii

Ktoś, kto wymyślił i wykonał konstrukcję naprawdę miał polot i fantazję. Zbudował wśród zarośli replikę naprawdę przypominającą oryginał. Jeśli będziecie w pobliżu, zajrzyjcie tu.


Informacje praktyczne

ile kosztuje wstęp do wieży Eiffla w Rumunii? | wstęp na teren dawnego parku rozrywki jest bezpłatny
adres | sama wieża znajduje się przy strada Baraganuliu, ale można z drogi krajowej 2A kierować się na Ranczo Hermes, adres: Bulevardul Matei Basarab 77, Slobozia 920072, Rumunia. Wtedy dojechać można na parking u stóp wieży.
wieża Eiffla na mapie | https://maps.app.goo.gl/r8enUzMSeWTMWcJ76
współrzędne geograficzne | 44°33′27″N 27°19′59″E


polub nas i bądź na bieżąco


to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)