Kalinówka Kościelna

Kalinówka Kościelna

Kalinówka Kościelna to mało znana, bo maleńka wieś w województwie podlaskim. Dlaczego więc o niej piszemy? Otóż dlatego, że znajduje się w niej stary, zabytkowy kościół pw. św. Anny i zabytkowy lamus.

Drewniany kościół św. Anny w Kalinówce Kościelnej

XVII wiek w Kalinówce Kościelnej był stuleciem, w którym Mikołaj Radziwiłł, wojewoda wileński, ufundował drewniany kościółek. W roku 1511, w Goniądzu, podpisał on dokument, który uposażał nową parafię. Ostateczną datą, w której zaistniała parafia był natomiast rok 1534.

Kalinówka Kościelna

Czas i los nie szczędziły kłopotów kościołowi. Ucierpiał on podczas wojen ze Szwecją, następnie został odbudowany, natomiast w roku 1761, gdy czasie pożaru wsi spłonął wraz z archiwum i plebanią. Ówczesny proboszcz podjął się odbudowy i trwała ona do roku 1776. Powstały kościół zbudowano z drewna modrzewiowego i służy mieszkańcom do dziś.

Otoczony jest murem z kamieni polnych. Wchodzi się do niego przez bramę, która jest jednocześnie dzwonnicą.

Sama budowla ma kształt prostokątny. Nie posiada wysokich wież, tak charakterystycznych dla kształtu znanych nam kościołów. Jedynie w centralnej części dwuspadzistego dachu znajduje się niewielka wieżyczka przykryta kopułką z krzyżem. Bryła kościoła jest prostokątna i prosta, oszalowana pionowymi deskami, wybarwionymi kolorami czasów.

Kościół jest dostępny dla zwiedzających z zewnątrz i podczas nabożeństw.

Lamus

W tym samym czasie odbudowano, stojący obok kościoła, lamus, czyli dwukondygnacyjny drewniany budynek gospodarczy. Służył on niegdyś do przechowywania sprzętu gospodarczego, narzędzi, zboża, żywności. Lamus jest drewnianym domem, o dwóch piętrach, a każde z jego pięter osłonięte jest podcieniami, które ładnie urozmaicają kształt bryły budynku.

Kalinówka Kościelna

W 1927 roku budynek przeszedł renowację. Wtedy to dokonano ciekawego zabiegu i obrócono go o 90 stopni względem poprzedniej orientacji. Dlaczego? Niestety, nie wiemy.

Obecnie lamus to swoista izba regionalna, takie lokalne mikro muzeum. Mieszkańcy Kalinówki postarali się o zachowanie jego pierwotnego przeznaczenia magazynu gospodarczego i teraz stanowi swego rodzaju symbol wiejskiej architektury drewnianej.

Kalinówka Kościelna

To nie skansen, to autentyczny budynek gospodarczy, o który dbają mieszkańcy wsi. To oni dbają o to miejsce i to oni doposażyli je w pamiątki z czasów swoich przodków. Znajdują się tu więc wiekowe krosna, kołowrotki, tradycyjne ozdoby, a także meble, narzędzia. Wystrój wygląda tak, jakby gospodarze wyszli przed sekundą na pole. Nawet przed wejściem wiszą ich paltoty z kożucha.

Kalinówka Kościelna

Na ścianie umieszczony został fragment pamiętnika mieszkańca Kalinówki Kościelnej, pana Apanowicza, który opisuje szczegółowo dzieje gminy. Naprawdę warto zapoznać się z jego zapiskami.

Wstęp do lamusa jest wolny i bezpłatny. Warto jednak wesprzeć jego utrzymanie poprzez wrzucenie kilku złotych do skarbonki. Polecamy, ponieważ fajnie jest wspierać lokalne inicjatywy.

Kalinówka Kościelna

pinezka | https://maps.app.goo.gl/1v118JnyUn5pUADb7

Jeśli ktoś planuje wycieczkę na Podlasie i lubi podróże „poza szlakiem”, Kalinówka Kościelna z pewnością powinna znaleźć się na liście mniej typowych miejsc do odwiedzenia. To miejsce położone w ładnej okolicy, pełne tradycji, o swoistej prostocie, historii i lokalnej kulturze, które z pewnością zostawi dobre wrażenie.

Kalinówka Kościelna, co zobaczyć w okolicy?


Kilka słów od nas

Kochani,
Jeżeli spodobał się Wam niniejszy wpis, a informacje, które zawiera uznaliście za choć odrobinę przydatne, podzielcie się swoją opinią w komentarzu. Sporo pracujemy nad artykułami, a każda informacja zwrotna, spostrzeżenie lub pomysł jest dla nas OGROOOOMNĄ motywacją i znakiem, że nie robimy tego bez sensu.

Prosimy również, kliknijcie w link do naszego FB (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Facebook’u), polubcie profil, a informacje o nowych wpisach wpłyną Wam automatycznie. My dzięki temu również odrobinkę się upowszechnimy. O to samo prosimy w przypadku naszego IG (link do profilu Rzuć Okiem na Świat na Instagramie), bo trochę nam się te kanały zbyt wolno rozwijają 😉 Cóż, nie jesteśmy orłami sociali, więc każde wsparcie nam się przyda. Opowiadajcie o nas. Dziękujemy Wam z góry!

Jeżeli macie w sobie żyłkę włóczykijów, to w części Vanlife’owej uzupełniamy relacje i trasy naszych podróży kampervanem „Dukatkiem”. Jeżeli jesteście ciekawi opisów dłuższych wyjazdów, to będziemy je sukcesywnie dodawać w sekcji Van4Life. Zapraszamy!

Chcemy tutaj również powiedzieć, że wszystkie materiały na blogu są naszego autorstwa (chyba, że podpisaliśmy to inaczej) i udostępniamy je bezpłatnie. Zwłaszcza zachęcamy do zajrzenia do sekcji Porady i dodatki, gdzie budujemy powoli bazę przydatnych treści. Są to już obecnie mapy atrakcji, Dziennik Małego Podróżnika, Quiz wiedzy o Podlasiu, a będzie ich więcej 🙂
Blog utrzymujemy z własnej kasy, choć próbujemy się wspierać wpływami z reklam automatycznych i współpracy afiliacyjnej. Jeśli zdarzają się nam artykuły sponsorowane, są one wyraźnie podpisywane. Musimy jakoś dorobić na hosting i domenę 😉 dlatego zrozumcie, jeżeli w trakcie czytania pojawiać się Wam będą reklamy lub linki do naszych partnerów. Pamiętajcie, na kliknięciu nie tracicie w żaden sposób, jak również nie zwiększają się Wam ceny usług. My natomiast możemy dostać niewielką prowizję jeżeli klikniecie link lub dokonacie przez niego zakupu. To wszystko!

Miłych podróży!


Województwo Podlaskie – atrakcje

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)