piątek, 20 września, 2024
BułgariaEuropa

Obzor, zamiast Słonecznego Brzegu?

Największe i najbardziej znane kurorty Bułgarii to znane Złote Piaski oraz Słoneczny Brzeg i wielu turystów co roku korzysta z uroków tych miejscowości dedykowanych do zabawy i wakacyjnego relaksu. Jednak duża rzesza podróżników poszukuje również wypoczynku w miejscowościach mniejszych, gdzie po zmroku zapada cisza, a światła restauracji wygasają powoli około północy. Takim miasteczkiem jest Obzor, który stanowi doskonałą alternatywę wypoczynkową dla osób, które chciałyby spędzić wakacje w Bułgarii, ale unikają wielkokurortowego zgiełku.

Miejscowość Obzor jest niewielkim miasteczkiem, położonym mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Burgas, a Varną, w zatoce pomiędzy przylądkiem św. Atanasa, górami Stara Zagora na zachodzie, a przylądkiem Emona na południu. Znajduje się w bułgarskim “złotym środku”, czyli w centralnej części wybrzeża Morza Czarnego na terenie Bułgarii. Dodatkowo, charakteryzuje największą w Bułgarii liczbą słonecznych dni w roku oraz bardzo wysoką ilością jodu w powietrzu.

Jest miastem o bogatej historii, tradycji i potencjale turystycznym, ale jednocześnie ciągle zachowuje urok cichego i kameralnego kurortu.

Obzor w historii

Według zapisów historycznych, miasto istniało już 3 tys. lat temu. Najpierw jako osada Traków, następnie jako greckie Heliopolis (miasto Słońca), a później jako lokalizacja rzymskiej świątyni Jowisza. Co ciekawe, do dzisiaj pozostałości greckiego Heliopolis i rzymskiej świątyni są dziś rozmieszczone w parku w centrum miasta.

W pobliżu miasta wiele lat po panowaniu Greków i Rzymian, Bułgarzy wybudowali twierdzę Kozyak, do której obecnie przejść się można pieszo.

Obzor obecnie

Poza sezonem liczba mieszkańców miasteczka wynosi około 2 tys. osób, natomiast w sezonie zwiększa się kilkukrotnie.

Sezon w miasteczku rozpoczyna się praktycznie z początkiem lipca. Około 20 czerwca w Obzor nie widać jeszcze wielu straganów i wakacyjnego życia, wszystko dzieje się jeszcze kameralnie i powoli. Jednak, gdy kalendarz zmierza ku lipcowi, pojawiają się już pierwsze oznaki letniej gorączki. Otwierają się sklepy z “firmowymi” towarami, stoiska z naleśnikami, fastfoodami, pojawia się nawet niewielkie wesołe miasteczko.

W mieście nie ma praktycznie dyskotek. Co prawda jest kilka pozostałości po takich atrakcjach, ale wyraźnie nie utrzymały się one na arenie gospodarczej.

Obzor – plan miasta

Plaże Obzor

Plaże w Obzor rozciągają się na długości 10 km. Na całej długości są szerokie na 20-60 metrów i piaszczyste. Morze jest płytkie, w większej części dość wolno schodzące w głąb.

Podzielona jest na 3 części:

  • plaża Chevdar – wykorzystywana na potrzeby obozu dla dzieci;
  • plaża Centralna – oceniana jako najczystsza i najpiękniejsza plaża Bułgarii, rozciągająca się na długości ok. 3.5 km. Swoim gościom oferuje wszelkie udogodnienia: leżaki i parasole (płatne), przebieralnie, bary, sporty wodne, strzeżona; Na całej długości plaży jest kilka barów plażowych, m.in. uroczy bar Captain vis-a-vis hotelu Suneo Helios Beach. Późną nocą ruch i tam zanika. W weekendy pracują dłużej. W sezonie pewnie częściej.
  • plaża Irakli – położona najbardziej na południu, obejmuje obszar od Smrikite do Emine, nie posiada infrastruktury oprócz domków wypoczynkowych w prostym stylu. Leżaki i parasole są płatne.

Plaża podzielona jest na sektory, na których dyżurują ratownicy, ale również można skorzystać z oferty sportów wodnych lub pograć na przygotowanych boiskach do siatkówki plażowej.

W regularnych odstępach wybudowane zostały przebieralnie i ustawiono toalety.

Spacery brzegiem morza

Wzdłuż całej plaży centralnej, na północy od wysokości stadionu i ponad kilometr na południe ciągnie się deptak wybudowany wzdłuż plaży. Jego usytuowanie sprzyja wieczornym spacerom i delektowaniu się urokiem miasteczka. Wzdłuż deptaku rozlokowały się bary i restauracje, gdzie można skosztować bułgarskich wyrobów i cieszyć wspaniałą panoramą na Morze Czarne. Bardzo ciekawie pomyślane jest zejście od strony miasta na plażę, gdzie zamontowano kolorowe zjeżdżalnie dla dzieci.

