piątek, 20 września, 2024
EuropaPolskaWarmińsko-mazurskie

Wilczy Szaniec, Wilcze tajemnice – kwatera Hitlera w Gierłoży

Jakie tajemnice kryje Wilczy Szaniec w Gierłoży? Co robił tam Adolf Hitler? Jak zakończyła się historia tego miejsca? Oto nasze wspomnienia…

Czy ktoś z nas zastanawia się codzień nad tym jakie piętno wyryła na naszych terenach II wojna światowa, jak blisko jej świadectw w dalszym ciągu żyjemy?
Znaki historii odciśnięte są w wielu miejscach, ale jest kilka punktów, które wyjątkowo wyraźnie odznaczyły się na mapie historii.
Jednym z nich jest Wilczy Szaniec w Gierłoży (Wolfsschanze) czyli kwatera Adolfa Hitlera, w której okrutny Kanclerz Niemiec przebywał niemało, bo 2,5 roku i gdzie miał miejsce jeden z ponad 40 nieudanych zamachów na jego życie.

Wilczy Szaniec

Wilczy Szaniec i jego historia

Kwatera powstała, aby Hitler mógł z niej dowodzić wojskami podbijającymi ZSRR. Położona jest na skraju wsi Gierłoż, ok. 8 km od Kętrzyna. Na terenie Wilczego Szańca znajdowało się ok. 80 obiektów konstrukcji trwałej i 100 baraków, które umieszczono w dogodnej lokalizacji, tuż obok bagien chroniących przed przeciwnikami.

Jej nazwa pochodzi od pseudonimu Hitlera, którym był właśnie “wilk”.
Kwatera przygotowywana  była przez wiele lat z wielką starannością. Stosowano tam zaawansowane i zróżnicowane techniki maskowania, by nikt z powietrza nie mógł dostrzec mieszkańców.

Hitler w Wilczym Szańcu przebywał od 1941 do 1944 roku i przyjmował tam wielu swoich popleczników.

Wilczy Szaniec – zamach

Jednak,  jednym z bardziej znaczących i działających na wyobraźnię wydarzeń, które miały miejsce w Wilczym Szańcu, był nieudany zamach na Adolfa Hitlera.
W dniu 20 lipca 1944 młody oficer, Claus von Stauffenberg, w baraku narad podłożył teczkę z bombą. Umieścił ją pod stołem narad, a sam opuścił budynek pod pretekstem wykonania pilnego telefonu.

Niestety teczka przeszkadzała w pracach,  i jeden  z uczestników narady wsunął ją pod stół za masywną nogę . To, oraz fakt, iż w baraku było mnóstwo okien, sprawiło, iż siła wybuchu została zorientowana w inną stronę niż stał Adolf Hitler. Zginęły wtedy 3 osoby, ale obiekt zamachu został tylko ranny w rękę.
Sam Claus von Stauffenberg został schwytany w Berlinie i w 1944 został zabity. Historię tego wydarzenia przedstawiono w Hollywoodzkiej produkcji z Tomem Cruisem pt. “Walkiria”.

Następnie, w roku 1944, w związku z faktem zbliżających się wojsk radzieckich, po ucieczce Hitlera z kwatery, podjęto decyzję o zniszczeniu kwatery. Dlatego też bunkry wysadzano ogromnymi ilościami trotylu, tak, że ich fragmenty zostały rozrzucone wiele metrów od budowli.
Mieszkańcy okolicznych miejscowości wspominali długo wielki huk i wybuchy.

Miejsce zamachu jest obecnie wyróżnione pomnikiem.

Obecnie na terenie kwatery możemy oglądać praktycznie pozostałości dawnych budynków. Do bunkrów wchodzić nie można, ale oglądając je z zewnątrz i tak działa na wyobraźnię grubość ich murów. Bardzo oddziałującym na wyobraźnię jest barak składujący chemikalia, gdzie do dnia obecnego odczuwa się silnie duszący zapach prawdopodobnie trujących substancji.

Wilczy Szaniec

W niektórych barakach urządzony wystawy tematyczne dotyczące wydarzeń II wojny światowej oraz tych związanym z terenem północnej Polski.

Na terenie działa również obecnie kino, gdzie wyświetlane są filmy dot. historii tego miejsca (w cenie biletu).


Zwiedzanie Wilczego Szańca

Są 2 opcje zwiedzania:

po pierwsze: na własną rękę dla osób, które znają historię lub lubią wędrować własnym tempem i z własnymi myślami. W takim przypadku można pobrać aplikację na smartfona przygotowaną przez Lasy Państwowe, gdzie znajdzie się mapa, opis budynków oraz kilka questów.
po drugiej: z przewodnikiem (co gorąco polecamy), który poprowadzi nas przez meandry historii i ciekawostek związanych z tym miejscem.
Przewodników znaleźć można z lewej strony parkingu, obok wyraźnie zaznaczonej wiaty. Koszt takiego zwiedzania, to przy grupach 10 osobowych: ok. 6 zł / osobę.
Czas zwiedzania z przewodnikiem to ok. 1,5 godz. ale oczywiście nikt nikogo z terenu nie wygania i można (tak jak i my) zrobić kolejną rundkę, już indywidualnie.
Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika również w innych językach niż polski.

Wyprawę można sobie również zorganizować jako przejazd wojskowymi pojazdami historycznymi, które to pojazdy docierają m.in. do tzw. III strefy. Ulotki dotyczące tej formy zwiedzania rozdawane są wraz z biletami.

Na zwiedzanie Wilczego Szańca warto zabrać:

  • wygodne obuwie, gdyż wędruje się ścieżkami leśnymi, wzdłuż i w poprzek korzeni oraz nierzadko pokonuje się rumowiska bunkrów. Sandałki raczej zbyt wygodne w takich warunkach nie są.
  • wodę do picia
  • płyn na komary, gdyż tereny bazy znajdują się wśród bagnisk, które niegdyś dodatkowo stanowiły wartość ochronną, natomiast obecnie mieszkające na nich komarzyce dają się mocno we znaki.

  • Kilka lat temu Wilczy Szaniec przeszedł w ręce Lasów Państwowych i w chwili obecnej zarządza nim Nadleśnictwo Srokowo.
  • Dla zwiedzających indywidualnie, Nadleśnictwo przygotowało aplikację, w której znajdziemy precyzyjną mapę bunkrów, oraz zestaw questów, którymi możemy uatrakcyjnić samodzielne zwiedzanie.

Bilety wstępu do Wilczego Szańca

Bilety kupić można bezpośrednio z samochodu, już po podjechaniu do kasy.
koszt (rok 2018):
bilet normalny: 15 zł
bilet ulgowy: 10 zł
parking: 5 zł

Godziny otwarcia Wilczego Szańca

Kwatera otwarta jest codziennie, w godzinach 08.00-20.00.

Lokalizacja

  • Wilczy Szaniec znajduje się, w północno-wschodniej Polsce, w województwie warmińsko-mazurskim, około 9 km od Kętrzyna.
  • strona Wilczego Szańca: http://www.wilczyszaniec.olsztyn.lasy.gov.pl/
  • lokalizacja kwatery na mapie google:

/p>

to są nasze wspomnienia, a może Ty też chciałabyś/chciałbyś coś dodać w tym temacie? zapraszamy :)