Valletta to nie tylko muzeum zabytków na świeżym powietrzu. To również podziemna historia miasta, która rozpoczyna się wraz powstaniem Valletty i trwa aż do II wojny światowej, a dzieje się tuż pod powierzchnią ulic i chodników, na których toczy się życie, mieszkańcy piją drinki w barach, turyści odwiedzają muzea i zabytki. To Valletta Underground.
zobacz na Malcie
→ Malta: Marsaxlokk | Klify Dingli | St Peter’s Pool | Mdina i Rabat | Blue Grotto | Popeye Village | plaża Ghajn Tuffieha | Coral Lagoon | Mosta Dome | Malta zimą, czy warto? | San Anton Gardens | Valletta | Valletta Underground | Malta National Aquarium | 14 miejsc, które warto zobaczyć na Malcie
→ Gozo: Dwejra Point | Inland Sea | Wied il-Ghasri | Prom na Gozo | Plaża Ramla Bay | Salt pans, panwie solne na Gozo | Jaskinia Tal-Mixta |
Pod chodnikami Valletty
Pod miastem znajduje się potężny system tuneli, do których zwiedzania chcemy was obecnie zaprosić. Atrakcja zwana jest Valletta Underground i organizowana w ramach Heritage Malta (Dziedzictwo Malty).
Tunele pod Vallettą rozciągają się na ogromnym terenie. Obecnie większość z nich albo nie jest jeszcze odkryta, bądź też nie jest udostępniona do zwiedzania ze względów bezpieczeństwa. Znajdują się bowiem pod ważnymi obiektami Valletty, czyli na przykład pod budynkiem Parlamentu, Konkatedrą św. Jana, czy pod Central Bank of Malta. Można sobie wyobrazić, jak łatwy byłby podkop do tych miejsc w miękkiej skale, na której stoi Valletta.
Do zwiedzania udostępniony jest stosunkowo niewielki odcinek oraz duża cysterna, jednakże wystarcza to by poczuć atmosferę i skalę podziemnego miasta.
PRAKTYCZNIE…
nie przepłacaj na wymianie pieniędzy w kantorach i bankomatach. Załóż kartę wielowalutową Revolut
sprawdź ceny i zarezerwuj sam pobyt lub opcję All inclusive na wakacje.pl
poszukaj noclegu na booking.com
zobacz, czy znajdziesz fajne auto dla siebie. Sprawdź ceny aut w znanej wypożyczalni Discover Cars
wybierz najlepszą ofertę i zarezerwuj parking przy lotnisku na Parklot.pl
Valletta Underground, historia podziemi
W roku 1566, rok po Wielkim Oblężeniu, rozpoczęła się budowa wielkiej Valletty, jej budowniczowie musieli przewidzieć wiele aspektów funkcjonowania. Oprócz cech warowni, miasto musiało posiadać zabezpieczenie wody, żywności oraz drogi przemieszczania wojsk.
Rycerze św. Jana przygotowali wszystko perfekcyjnie. Pod Vallettą powstał system tuneli, korytarzy, szamb, tajnych przejść i cystern wodnych.
Okres II wojny światowej przyniósł inne zastosowanie podziemi. Malta była najbardziej zbombardowanym państwem w czasie II wojny światowej. Zrzucono na nią 17.000 ton bomb. Strach przed śmiercią sprawił, iż mieszkańcy chronili się pod ziemią. Było ich tam 38.000. Początkowo przebywali tam siedząc na długich i wąskich tunelach, z czasem dobudowali do nich maleńkie pomieszczenia, jakby pokoiki.
Stanowiły one dla jakby namiastkę domu i zapewniały odrobinę prywatności. Życie pod ziemią było okropne. Bez odpowiedniej wentylacji, w tłumie i ciemnościach. O potrzebie poczucia choćby namiastki normalności świadczą chociażby rzeźby i figurki świętych na ścianach tuneli. O rozgoryczeniu, czy frustracji – rysunki związane z wojną, rysowane odręcznie na ścianach.
Gdzie kupić bilety do Valletta Underground?
Rezerwacja biletów na Valletta Underground odbywa się przez Internet, na stronie Heritage Malta. Bilety kupuje się tu na konkretny dzień i godzinę wejścia. W ciągu dnia (przynajmniej zimą) dostępne są 4 godziny wstępu.
Zwiedzanie odbywa się w małych 10-12 osobowych grupach, więc dzienna liczba miejsc jest mocno ograniczona.
Mniej więcej na 30 minut przed wybraną przez Was godziną trzeba przyjść do Muzeum Archeologicznego w Valletcie i w kasie okazać zakupione bilety. Tam przywita Was przewodnik, który rozdaje czapki z latarkami-czołówkami, następnie całą grupą ruszacie przez Triq Ir-Repubblika, w stronę Konkatedry św. Jana. Tam, przy wyjściu z niej przewodnik odkrywa pokrywę w chodniku i schodkami schodzicie do podziemi Valletty.
Zaczyna się przygoda.
Spacer odbywa się wąskimi tunelami. Przewodnik kolejno opowiada o życiu w tunelach, prezentuje sposoby jakie wykorzystali mieszkańcy by przetrwać w potwornych warunkach, a na końcu wycieczki wyświetlany jest film opowiadający o trudach czasów wojny. Po drodze można nawet zobaczyć tajne wejście do Konkatedry św. Jana, przez które uciekali rycerze oraz niewiarygodnie potężną cysternę na wodę. A wszystko to w klimacie ciemności oraz korzeni przebijających się przez skały Valletty.
Czas zwiedzania to około 1 godzina.
Godziny wstępu
- tylko dni: poniedziałki, środy, niedziele
- dostępne godziny: 10.00, 11.00, 12.00, 13.00
Wstęp dla osób powyżej 12 lat. Nie można wchodzić w butach na obcasach lub klapkach (tak jest zapisane w zasadach, ale nie wiemy, czy jest to przestrzegane, niemniej jednak na pewno trudno jest w takich butach się tam poruszać).
Ceny biletów do Valletta Underground
- dorośli powyżej 18 lat: 15 euro
- seniorzy: 10 euro
- studenci: 10 euro
- młodzież 12-17 lat: 10 euro
Podsumowanie
Valletta Underground nie jest może atrakcją, która wyrywa z butów jak dla przykładu Konkatedra św. Jana, jednakże wizyta w podziemiach miasta również może być ciekawa. Jeśli spacerując tunelami pomyślicie, iż nad Wami toczy się życie, ludzie spacerują Triq Ir-Repubblika, turyści zwiedzają najpiękniejsze zabytki miasta, klimat udziela się podwójnie.
polub nas i bądź na bieżąco
to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)