Na terenie miasta znajdują się sympatyczne domki-wypożyczalnie książek oraz metalowe pojemniki na plastikowe nakrętki. W ogóle, sporo rzeczy wydaje się zorientowanych na mieszkańców, tych stałych i tymczasowych.

Obecnie Obzor to miasto kontrastów budowlanych – powstało kilka dużych, nowoczesnych hoteli, ale sporo jest w dalszym ciągu porzuconych budynków (nawet przy samej plaży), nadających się obecnie raczej do rozbiórki, a nie adaptacji. Mimo wszystko, wygląda na to, iż Obzor z brzydkiego kaczątka wkrótce przekształci się we wspaniałego łabędzia 🙂

Centrum miasta Obzor

Centrum miejscowości, to prawdę powiedziawszy jeden plac z wieżą zegarową i fontanną. Zegar miejski ma wysokość 12 m i jest symbolem miasta Obzor. Na placu spotkać można kilka klimatycznych restauracji i barów. W tym jeden, jakby z czasów Freda Flinstona i pozostałych jaskiniowców.

Od placu odchodzi kilka uliczek, gdzie na klientów czekają restauracje, bary, lodziarnie oraz sklepy z pamiątkami i ciuchami.

Park

Dość znaczącym punktem na mapie miasta jest park położony tuż przy samej plaży, pomiędzy hotelem Suneo Helios Beach, a stadionem miejskim.

Zajmuje on obszar około 20 tys. m.kw. i obsadzony został wieloma gatunkami drzew. Wiele z nich obecnie jeszcze rośnie, jednak i tak jest to miejsce bardzo przyjemne.

Na jego terenie są place zabaw, punkty wymiany książek, fontanna, letni teatr, w formie amfiteatru rzymskiego, a wzdłuż alejek podziwiać można pozostałości starożytnego miasta Heliopolis i rzymskiej świątyni Yupiter.

Nieopodal parku, w roku 2013, odkryto jeszcze jedno stanowisko archeologiczne. Otóż, pomiędzy budynkami mieszkalnymi, w trakcie prac budowlanych odkopano pozostałości po termach rzymskich. Łaźnie zostały wybudowane w połowie V w. i używane były do końca VI w.

Wykopaliska znajdują się obecnie mniej więcej naprzeciwko hotelu Suneo Helios Beach.

Zakupy w Obzor

Większość sklepików w Obzor rozlokowała się wzdłuż drogi krajowej Varna-Burgas. Są to raczej stragany, na których zakupić można bluzki, bluzeczki, koszulki, spodnie, torby, portfele… największych światowych marek :). Oczywiście nie są to produkty oryginalne, jednak wielu turystów decyduje się uprzyjemnić sobie pobyt przywiezieniem koszulki Gucci. Sklepy o podobnym asortymencie znajdują się również w okolicach placu głównego oraz na drodze prowadzącej do plaży.

Sklepy spożywcze znajdują się praktycznie co krok. Oczywiście, te położone bliżej plaży mają ceny nieco wyższe. Ogólnie, ceny w Obzor są niższe niż w Słonecznym Brzegu, ale i tak wyższe niż w większej odległości od wybrzeża.

Gotówka czy karta?

Jadąc do Obzoru warto zabrać ze sobą euro w postaci gotówki lub kartę kredytową. W banku znajdującym się w centrum miasta kurs był najbardziej korzystny, jednak zauważyliśmy, iż najbardziej atrakcyjny był w Nesebar (o dziwo!).

Dobrym rozwiązaniem jest wyrobienie sobie przed wyjazdem karty Revolut, która pozwala na dokonywanie płatności bo korzystnym dla nas kursie. link do usługi: https://www.revolut.com/pl-PL/

Niestety, w Bułgarii, w większości obiektów turystycznych, płatność kartą jest niemożliwa, więc należy zaopatrzyć się w gotówkę.

Komunikacja w/do/z Obzor

Autobusem z Obzor, taniej i ciekawie 🙂

Bardzo popularnym w Bułgarii środkiem transportu międzymiastowego są autobusy. Dworzec autobusowy w Obzor znajduje się w sumie nieopodal centrum miasta, kierując się w stronę Burgas, tuż przy drodze międzymiastowej E87, na skrzyżowaniu z ulicą Rila. Dość łatwo go rozpoznać, z powodu jego owalnego kształtu.

Bilety można kupić w jednej z dwóch kas dworcowych (nie jest obojętne w której 🙂 ale panie mile podpowiadają), zaś rozkłady jazdy autobusów naklejone są m.in. na szybie dworca.

Najbardziej popularnym kierunkiem turystycznej podróży autobusowej z Obzoru jest Słoneczny Brzeg, gdzie turyści odwiedzają świetny aquapark oraz Nessebar – miasto wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Cena biletu do Słonecznego Brzegu lub Nessebar to 6 lev/osobę. Czas podróży z Obzor do Słonecznego Brzegu to 45-50 minut, zaś do Nessebar leżący tylko trochę dalej – ok. 1h.

