Labirynt na Cyprze? Tak labirynt Muntyana

labirynt

Wszystko się mówi o Cyprze, że słoneczny, że piękny, że gorący i ciekawy. Ale żeby ktoś wspominał, że można znaleźć na nim labirynt to się nie spotkaliśmy 😉 a jest, niezbyt może przypominający labirynt Ariadny, która po rozciągniętej nici uciekała od minotaura, ale jest. To labirynt Muntyana.

Czym jest labirynt Muntyana?

To instalacja artystyczna. Jej autorem jest Pavel Muntyan, który w roku 2015, na brzegach klifów, stworzył 3 okręgi, w których wyrysował linie układające się w labirynt.

Co mają oznaczać te konstrukcje? Czy pełnią jeszcze jakąś funkcję? Tego nie wiemy, ale bez wątpienia jest to ciekawostka na mapie Cypru.

Jak wygląda labirynt Muntyana?

Po dotarciu do labiryntu, w większości zwiedzających najpierw pojawia się lekkie zdziwienie, ponieważ nasza wyobraźnia jednak podpowiadała pewnie, że będzie tutaj jakiś las lub przynajmniej wyższa konstrukcja. A mamy przed sobą dużą otwartą przestrzeń wypełnioną różnego typu obiektami. To raczej płaskie formy, które układają się na zielonej trawie równiny.

labirynt

Przed naszymi oczami ukazuje się łąka, na której stworzono i ustawiono różnego rodzaju konstrukcje. A to formy kamiennego okręgu niczym Stonehenge, a to instalacje roślinne. Jednak jakby głównym elementem są faktycznie spore, jasne koła z narysowanymi liniami labiryntu. Nie próbowaliśmy po nich chodzić, raczej przyjrzeliśmy się z boku, ale wyobrażam sobie, że z wysokości (np. z drona) koła przy morzu muszą wyglądać znakomicie.

labirynt
klifowy brzeg

Widoki

Labirynt Muntyana to nie jedyny powód, dla którego zachęcamy do wizyty przy Melanda Beach. Z brzegów klifu rozciągają się piękne widoki na białe klify i żółte skały wypłukiwane przez turkusową wodę. A ten wiatr rozwiewający włosy. Tu jest ślicznie!

Melanda Beach

Przed wyjazdem zadbaj o…


ubezpieczenie, bo wiadomo, że nigdy nie wiadomo

Podróżowanie to nie tylko przyjemność, ale także pewne ryzyko. Nawet najstaranniej zaplanowane wczasy mogą przynieść niespodziewane sytuacje, które mogą zrujnować nasze plany. Wypadki się zdarzają, od drobnych urazów po poważne zachorowania. Koszty leczenia za granicą mogą być astronomiczne, a brak ubezpieczenia może prowadzić do ogromnych wydatków. Karta EKUZ, którą oczywiście należy posiadać, pokrywa zazwyczaj część kosztów, ale to dodatkowe ubezpieczenie turystyczne pomoże nam pokryć wszystkie koszty, zapewniając dostęp do odpowiedniej opieki medycznej bez stresu finansowego.
My nigdy nie ruszamy się w zagraniczną podróż bez wykupienia dodatkowego ubezpieczenia turystycznego. Jego zakres zależy od formy podróży, ale mamy je zawsze. To tylko dodatkowe kilkadziesiąt złotych za osobę, które przy całości kosztów wycieczki naprawdę już niewiele znaczy, ale korzyści przynieść może mnóstwo. Ale żeby nie podejmować decyzji pochopnie proponujemy przejrzenie ofert ubezpieczenia w popularnej wyszukiwarce Rankomat.

parking w pobliżu lotniska

Zazwyczaj na lotnisko przyjeżdżamy samochodem, który chcielibyśmy pozostawić w dobrych warunkach i niezbyt wysokiej cenie. Proponujemy Ci skorzystanie z wyszukiwarki parkingów przy wskazanym przez Ciebie lotnisku.
Sam zdecyduj, który i w jakiej odległości lub cenie wybierzesz. Po prostu skorzystaj z wyszukiwarki Parklot.

wielowalutową kartę płatniczą

Jeżeli zastanawiasz się jeszcze, w jaki sposób będziesz płacić za swoje zakupy, naprawdę polecamy, byś zastanowił się nad wyrobieniem wielowalutowej karty płatniczej Revolut.
Co więcej, Revolut zapewni Ci możliwość przechowywania środków aż w 36 walutach na jednym koncie wielowalutowym. Nie musisz zakładać dodatkowych kont walutowych, nie musisz przelewać pieniędzy między kontami. Podróżuj do woli, a płacić będziesz po dobrym kursie, w lokalnej walucie, którą będziesz mieć zawsze pod ręką.

wynajem auta na miejscu

My bardzo lubimy podróżować lokalną komunikacją miejską. Ma w sobie wiele uroku i pozwala bliżej poznać reguły danego kraju. Ale, niestety, nie zawsze jest wystarczająca. Czasem nasz plan zwiedzania obejmuje kierunki odlegle od siebie, czasem jest bardziej napięty i w takim wypadku komunikacja miejska zwyczajnie nie daje rady.
W takich wypadkach zawsze korzystamy z wypożyczalni aut. Szukamy samochodów niewielkich, ponieważ jeździmy we trójkę, ale zawsze, ale to zawsze z pełnym ubezpieczeniem, tzn. takim, które znosi udział własny w razie wypadku lub kradzieży pojazdu oraz, w którym nie płacimy w przypadku rozbicia lusterek, szyby, czy uszkodzenia opony.
Jeżeli szukasz więc strony, na której porównasz ceny aut do wypożyczenia oto Discovercars. Znajdź opcję najbardziej optymalną dla siebie.


Szemrząca plaża przy labiryncie Muntyana

Z brzegu cyplu, po prawej stronie, widać plażę z sypkich, ciemnych kamieni. Wygląda ładnie, ale to co ją wyróżnia to dźwięk. Bo tę plażę słychać 🙂 Szum wody zagłuszany jest tu szelestem przesypujących się kamieni. Pod wpływem fal kamienie przewalają się jeden pod drugim wydając cudowny, nawet dość głośny szum. Przyznam, że można zasłuchać się w tym dźwięku i naprawdę wyobrażam sobie, że relaks jest tu znakomity.

szemrząca plaża przy labiryncie Muntyana

Jak dojechać do labiryntu Muntyana?

Labirynt Muntyana znajduje się mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Limassol (33 km) a Pafos (41 km). Jadąc autostradą od strony Limassol należy zjechać w Avdimou. Droga powoli poprowadzi w stronę plaży Melanda.
Do plaży jednak nie dojeżdżamy, bowiem ciut wcześniej na rozwidleniu trzeba pojechać w prawo. Tutaj jednak musimy zwrócić uwagę, że droga tu jest raczej nierówna. To taka szutrowo-kamienista polna droga, więc jeśli jedziecie autem z wypożyczalni (które mają ograniczenia co do podróży „poza szlakiem”), warto pozostawić auto gdzieś na poboczu, przy rozwidleniu.
Dalej można podejść pieszo, ponieważ nie jest daleko.

mapa atrakcji Cypru

Zobacz atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca na mapie Cypru.

Wyszukaj miejsca, które możesz zobaczyć wg ich lokalizacji.

kliknij tu lub na obrazek by przejść do szczegółowego widoku mapy >>

mapa Cypru



Kilka słów od nas

Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.

Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!

Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!

Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!

Miłych podróży!


to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)