Wieża widokowa w Uhowie to swego rodzaju nowinka na mapie turystycznej Województwa Podlaskiego. W czerwcu 2023 roku, otwarto tu całkiem nową wieżę widokową. Celem było zwrócenie uwagi na turystyczne walory tej części województwa oraz zaprezentowanie przyrodniczego piękna nadnarwiańskich terenów.
Wieże widokowe jakby magnesem przyciągają turystów. Trudno wyczuć, czy przyzywa ich chęć przeżycia dreszczyku emocji, gdy po lekkich stopniach wznoszą się coraz wyżej nad poziom ziemi, czy też wdrapują się na nie, by poczuć wiatr we włosach, czy zobaczyć ziemię z perspektywy ptaka. Pewnie każdy miałby inną teorię na ten temat. Niemniej jednak pewne jest w tym wypadku to, że im wyższa wieża, tych chętniej ją odwiedzamy.

Uhowo to mała wieś w pobliżu miejscowości Łapy, 26 km na południowy-zachód od Białegostoku.
Skonstruowana tu wieża widokowa wznosi się dość wysoko ponad korony drzew. Nic dziwnego, gdyż ma 44 metry wysokości i obecnie jest najwyższa w województwie. Wybudowana została na terenie Narwiańskiego Parku Narodowego.
Jak wygląda wieża widokowa w Uhowie?
Wieża wykonana jest ze stali i drewna. Na górę wchodzi się po kręconych, ale dość szerokich stopniach. Wejście jest wygodne, schody szerokie. Mimo dość dużej wysokości wchodzi się sprawnie i bez większego zmęczenia.

Co kilka kondygnacji znajduje się pięterko. Zamontowano na nich a to tablicę edukacyjną, a to barometr, by zobaczyć jak zmienia się ciśnienie przy wzroście wysokości. Na ostatnim piętrze znajdują się 2 lunety, przy pomocy których, bezpłatnie, można przybliżyć sobie oglądany krajobraz.
W bezpośrednim sąsiedztwie wieży powstały ścieżki edukacyjne, można zmierzyć długość swojego skoku z susami różnych zwierząt. Można też zapoznać się z działaniem zegara słonecznego, dowiedzieć o życiu lasu. Z tych opcji skorzystają głównie dzieci, ale i dorosły może poczytać sobie co nieco.

Teren jest duży, zadbany. Potencjał jest widoczny, więc być może w jakimś czasie powstanie tu np. jakiś plac zabaw. Zobaczymy. Obecnie jest tu wiata, w której można pobiesiadować przy ognisku.
Czy warto zobaczyć wieżę widokową w Uhowie?
W sumie wszystko jest pięknie, wieża jest piękna, teren jest piękny i Narwiański Park Narodowy pięknym jest również. I wszystko by naprawdę super zagrało, gdyby wieża była wybudowana w miejscu, z którego dałoby się ową Narew dobrze zobaczyć. A tak nie jest.

Widoki rzeczywiście są niezłe, ponieważ możemy podziwiać z góry las, pola, pobliskie miejscowości. Jednak chciałoby się, by jednak w dole wiła się błękitna rzeka. To naprawdę dałoby efekt wow.
Jest, jednak jak jest, i w sumie jest na tyle dobrze, że można zajrzeć do Uhowa i wdrapać się na wieżę.

Wieża widokowa w Uhowie, jak do niej dojechać?
Wieżę zobaczycie z daleka, ponieważ wyraźnie wyłania się ponad drzewa. Jadąc od strony Białegostoku, trzeba dojechać do świateł przed Uhowem. Tam skręcić w prawo w osiedle domków i kilka razy skręcić w uliczkach. Na szczęście na skrzyżowaniach, na płotach umieszczono billboardy wskazujące drogę. A potem dalej drogą szutrową wprost do lasu na bezpłatny parking tuż przy samej wieży.
Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, czy też przydał się w planowaniu wycieczki, dodaj nam energii do tworzenia kolejnych wpisów. Postaw nam poranną kawę, choćby tę najmniejszą, aczkolwiek najbardziej energetyczną 🙂 Dla Ciebie to niewiele, a nam pomoże to w tworzeniu kolejnych treści i być może znowu napiszemy coś, co Ci się przyda. Z góry dziękujemy Ci za wsparcie!
Godziny otwarcia
Miejsce jest dostępne przez całą dobę.
Ile kosztuje wstęp na wieżę widokową w Uhowie?
I tutaj mamy bardzo przyjemną wiadomość, ponieważ wstęp na wieżę jest bezpłatny.
pinezka | https://maps.app.goo.gl/97Misonaxa5jz3kVA
Województwo Podlaskie – atrakcje
Kilka słów od nas
Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.
Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!
Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!
Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!
Miłych podróży!

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)