Rozkład jazdy z dworca w Obzor w kierunkach Słoneczny Brzeg i Nessebar (czerwiec 2019):

  • Obzor-Słoneczny Brzeg: 07.00, 07.30, 08.00, 08.30, 09.00, 09.30 10.00, 10.30, 10.50, 11.00, 11.30, 12.00, 12.30, 13.00, 13.30, 14.00, 15.00, 15.30, 15.35, 16.00, 16.20, 17.00, 18.00, 19.00, 19.40.
  • ObzorNessebar: 09.30, 11.00, 12.30, 13.30, 17.00, 19.00.
  • Słoneczny Brzeg-Obzor: 15.45, 17.00, 18.15, 18.40, 20.40.
  • Stary Nessebar-Obzor: 15.30, 18.00.

Autobusy do Nessebar jeżdżą przez Słoneczny Brzeg.

Wypożyczenie auta w Obzor – łatwe, czy nie?

Z uwagi na to, iż Obzor znajduje się pomiędzy dwoma dużymi miastami i mniej więcej w centralnej części wybrzeża pełnego miejscowości wypoczynkowych, stanowi bardzo dobrą lokalizację wypadową do zwiedzania. Odległości od większych sąsiadujących miejscowości, to:

56 km do Varny, 35 km do Słonecznego Brzegu,41 km do Nesebaru, 104 km do Sozopola. To fakty, reszta zależy od wyobraźni.

Auto wypożyczyć można w wielu miejscach. Reklamy wypożyczalni znajdują się praktycznie wszędzie. Są również wypożyczalnie niskobudżetowe, ale z tymi doświadczenia nie mamy.

wkrótce: na co zwrócić uwagę wypożyczając samochód?

Generalnie, w trakcie sezonu wakacyjnego, może pojawiać się problem z wynajęciem auta z tańszej klasy. Jest to opcja najczęściej wybierana przez turystów, dlatego mogą wystąpić trudności z ich dostępnością. Dlatego więc warto dopytać się u wypożyczających lub przez stronę internetową.

Wypożyczalnie, które wypożyczają auta w Obzor, to m.in.:

Sieciowe wypożyczalnie posiadają swoje przedstawicielstwa rozmieszczone w uczęszczanych miejscach. Takie przedstawicielstwa w Obzor znajdują np. przy parku miejskim, zaraz obok stadionu, lub przy drodze międzymiastowej, na wylocie na Varnę.

Wypożyczalnie nie zawsze, a właściwie zazwyczaj nie są z Obzoru, jednak nie jest to wielkim problemem, gdyż podstawiają auto pod hotel i spod hotelu je potem odbierają.

Praktycznie każdorazowo, oprócz opłaty za wypożyczenie, wypożyczalnie żądają kaucji za auto. Nie należy się dziwić, gdyż Bułgaria znajduje się na kontynencie i kradzież samochodu, a następnie wyjazd z kraju byłby tutaj dość łatwy. Chcecie wypożyczyć samochód? pewne sprawy trzeba zaakceptować.

Należy pamiętać, iż w mieście od godziny 8.00 do 22.00 obowiązuje strefa płatnego parkowania.

a może pojeździć po Obzor, rowerem?

a i owszem, da się. W sumie miejsc do jazdy jest stosunkowo niewiele, można się pokręcić po uliczkach miasta lub nadmorskim deptaku. Wycieczki rowerowe do sąsiednich miejscowości niestety przebiegać musiałyby drogą międzymiastową, bez ścieżki rowerowej, co przy obecnym ruchu byłoby mało przyjemne.

Rowery wypożyczyć można w hotelach usytuowanych nieopodal parku miejskiego: Suneo Helios Beach i Hotel Riu Helios Bay.

Koszt wypożyczenia roweru w Obzor, to (aktualne na VI.2019):

  • 1 godzina: 6 lev
  • 3 godziny: 15 lev
  • 1 dzień – 20 lev
  • 2 dni- 35 lev

komunikacja… konna 🙂

Po Obzor pojeździć też można dorożką. Stacjonują one na ulicy przy parku miejskim. Cen i trasy niestety nie znamy, gdyż jakoś nie ciągnie nas ku tej formie poznawania miasta, aczkolwiek na przestrzeni kilku dni widzieliśmy trochę turystów, którzy korzystali z tej formy transportu.

W okolicy Obzoru

Odpoczywając w Obzor można zapoznać się również z ciekawymi miejscami znajdującymi się w pobliżu:

3 komentarze do “Obzor, zamiast Słonecznego Brzegu?

  • W Obzor byłem w czerwcu roku 2014 i obecnie od 11 do 18 czerwca 2024 . Byłem w dużych
    hotelach , w tym roku hotel miał 750 gości więc liczba turystów wielokrotnie przewyższa liczbę mieszkańców . W czasie naszego pobytu na mieście były pootwierane sklepiki z różnymi ciuchami pamiątkami , niemal wszystkie .
    Nie wszyscy zwiedzają okolice mając w hotelu baseny i All Inclusive . Z naszego resortu Sunrise mogliśmy dojechać do Obzor busem lub iść plażą i za hotelem Helios Bay skręcając w lewo doszliśmy
    do centrum .

    Odpowiedz

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)