W północno-wschodniej Polsce nie ma gór, do Tatr jest daleko, więc trzeba sobie radzić z tym co jest, a jest nieźle 🙂 bo jest na przykład Piękna Góra Rudziewicz.
W góry na Mazury
Na terenie Mazur Garbatych, w pobliżu miejscowości Gołdap znajduje się góra o wysokości 272 m n.p.m. Nie jest to może wysokość zawrotna, ale jak na lokalne warunki i tak dość pokaźna. Jej właściwa nazwa to Góra Gołdapska, powstała jako część polodowcowych Wzgórz Szeskich. Rozpościera się z niej piękny widok na okoliczne wzgórza, dlatego miejscowi nadali jej lokalną nazwę – Piękna Góra.
Ciekawostka: w latach 70tych i 80tych Stok Piękna Góra nazywany był Zakopanem Północy.

Stok narciarski Piękna Góra Rudziewicz
Zimą Piękna Góra staje się rajem narciarzy ponieważ działa tu ośrodek wypoczynkowo-sportowy Piękna Góra Rudziewicz.
Całkowita długość udostępnionych tras to prawie 2000 metrów. Są odpowiednio naśnieżane i zagospodarowane. 4 trasy mają sztuczne oświetlenie, przy czym najdłuższa z nich ma 650 m. Trasa początkująca ma 350 m. U podnóża stoku znajduje się zajazd, w którym można zanocować, by mieć bliżej do stoku. Od tej strony na szczyt wjechać można kolejką krzesełkową. Na pozostałe stoki wjeżdża się wyciągami orczykowymi.
U podnóży trasy niebieskiej znajduje się budynek, a w nim niewielka wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz bar z lokalnymi przekąskami i kominkiem. Można tu też rozgrzać się od środka grzanym winem, odpocząć przy stolikach na świeżym powietrzu, czy posiedzieć przy ognisku.

Kawiarnia obrotowa na szczycie
Na szczycie Pięknej Góry znajduje się fajna atrakcja. To obrotowa kawiarnia. W budynku o kształcie spodka działa kawiarnia z podłogą obrotową. Wnętrze kawiarni się obraca się o 26- stopniu w ciągu 50 minut, a siedzący przy stolikach klienci, rozkoszując się smakiem kawy, herbaty, czekolady czy gofra podziwiać mogą piękną panoramę okolicy.

Obecnie, podobno, kawiarnia działa w w weekendy. Ostatnio nie sprawdzaliśmy, więc godziny otwarcia musicie zweryfikować sami 🙂

Legenda o Pięknej Górze
Dawno temu na Pięknej Górze stał zamek, w którym mieszkał bardzo okrutny i zły władca. Czynił on bardzo dużo złego w okolicy, ale miał córkę, o niezwykle dobrym sercu, która starała się naprawiać jego potworne czyny.
Gdy ich ilość się nasiliła, pewnego dnia zamek w tajemniczy sposób zapadł się do wnętrza góry. Od tamtej pory co 100 lat po godzinie 4.00 na górze ukazuje się podobno dziewica, która czeka na ocalenie.
Znalazł się podobno jest mieszkaniec Gołdapi, który widząc przechadzającą się na górze postać, postanowił ją ocalić. Kobieta poprosiła go, by wziął ją na plecy i uciekał w kierunku miasteczka, jednak by nie oglądał się za siebie.
Niestety straszne odgłosy za plecami sprawiły, że zapomniał o tym warunku i się obejrzał. W tym samym momencie odgłosy i kobieta zniknęły.
Śmiałek tak bardzo przejął się swoją porażką, że popadł w depresję i wkrótce umarł.

Aktualny cennik stoku narciarskiego Piękna Góra Rudziewicz
Kiedyś wszystkie informacje znaleźć można było na stronie internetowej, ale obecnie aktualny cennik umieszczany jest na profil FB: profil FB Piękna Góra Rudziewicz

Czy warto odwiedzić stok Piękna Góra Rudziewicz?
Ośrodek wypoczynkowo-narciarski w Gołdapi to bardzo przyjemne miejsce. Ludzi jest tu nieco mniej niż w bardziej popularnym Szelmencie, a miejsce jest naprawdę klimatyczne. Odwiedzający parkują auta tuż przy wypożyczalni i kierują się szybciutko na stok. Ludzi nie jest dużo, a i rotacja jest spora, więc do orczyków czeka się stosunkowo niedługo.
Lubimy tu jeździć. Długość i trudność trasy nie są być może powalające, ale miejsce i klimat sprawiają, że będziemy tu bywać częściej.
Przydatne linki
- kamera online
- profil FB Piękna Góra Rudziewicz
- schemat tras narciarskich Piękna Góra Rudziewicz
- Strona Gołdapi
Co zobaczyć w okolicy
- uzdrowisko Gołdap i tężnie
- Mosty Kolejowe Botkuny
- Piramida w Rapa
Kilka słów od nas
Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.
Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!
Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!
Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!
Miłych podróży!

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)